Μηκος χορδης μπαγλαμα-Ξυλο μανικιου

Εδω και λιγο καιρο εχω σε εξελιξη την πρωτη μου κατασκευη και θελω καποιες συμβουλες απο τους εμπειροτερους του χωρου.

Εχω σκαψει ενα σκαφος μπαγλαμα απο λεμονια και εχω ετοιμο και το καραουλο απο ενα παλιο σπασμενο οργανο.Τωρα ειμαι στη διαδικασια του μανικιου.Σκεφτομαι να του δωσω μεγαλο μηκος χορδης,52εκ...ΣΩΣΤΟ Η ΛΑΘΟΣ;

Οσον αφορα τα ξυλα του μανικιου,δυστυχως δεν εχω καποιο κομματι που να καλυπτει το παχος που χρειαζομαι,οποτε θα ενωσω ξυλα.Προσφατα ενας γνωστος μου εδωσε ενα δοκαρακι Αγιουζ(δεν το εχω ξανακουσει),λεγοντας μου οτι ειναι ελαφρυ σκληρο και ανθεκτικο ξυλο καθως και οτι δε σκευρωνει κλπ κλπ…ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ;…(αν το εκανα μια ενισχυση με μια κοντρα απο μουρια η καστανια ισως;)

Υγ-(Οτ)Αν το τελειωσω θα ανεβασω και φωτο απο το καθε σταδιο του:088:

52 εκ.; Σαν πολύ μεγάλο δεν είναι; Όχι ότι δεν γίνεται…

Σιγουρα ειναι πολυ μεγαλο το μηκος για μπαγλαμα. Εγω φτιαχνω μεχρι 40 cm
Oσο πιο μεγαλο το μηκος τοσο πιο ισχυρη ταση θα αναπτυχθει οταν κουρδισθουν οι χορδες!

Μήκος χορδής και κλίμακα είναι το ίδιο ?

Ορίζεται η απόσταση μεταξύ χορδιέρας και Nut στο καραούλο ?
ή η απόσταση μεταξύ χορδιέρας και τελευταίου κλειδιού κουρδίσματος που εφάπτεται η χορδή ?

Αυτή είναι η απόσταση η οποία χρησιμοποιούμε για να πάρουμε τις αποστάσεις χάραξης των τάστων πάνω στη ταστιέρα ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

μήκος χορδής και κλίμακα είναι ακριβώς το ίδιο, η απόσταση από τον έναν καβαλλάρη στον άλλον. για την ακρίβεια, από τις εσωτερικές πλευρές των κοκκάλων, δηλαδή ακριβώς το μήκος της ελεύθερης χορδής. και το 12ο τάστο (για την ακρίβεια η κορυφή του) ακριβώς στην μέση.
οι επισημάνσεις περί ακρίβειας από τον voulpan, σε παλιότερη κουβέντα.

πιστευω πως οταν μεγαλωνεις το μηκος χορδης πρεπει να εχεις και αναλογο χωρο στο σκαφος για να μπει το μανικο αν το χεις σκαψει και εχεις αφησει μικρο κομματι για αυτη τη δουλεια πρεπει να ειναι αναλογο και το μηκος

Νομιζω οτι 52 ποντοι σε μπαγλαμα ειναι πολυ.Το σιγουρο ειναι οτι οι χορδες για μπαγλαμα θα σπασουν πριν φτασουν εκει που θες να κουρτισεις,δηλ ΡΕ-ΛΑ-ΡΕ.Κοιτα να ψαχτεις με ποιο ψιλες χορδες…αλλα και παλι οι ψιλες δεν θα εχουν την ενταση που θες.Για αρχη γιατι δεν παιρνεις μετρα απο εναν κανονικο μπαγλαμα, οχι τιποτε αλλο αλλα το πρωτο σου οργανακι και να σε παιδευει…ειναι κριμα

Απλα ειναι το θεμα οτι εχω μπαγλαμα κανονικο.Μιας και το κομματι της λεμονιας μονο ενα σκαφος μπαγλαμα μπορουσε να χωρεσει αυτο εκανα.Τωρα προσπαθω να σκεφτω πως μπορω να το διαφοροποιησω απο εναν απλο μπαγλαμα…το μονο που μου ηρθε,να του δωσω μεγαλυτερη κλιμακα

ε, τότε φτιάξε τζουρομπαγλαμά, με σκάφος μπαγλαμά και χορδές/κούρδισμα μπουζουκιού. αν πάλι θες χορδές μπαγλαμά, κούρδισε το σαν σάζι λα-ρε-σολ ή λα-μι-λα μπουζουκίστικα (υποθετικά το λέω, σαν ενδιάμεση τάση).

Εξ αρχης με χορδες μπουζουκιου σκεφτομουν να το αρματωσω,τελος παντων θα διατηρησω τα 52 εκ. και ο,τι θελει ας προκυψει.Απλα ελεγα μην εχει ακουστα κανεις το αγιουζ…

Οτανα ποκτησω προσβαση στον παλιο σκληρο μου θα ανεβασω και φωτο:)

Χορδες μπουζουκιου σε 52 ποντους κλιμακα…δεν θα προλαβει να κουρτιστει σε ρε-λα-ρε στο ξαναλεω.Βαλε απο σαζι που ειναι ψιλες και θα με θυμηθεις.Κι αν το κουρτισεις λα-μι-λα θα παιζεις μονος σου να ξερεις

Για να μην ανοιγω αλλο θεμα,το βαζω εδω.Μηκος κλιμακας 69 εχει κανεις να μου πει πως λειτουργει και τι αισθηση εχει.Μιλαω για το τεντωμα των χορδων και τη σκληροτητα που εχουν σε τετοιο μηκος.Ο Κ. Φρονιμοπουλος αν δεν κανω λαθος ειχε επισκευασει δυο τριχορδα του Ζοζεφ με κλιμακα 70 απο οτι θυμαμαι.Τι χορδες μπηκαν αραγε σ’αυτα?