Μια δήλωση εκ βαθέων

Χτές ο Πάρης Μήτσου παρουσίασε στον 902 TV το πρώτο μέρος από την συναυλία που έγινε το 2004 στο Δημοτικό Θέατρο Βόλου προς τιμή των Μιλάνων. Το υλικό είχε σήμανση “Υλικό αρχείου” χωρίς καμμία επιπλέον αναφορά στην προέλευσή του. Για να μην μαντεύετε που το βρήκε, σας λέω από τώρα ότι το φινάλε του δεύτερου μάρους που θα προβληθεί στην άλλη Παρασκευή το έχω ήδη ανεβάσει στο 3ο τεύχος της Κλίκας, εδώ και ενάμισο χρόνο.

Στην ίδια εκπομπή έγινε μια στοιχειώδης παρουσίαση στο μοναδικό CD των Μιλάνων που κυκλοφόρησε στο εμπόριο χωρίς καμμία αναφορά στο πως βγήκε και από ποιούς. Ανατρέξτε και πάλι στο ίδιο ταεύχος της Κλίκας, εκεί τα γράφουμε όλα με λεπτομέρειες…

Στην ίδια πάντα εκπομπή παρουσιάστηκε το περιοδικό “Εν Βόλω” του Δήμου Βόλου το οποίο στο τρέχον τεύχος του έχει 60-σέλιδο αφιέρωμα στους Μιλάνους και συνοδεύται από ένα CD με ζωντανές ηχογραφήσεις από τη “Σκάλα”. Αυτό που δεν είπε ο Πάρης (επειδή δεν το ήξερε) είναι πως το 1ο και το 8ο track δεν “προέρχονται από το αρχειο του Κώστα Καραμπερόπουλου και του Ηλία Βολιότη-Καπετανάκη” όπως λέει το εξώφυλλο, αλλά είναι από την ηχογράφηση που έκανα εγώ και ο Κυριαζής, η οποία έχει δικαιώματα!!! (Τα tracks 2-7 όντως προέρχονται από ηχογράφηση που ανήκει στον Καραμπερόπουλο, μόνο που δεν είναι του 1985 αλλά του 2001. Ο δε Η. Β-Κ ουδεμία σχέση έχει με τα συγκεκριμένα ηχογραφήματα ούτε ως θαμώνας, ήμουν παρών και στις δυο ηχογραφήσεις…)

Γιατί τα λέω όλα αυτά? Γιατί αισθάνομαι την ανάγκη να δηλώσω δημόσια πως από όσους έδωσα κατά καιρούς υλικό, μόνο η Ιωάννα Κλειάσιου και ο Μήτσος Μυστακίδης ανέφεραν που το βρήκαν. Οι υπόλοιποι…

1 «Μου αρέσει»

Και τι σκοπεύεις να κάνεις για όλα αυτά;

Αααα, ρε Φραγγούλη…
Ακόμα να συνηθίσεις τις μπαγαμποντιές τους; Δεν βλέπεις πόσοι επιβιώνουν με εργασίες άλλων;
Ο τζάμπα-μάγκας έχει πια πέραση !

Αυτή δεν την υπολογίζουμε! Άστην…
Είναι υστερικά μανιακή με τις αναφορές-τεκμηριώσεις-ψαχουλέματα κλπ…κλπ περίεργα !!!
:245: (νια-νια-νια…)

Λοιπόν, έκανα λάθος όσον αφορά την εκπομπή του Π. Μήτσου. Χτες δεν την είδα από την αρχή οπότε αποκόμισα αυτά που γράφω στο πρώτο post. Όμως, όντως ο Μήτσου αφιέρωσε ένα πεντάλεπτο στην αρχή για τις πηγές του, οπότε δεν εντασσεται στους “τσάμπα μάγκες” που λεεί η Ιωάννα και οφείλω να του ζητήσω δημοσίως συγνώμη, τροποποιώντας την αρχική μου δήλωση ως εξής: Από όσους έδωσα κατά καιρούς υλικό, μόνο η Ιωάννα Κλειάσιου, ο Μήτσος Μυστακίδης και ο Πάρης Μήτσου ανέφεραν που το βρήκαν. Για τους υπόλοιπους, ισχύουν τα γνωστά

2 «Μου αρέσει»