Μεταφορά μπουζουκιού με αεροπλάνο

Με ποιών τα λεφτά, αν όχι με τα δικά μας (είτε μέσω κόστους εισιτηρίου, είτε μέσω φορολογίας), θα μπορούσαν να σωθούν αεροπορικές, τράπεζες και άλλες εταιρίες;

Θετικό, μεν, να στηρίζεις τον αερομεταφορέα σου με 120 τόσα εκατομμύρια, παρακινδυνευμένο όμως, αν δεν γίνεται με κάποιους όρους.

Πρέπει - αφού χρηματοδοτεί με τέτοια ποσά - να καθίσταται το κράτος βασικός μέτοχος, όπως έγινε σε όλες τις υπόλοιπες χώρες, πλην ημών.

Φιλελεύθεροι στα κέρδη και σοσιαλιστές στις ζημιές, τι είδους σύστημα είναι;

Με την πανδημία έχει αποδειχτεί (λες και δεν το ξέραμε) η φονικότητα αυτού του συστήματος, όπου μπαίνει το κέρδος πάνω από όλα. Οι μεταφορές είναι δημόσιο αγαθό και έτσι πρέπει να αντιμετωπίζονται.

2 «Μου αρέσει»

Αφού το ξέρουμε ότι στο τέλος θα συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε…

Ας προσπαθήσουμε να παραμείνουμε εντός θέματος :sweat_smile:

3 «Μου αρέσει»

Το δικό μου πρόβλημα είναι οτι οι “φτηνές” εταιρίες προσπαθούν να μεγιστοποιήσουν το κέρδος τους με δόλο. Υπηρχε εποχή που αν είχες παλτό στο χέρι στη ryanair σε χρεώνανε χειραποσκευή. Επισης χρεώναν επιπλέον θέσεις για χειραποσκευές που δεν υπήρχε περίπτωση να παραμείνουν στις θέσεις τους κατα τη διάρκεια της πτήσης. Έκλεινες λοιπόν έξτρα θέση για όργανο που μια χαρά χωρούσε απο πάνω και όταν έφτανες στη ρημάδα τη θέση σου, το όργανο υποχρεωτικά έμπαινε στο ντουλαπάκι απο πάνω γιατί δεν ήταν ασφαλές να παραμείνει στο κάθισμα!
Υπήρχε επίσης εποχή που μας έλουζε κρύος ιδρώτας για το αν θα περάσει απαρατήρητο το όργανο και έβλεπες παρέλαση απο duty free ψώνια και βαλιτζάκια με ρούχα που επέτρεπαν. Τα παιχνίδια εις βάρος μουσικών ήταν πολλά και οι κανονισμοί ασαφείς.

Ναι, ας κάνουν τη δουλειά τους αλλα ας κάνω και γω τη δική μου ξέροντας οτι θα φτάσω στον προορισμό μου με το όργανο γερό.Μιά χαρά θα τους προτιμούσα, τώρα τρέχω να γλυτώσω. Και γω πελάτης είμαι στο κάτω κάτω.Είναι καλή πολιτική αυτή;

4 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα στην παρέα, νομίζω ότι ο καλύτερος τρόπος είναι να πας εσύ με αεροπλάνο και να μεταφέρεις με μία μεταφορική και έναν έμπιστο φορτηγατζή από την Κρήτη στη Θεσσαλονίκη το όργανο σου. Στα λέω αυτά γιατί εγώ θα παραλάβω αύριο το πρωί μία λαϊκή κιθάρα Παναγή από τον Τάσο ξυλοφωνια και δεν εμπιστεύτηκα ούτε ΚΤΕΛ ούτε ΕΛΤΑ ούτε αεροπορική, έχω ένα φίλο φορτηγατζή που κάνει το δρομολόγιο και το όργανο μένει στο κρεβάτι του φορτηγού! Με 10 € κάνω τη δουλειά μου! αν θες περισσότερές πληροφορίες γράψε μου.

Αξίζει να σημειωθεί ότι εάν το όργανο είναι σε φυσιολογικές διαστάσεις (που να μπορεί να μπει στο ντουλάπι) και είναι σε μαλακή θήκη τότε μπορείς να το πάρεις πάνω, αν είναι σε σκληρή θήκη θα πρέπει αναγκαστικά να πάει με τις αποσκευές. επειδή στις αεροπορικές εταιρείες δεν μπορείς να είσαι σίγουρος εγώ έφερνα έναν φίλο μαζί μου να με περιμένει έξω και σε περίπτωση που γινόταν μπέρδεμα και δεν με άφηναν να το παρω μαζί μου μέσα του το έδινα και μου το έστελνε.

1 «Μου αρέσει»

Ωραία όσον αφορά τα ταξίδια εντός Ελλάδος. Για ταξίδεψε όμως από Λονδίνο, Παρίσι, Μόσχα, Βαρκελώνη προς Αθήνα. Το φορτηγό για να έρθει θα κάνει βδομάδα (και βάλε) και εάν βρεις να στο μεταφέρει. Άσε που πρέπει να εμπιστεύεσαι και τον φορτηγατζή. Συνήθως τότε χρησιμοποιεί κανείς αεροπλάνο. Σε μεγάλες αποστάσεις. Αλλιώς πας και με το όχημά σου για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο :wink:

3 «Μου αρέσει»

Καλησπερα, σήμερα τηλεφωνησα στη sky express και ζητησε να αγορασω μια θέση επιπλέον χωρις τους φορους. Το σκέφτομαι ακόμα γιατί το μπουζούκι θα ταξιδέψει με φιλο μου από Θεσνικη και φοβάμαι μηπως δεν καταφέρει να το πάρει στη καμπινα χωρίς εξτρα θέση.

Όπως έχω αναφέρει κ άλλη φορά, πηγαίνουμε κ ρωτάμε ευγενικά την υπάλληλο στην είσοδο του αεροπλάνου αν μπορούμε να μπουμαι με τους πρώτους επιβαίνοντες στο αεροπλάνο, για την ασφαλή τακτοποίηση του οργάνου.
Συνηθοσ μεταφερω ακριβα η ιστορικα οργανα, δεν θα τα εδεινα ποτε στοις αποσκευες.
Εμένα πάντα μου επιτρέπουν να περάσω, χωρίς κάποια χρέωση.

3 «Μου αρέσει»

Αυτό δεν μπορείς ποτέ να το ξέρεις, παρά μόνο αφού συμβεί. Και αν δεν συμβεί, θα χάσεις την πτήση.

4 «Μου αρέσει»

Ναι, δίκιο έχεις, σε αυτήν την περίπτωση θα πληρώσω .

Με το σταυρό και το μπουζούκι στο χέρι όλα γίνοντε κ.Νίκο.

Χρήμα να υπάρχει και τα υπόλοιπα δια μαγείας λύνονται :stuck_out_tongue_winking_eye:

3 «Μου αρέσει»

Ας αφήσουμε και εδω ενα πολύ χρήσιμο βίντεο του Σπύρου @SDimis .

2 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα στους χρήστες του forum!!

Προσπεράστε το (1.) για να μπείτε απευθείας στο ψητό.
(1.) Διοργάνωσε το σχολείο μου με το Erasmus ένα δωρεάν διδακτικό ταξίδι στο Άαχεν της Γερμανίας και…με δέχτηκαν! Θα πάμε 10 νομά μηχανολόγοι στο Άαχεν της Γερμανίας για 14 μέρες…Ausbildung θα μπορούσατε να το πείτε. Τέλος πάντων…για να μήν τα πολυλογώ…

(2.) Θέλω να πάρω και το μπουζούκι μου μαζί αλλά…δεν ξέρω πώς. Θέλει σκληρή βαλίτσα; Θέλει παραπάνω χρήματα; ;;;; Τι χρειάζεται;

Διάβασα κάποια άλλα νήματα αλλά είναι λίγο καιρό πρίν και για μεταφορά εδώ Ελλάδα… Ισχύουν ακόμη; Και για εξωτερικό; Επίσης το κουβαλάω μαζί μου ή στις αποσκευές; Υπάρχει κίνδυνος να σπάσει;

Αν μπορείτε να με πληροφορήσετε θα ήμουν πολύ ευγνώμων!

(3.)(Όσο για ένα παλαιότερο νήμα που είχα ανεβάσει περί πόνο στο παίξιμο… έχει αρχίσει και χαλαρώνει ο πόνος! Όσο παίζω τόσο καλύτερα γίνεται…)

Ευχαριστώ!!!

Καλησπέρα Μιχάλη, το μήνυμα σου μεταφέρθηκε γιατι πιθανόν να μην βρήκες αυτό το νήμα κατα την αναζήτηση σου.
Δες το βίντεο και του Σπύρου που ειναι λίγων ημερών πιο πάνω.

1 «Μου αρέσει»

Το μπουζούκι συνήθως ταξιδεύει στην καμπίνα, μαζί σου, είτε δίπλα σου (αν γίνεται) είτε στις θήκες πάνω απ’ τα καθίσματα (αν χωράει). Κάποιες εταιρίες (συνήθως οι φτηνές) θέλουν έξτρα εισητήριο για το όργανο, άλλες το δέχονται στην καμπίνα, θα τα ψάξεις. Για το χώρο αποσκευών (φυσικά μέσα σε σκληρή θήκη) πολλοί αποτρέπουν, κι ας έχει βεβαίως ατμοσφαιρική πίεση όπως η καμπίνα.

1 «Μου αρέσει»

Οκ! Ευχαριστώ πολύ Νίκο!

Ευχαριστώ Πάνο!
Η αλήθεια είναι πως δεν το βρήκα…

Έστω και καθυστερημένα το πώς ταξίδεψε τελικά το μπουζούκι : Ακολούθησα τις εδώ οδηγίες. Δεν έκλεισα έξτρα θέση για όργανο και το πήρε φίλος μου στην καμπίνα. Από τους πρώτους στο αεροπλάνο και τακτοποίηση σε ένα από τα πάνω ντουλάπια. Πάντα με ευγένεια.

Μικρή πιθανότητα να βρεθεί προβληματικός υπάλληλος.

3 «Μου αρέσει»