Μετατροπή τζουρά

Βλεποντας το περιφημο μπουζουκι με μπερντεδες του Ευγενιου Βουλγαρη, μου μπηκε η ιδεα να “πειραματιστω” κ εγω λιγο με τον τζουρά μου (μια που πλεον απεκτησα αλλο κυρίως οργανο αντ αυτου).

Σκεφτομαι τις εξης αλλαγες: αλλαγη ταστιερας. περασμα μπερντεδων (α λα cura saz), μετατροπη τρυπας i[/i] σε στρογγυλη ή και με ροζετα

…και θα ηθελα να ρωτησω τα παρακατω:

α) Γινεται να μου αλλαξει την ταστιερα ξυλουργος (με ξυλο που θα του εχω παει εγω) ή να βαλω ξυλόστοκο απλως στη θεση των παλιων ταστων ωστε να ερθει καπως πιο οικονομικα ;
β) Εχει νοημα/ειναι εφικτη η μετατροπη της τρυπας;
γ) Δυο τριπλες χορδες ή τρεις διπλες (οπως το μπουλγαρι) ;
δ) Αν τελικα ολα αυτα συμβαινουν και γινει η μετατροπη θα αντεξει τις χορδες σαζιου; Σημειωτεον, δεν εχει μεσα βεργα.

Ευχαριστω εκ των προτερων

Δεν ξέρω τι αξία-ηλικία έχει το όργανο αλλα και εγώ σκεφτόμουν να μετατρέψω ένα παλιό μαντολίνο σε τζουρά. Οι απαντήσεις που πήρα εδω στην ιστοσελίδα ηταν όλες αρνητικές…απο οτι καταλαβαίνω:
Με τα λεφτά που θα χαλάσεις μπορείς να αγοράσεις καινούργιο όργανο…
Επίσης γενικά πολλοί είναι της γνώμης του να διατηρίσουν τις προθέσεις του μάστορα. Ειναι νομίζω συμαντικό να δεχόμαστε την αισθητική και τις γενικότερες ιδέες του μάστορα. Καταλαβαίνω οτι υπήρχαν εποχές που μαντολίνα και μαντόλες γινόντουσαν τζουράδες και μπουζούκια αλλα αυτό δεν γίνεται πλέων, και πολυ σωστά κατα τη γνώμη μου.
Ασε το οργανάκι σου όπως είναι και παρήγγειλε ένα άλλο.

α…και ποτέ μην βάζεις την λέξη “ξυλουργός” στην ίδια πρόταση με τη λέξη “όργανο”…:089:

Μικρη (γενικα) αλλα απο ηχο καλα παει

Με μια πρωτη προχειρη εκτιμηση μου για τα πολυ βασικα (αλλαγη ταστιερας & μπερντεδες) δειχνει οτι στοιχιζει πολυ λιγοτερο ή,αλλιως, ας πουμε οτι παιρνεις ενα cura μετριας ποιοτητας. Γι αυτο και το σκεφτομαι. Αλλωστε θα ειναι και -σχετικα- μοναδικο γιατι απ ο,τι ειδα στο buzuq το παιξιμο ειναι μεταξυ μπουζουκιου και σαζιου (αντε και tar μετα απο κατι υπερηχητικες τριλιες που ειδα σε μερικους παικτες:)) . Οπότε στην ιδέα μου θα χουμε κατι μεταξυ cura,τζουρα και -βεβαιως- tar.

Δεκτον :241:

Αν αφαιρέσεις τελείως τα τάστα και βάλεις ξυλόστοκο μάλον το όργανο θα γίνει τόξο (Απ’ ότι ξέρω με το πάχος των τάστων οι οργανοποιοί ρυθμίζουν την κλίση του μπράτσου).

Γιατί δεν το πας κατευθείαν σ’ ένα μάστορα να πάρεις μια υπεύθυνη γνώμη; (Κατά προτίμηση σ’ αυτόν που το έφτιαξε ή σε κάποιον άλλο που να εμπιστεύεσαι)

Υπαρχει ενας πολυ καλος μαστορας ο Πολυδωρου Δημητριος στο Αιγαλεω!Μπορεις να τον επισκεφτεις αν θελεις!Η διευθυνση ειναι Λογοθετου 12 και Παναγοπουλου στο Αιγαλεω, τηλ 210-5906340 www.thebouzoukishop.com

Δεν χάνεις ποστ χωρίς να κάνεις διαφίμηση, έτσι; Ο φίλος δεν ρωτάει πού να απεθυνθεί, αλλά αν αξίζει να το κάνει!

Φίλε huzzam, αν το οργανάκι είναι καλό, μήπως να μαζέψεις λίγα χρήματα και να πάρεις ένα απλό (π.χ. τελευταία κατηγορία Μάτσικα) και μετά να το πάς ακόμα και σε “ξυλουργό” (alk, πλάκα κάνω :slight_smile: )

Μα αυτο εχω :019:
Απλως δεν ηθελα (δεν εβρισκα και νοημα εδω που τα λεμε) να αναφερω ονοματα,διευθυνσεις κλπ εν αντιθεσει με τον αβανταδορο παραπανω.
Οσον αφορα για το εγχειρημα, για την ωρα ειμαι στο “μαλλον ναι”. Μιλησα και με εναν φιλο μαστορα και μου πε οτι θα πετυχει. Αλλα θελω και μερικες γνωμες μηπως μου/μας διαφευγει κατι.

Για να μην παρεξηγηθώ (όχι οτι με παρεξήγησες huzzam), ανέφερα την τελευταία κατηγορία του Μάτσικα, χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι για την πληθώρα κατηγοριών σε όργανα που έχει. Εξάλλου πάμπολλες φορές έχουμε πεί για την σχέση ποιότητας/τιμής που προσφέρει κλπ κλπ.

Υ.Γ.: huzzam μύνημα ελήφθη. Καλή επιτυχία στο εγχείρημα! (Αν το κάνεις ανέβασε καμία φωτογραφία, είμαι -θετικά- περίεργος για το αποτέλεσμα)

Σαφως.

Επ ευκαιριας του χα αλλαξει καπακι μετα απο μερικες δικες μου βλακειες που ειχαν ως αποτελεσμα να σπασει το προηγουμενο και “μιλαει” καλυτερα.

Μα που εξαφανιστηκαν οι μαστόροι του φορουμ;;; :084:

(αν γινει και εχω κεφι θα εχουμε εικονα & ηχο)

Oι μαστοροι σε ακουνε για να δουνε μεχρι που θα το τραβηξεις το ερμο το τζουραδακι.Κατ αρχην αλλο οργανοποιος και αλλο ξυλουργος.Τραβα κι αγορασε ενα καινουριο γιατι αν το πας σε ξυλουργο μαλον θα του φερθει βαναυσα.Παντος δεν καταλαβα τι ειδους πατεντα ειναι αυτο που θες να κανεις.Αν μπορω να σε βοηθησω στειλε mail:)

Θελει να αποκομισει την δοξα του Γιοβαν Τσαους του συγχωρεμενου !!!

Και κακως που ζητα βοηθεια , επρεπε να παιδευτει μονος του και μετα
να παρουσιασει και την πατεντα ως εφευρετης , αμ πως …:092:

Λυθηκε ηδη παραπανω οπως (δεν) ειδες.

Κατι που συνεπαγεται το ελευθερο σε ημι-ειρωνικα σχολια οπως :

Αν διαφωνεις με το σκεπτικο καποιου ειτε το λες με τροπο ειτε τον αγνοεις. Ετσι ενεργω εγω τουλαχιστον.
Ευχαριστω για την όποια βοηθεια.

Ρε συ huzzam δεν σε ειρωνευομαι κακος με παρεξηγισες.Απλα σου λεω οτι δεν καταλαβαινω την πατεντα σου.Αλωστε για να βαλεις μπερτεδες σε οργανο,σημαινει οτι δεν πρεπει να εχει ταστιερα ,να ειναι δηλαδη μπρατσο και καπακι πρωσωπο οπως λενε τα μαστορια.Κατι που σημαινει οτι μολις βγαλεις την ταστιερα το οργανο θα γινει μαλον σαν τοξο.Δεν εχω φτιαξει οργανο με μπερτεδες για να σου πω περισοτερα πιστευω ομως οτι καποια ειδικη τεχνικη θελει στα συγκεκριμενα οργανα,γιατι η ταστιερα παιζει σημαντικο ρολο στην ακαμψια του οργανου.Αυτα και αν παρεξηγηθικα ζητω συγνωμη:112:

Καλως. Συγνωμη κι απο μενα.

Ας επαναλαβω

Προς συντονιστες: αν ειναι ευκολο -και με τη συγκαταθεση του Κωστα- να σβηστουν τα μηνυματα 11 12 και 13 γιατι ξεφευγουμε…