Μετάβαση απο 3χορδο σε 4χορδο

Δεν διαφωνώ αλλά καλό θα είναι να λέμε ποιοί δεν φτιάχνουν με τσακίση να μην πάμε όταν θελήσουμε όργανο τέτοιο.

Ποιο εύκολο είναι να πούμε ποιοι κάνουν με τσακιση, δεν είναι και πολλοί. Κάπου τους είχαμε αναφέρει νομίζω, σε νήμα σχετικό με τρίχορδο να μη χαλάμε το θέμα του φίλου.

1 «Μου αρέσει»

Σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας και όπου και αν πάει η συζητηση καλοδεχούμενη.
Οσον αφορά στα σκαφή και στον ήχο δεν μπορω να εκφέρω αποψη καθώς δεν έχω γνώση.Από προσωπική εμπειρία θα πω μόνο πως δεν περίμενα τόσο μεγάλη διαφορά στον ήχο πηγαίνοντας απο 3χορδο τζουρά σε 4 χορδο μπουζουκι… Πραγματικά σοκαριστηκα ,σκεφτομουν πως σιγα τη διαφορά που θα εχει…
Παρ ολη την απογοητευση μου ομως , δεν υπάρχει σαν σενάριο το να μην παιξω 4χορδο .Και αν και δοκιμασα διάφορα κουρδίσματα,κατεληξα στο κοινο ρε-λα-φα-ντο και προσπαθω να μαθω καλά τις νοτες στις πανω χορδές σε συνδυασμό με κάθετο παίξιμο.
Βλέπω απίστευτες δυνατοτητες στο 4χορδο και θα συνεχισω,παρ ολο που ο ηχος που μου εχει κλεψει την καρδιά ειναι του τριχορδου και πραγματικά εμεινα εκπληκτος απ τη διαφορά.
Και πάλι ευχαριστω όλους για το χρόνο σας,καλό απογευμα

1 «Μου αρέσει»

@jimk21
Η άποψή μου είναι να μη μπεις στο δίλημμα τί να παίζεις και τί όχι. Παίζε και τα δύο όργανα. Άλλο ήχο θα σου δώσει το καθένα και αντίστοιχα διαφορετική τεχνική θέλει το κάθε όργανο. Το 3χορδο με το 4χορδο μπορεί να μοιάζουν εμφανισιακά αλλά είναι διαφορετικά όργανα!
Έτσι θα σου έλεγα να εκπαιδευτείς στο κάθετο παίξιμο και στη συνοδεία (που θυμίζει κιθάρα) με το 4χορδο λαμβάνοντας τον αντίστοιχο γεμάτο ήχο του και υιοθέτησε το οριζόντιο παίξιμο με τις ανοιχτές στο 3χορδο για το αντίστοιχο ρεπερτόριο :wink:

3 «Μου αρέσει»

Ναι, αλλά αυτό το διεκπεραιώνει πολύ ωραιότερα και σωστότερα μία κιθάρα – κιθάρα, που επιπλέον μπορεί και να παρεμβάλλει μπασογεμίσματα.

Τα παράπονα στον συγχωρεμένο τον Χιώτη που με το κούρδισμα του οργάνου έβαλε στο “κάδρο” αυτή τη δυνατότητα. Εάν του έβαζε και 2 ζευγάρια χορδών ακόμα τότε να ήταν “πιο κιθάρα” :wink:

1 «Μου αρέσει»

Μα, κιθάρα ( - κιθάρα) υπήρχε ήδη…

Το κανανε και αυτο, φτιαξαν το 5χορδο. Το θεμα δεν ειναι το 3χορδο η το 4χορδο, αλλα ο παιχτης. Αμα παιζεις το κομματι οπως πρεπει και εκφραζεις το υφος του… δεν πα’ να παιζεις και μανδολινο… αλλωστε το απεδειξε κι ο περιστερης αυτο, με την κιθαρα.

2 «Μου αρέσει»