Μισομπουζουκο

Τον Αλέξανδρο τον γνωριζω. Ειναι φοβερος λυραρης. Το εργαστηριο του ειναι πολυ κοντα μου. Ενας γνωστος μου εφτιαξε ενα λαουτο εκει πολυ καλο. Εχω το τηλεφωνο του. Οποιος το χρειαστει ας μου στειλει ενα μηνυμα

Αν θέλεις δώσε πλήρη στοιχεία (διεύθυνση, τηλέφωνα) και τι όργανα φτιάχνει για να το προσθέσω στον κατάλογο.

Κύριε Φρονιμόπουλε έχετε δίκιο, όντως είναι μικρή η κλίμακα που βγαίνει. Προφανώς θυμάμαι λάθος. Πιθανότατα είναι κάποιο άλλο το κλάσμα που χρησιμοποιούσε καθώς τα καλούπια μπαγλαμά και τζουρά που κατασκεύασε (για το μπουζούκι δεν είμαι σίγουρος) είχαν το ίδιο σχήμα αλλά ήταν κατά αναλογία κλίμακας αντίστοιχα διαφοροποιημένα. Όταν το ξαναδώ θα επανέρθω.

Το τηλεφωνο του ειναι 6937871844. Τη διευθυνση δεν την ξερω ακριβως. Αυτες τις μερες ομως θελω να τον επισκευθω για μια επισκευη στον μπαγλαμα μου. Ξερω σιγουρα οτι φτιαχνει λυρες κρητικες και λαουτα. Οταν παω απο εκει και μαθω θα σου στειλω μηνυμα.

Ακριβώς. Το μπουζούκι αυτό που παρέθεσα πριν, βρέθηκε στα χέρια μου ως εξής: Κάποιος φίλος μου το ζήτησε από τον κ.Ιερωνυμίδη ως μορφή φιλικής “χάρης” καθώς ο τελευταίος κυρίως φτιάχνει κρητικά όργανα όπως ειπώθηκε, και όχι μπουζούκια κτλ απ’όσο ξέρω.
Μετά από κάποιους μήνες όταν ήταν έτοιμο το πήρε, αλλά μετά από κανένα χρόνο αποφάσισε να αφοσιωθεί μόνο στην κιθάρα και έτσι το μπουζουκάκι άλλαξε χέρια.:088: