Μες της πόλης το "ΧΑΜΑΜ" μια γαλότσα κολυμπά!

“Καταγγελία για τη μουσική σκηνή ΧΑΜΑΜ”

"Θα ήθελα να κάνω μια καταγγελία/παράπονο για κάτι που μου έτυχε το προηγούμενο Σάββατο.

Είμαι κάτοικος Α. Πετραλώνων πολλά χρόνια και επειδή μου αρέσει η καλή μουσική κατα καιρούς επισκέπτομαι τη μουσική σκηνή ΧΑΜΑΜ (πρόκειται για ένα παλιό Χαμάμ οποίο έχει διαμορφωθεί σε μουσική σκηνή), από τις πιο γνωστές στην Αθήνα για τα ποιοτικά σχήματα που φέρνει. Πραγματικά, στο παρελθόν έχω περάσει πολύ ωραία με γνωστούς μουσικούς (Αρλέτα, Τ. Σούκα κτλ.).
Το Σάββατο το βράδυ αποφασίσαμε με τη γυναίκα μου …
να πάμε να ακούσουμε το πρόγραμμα. Πήρα τηλέφωνο και έκλεισα “τραπέζι”. Είχα να πάω γύρω στον ένα χρόνο και δυστυχώς η νοοτροπία του μαγαζιού από ποιοτική μουσική έχει καταντήσει …μπουζουκλερί! Σε όλα! Καταρχήν, ο επιχειρηματίας έχει στριμώξει σε έναν πολύ μικρό χώρο (ούτως ή άλλως είναι μικρός) ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ τραπέζια, με αποτέλεσμα να ακουμπάς με τον αγκώνα σου τους θαμώνες της διπλανής παρέας και να ακούς όλα όσα λένε! Το πρόγραμμα το Σάββατο, αν και η ορχήστρα αποτελείτο και απο μουσικούς που έχουν παίξει ακόμα και με το Μ. Θεοδωράκη, πέραν από κάποια “έντεχνα” τραγούδια στην αρχή, είχε πάρα πολλά τσιφτετέλια και “ξεσηκωτικά” τραγούδια, προς τέρψην θαμώνων 60+ του μαγαζιού και φίλων του επιχειρηματία, οι οποίοι έκαναν το κομμάτι τους, κάνοντας καμάκι στις γυναικοπαρέες…και ξαφνικά, σκάνε μύτη και τα γαρύφαλα! Ακριβώς όπως στα μπουζούκια!!! Όπως καταλαβαίνετε, έφυγα άρον-άρον, γιατί έβλεπα κάτι τύπους στην ηλικία του πατέρα μου να πετάνε γαρύφαλα σε κατα πολύ μικρότερες κοπέλες…
Λυπάμαι για την κατάντια αυτή και δυστυχώς έχω να πω στον επιχειρηματία οτι από τη στιγμή που άρχισε να απευθύνεται σε διαφορετικό target group (να μιλήσω έτσι και λόγω δουλειά…) θα έχει σοβαρές απώλειες κόσμου από το μαγαζί του. Το κάθε μαγαζί έχει την ταυτότητά του και τον κόσμο που ακολουθεί στο στυλ αυτό. Αν ήθελα μουζούκια, ήξερα πολύ καλά που να πάω, δε θα πήγαινα στο Χαμάμ! Δε νομίζω να ξαναπάω και δε νομίζω να ξανασυστήσω το μαγαζί σε γνωστό μου (πολλοί φίλοι έμαθαν το μαγαζί από εμένα και πήγαιναν αρκετά συχνά).
Δυστυχώς, το πιο λυπηρό είναι οτι τελικά ο κόσμος δεν έχει κανένα κριτήριο ποιότητας και αναμασά οτι του πετάνε…οι τάχα μου ποιοτικοί, αμα τους ρίξεις κανα τσιφτετελάκι τα ξεχνάνε όλα και γίνονται οι χειρότεροι μπουζουκόβιοι…και μιλάμε για 40ρηδες και 50ρηδες…κρίμα!

Τέλος, για λογαριασμό 100 ευρώ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι δεν πήραμε απόδειξη!!! Οπότε και φοροφυγάς ο κος Επιχειρηματίας!"

Το κείμενο αυτό εξήχθη από το βλόγκ “τρωκτικό” και αναρτήθηκε από κάποιον παθόντα από τις “περιποιήσεις” και “υπηρεσίες” του καραφλομυστακοφόρου “βύσινεσσμαν”, του οποίου την “ευγένεια”, “ευθύτητα” και “εντιμότητα” είχα απολαύσει και εγώ στο παρελθόν. Επειδή δεν είναι ο μόνος επιχειρηματίας που ασχημονεί θα ήθελα να απευθύνω μια ανακοίνωση ή έκκληση, παρότρυνση, συμβουλή σε όλους τους “φίλους” που δραστηριοπούνται στο “επιχειρείν” με την καψούρα μας, το τραγούδι: 1. ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΜΕ Κ…Ο ΓΙΑ ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ
2. ΔΕΝ ΞΕΦΤΙΛΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΛΙΓΟ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΑ ΣΑΠΡΟΒΟΘΡΟΛΥΜΑΤΑ
3. ΔΕΝ ΑΝΤΑΓΩΝΙΖΟΜΑΣΤΕ ΣΤΗ ΣΑΒΟΥΡΑ, ΑΓΕΝΕΙΑ, ΓΛΟΙΩΔΗ ΚΑΙ ΧΑΜΕΡΠΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ
4. ΔΕΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΠΟΤΕ ΟΤΙ “ΕΚΕΙ ΕΞΩ” ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΕ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ, ΑΓΩΓΗ, ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΕΣ
5. ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΟΤΙ ΣΑΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ (ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΑ ΡΕ ΜΠΑΓΑΣΙΚΑ, ΟΧΙ ΦΥΣΙΚΑ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ!!!), ΣΑΣ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΑΣ “ΞΕΧΕΖ…ΟΥΜΕ ΠΑΤΟΚΟΡΦΑ” ΟΤΑΝ ΑΝΑΚΑΤΕΥΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΧΑΛΑΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΜΑΣ

Δεν αφορά μόνο το “κακό παράδειγμα”, αφορά όλους τους τυχοδιώκτες, “πατσαβούρηδες” της συμφοράς…

Ν΄αγιάσει ο στόμας σου Παναγιώτη!!!

Δυστυχώς η πρακτική αυτή ακολουθείται από τα περισσότερα μαγαζιά. Αυτός είναι και ο λόγος που συνήθως αποφεύγω να πηγαίνω.

Πριν από κανένα μήνα πήγα και είδα τους “Άγαμοι Θύται” στον “σοβαρό” Ζυγό. Μας βάλανε στο πατάρι πίσω από ένα τεράστιο ηχείο που στους μισούς από μας, έκρυβε τελείως την θέα προς την σκηνή. Ο σερβιτόρος μας τόνιζε ότι “σας έβαλα στο καλύτερο τραπέζι” και με τη γενικότερη στάση του υπονοούσε ότι έπρεπε να του δώσουμε και το κατιτίς μας. Φυσικά και δεν το κάναμε. Όλο το βράδυ απλώς υπέθετα το τι γίνεται επί σκηνής αφού από ένα σημείο και πέρα βαρέθηκα να σκύβω κάτω από το τραπέζι για να βλέπω ένα μικρό μέρος της.

Απόδειξη μας δώσανε αλλά όχι για όλο το ποσό. Το υπόλοιπο υποτίθεται ότι ήταν τα εισητήρια εισόδου, τα οποία ούτε πληρώσαμε ξεχωριστά αλλά ούτε τα είδαμε ποτέ. Σίγουρα δεν τα κόψανε.

Περαστικά μας!!!

ένα μεγάλο ζήτημα εκτός από την ευθύνη των καταναλωτών είναι και η ευθύνη των καλλιτεχνών οι οποίοι γνωρίζουν τί παίζει σε αυτά τα μαγαζιά…

να κλείσετε κυριοι να πάτε αλλού,γιατί μυαλό δεν βαλατε απο την κριση και συνεχίζετε την αισχροκέρδεια εις βαρος εμας των πορωμένων,αλλα που θα πάει αδέλφια,σε λίγα χρόνια προβλέπω να κλείσουν όλα γιατι ο κόσμος δεν αντέχει άλλο και να παίζουν ολοι σε ταβενάκια…

Δυστυχώς είχα κι εγώ τραυματική εμπειρία από το Χαμάμ, είναι έτσι ακριβώς όπως τα λέει ο Παναγιώτης (“ν΄αγιάσει ο στόμας του” …).
Αλλά το ίδιο συμβαίνει σήμερα στα περισσότερα μαγαζιά, τα οποία ενώ λόγω κρίσης δουλεύουν λιγότερες μέρες, προσπαθούν να κρατήσουν τα κέρδη τους αμείωτα! Γι αυτό επιλέγω ταβερνάκια, χωρίς μικρόφωνα και χωρίς λουλουδούδες, απολαμβάνω το ρεπερτόριο που προτιμώ (και αν είναι και μεσημέρι…δε χάνω και τον ύπνο μου…) και δεν πληρώνω μισό μισθό για να βγώ "πιασμένη"΄, κουφή και εκνευρισμένη!
Καλό είναι να λέγονται και οι “φόλες” που τρώμε αλλά και τα καλά μαγαζιά για να ξέρουμε τι γίνεται στην πιάτσα…
Βέβαια κάποιοι φίλοι μουσικοί σίγουρα θα διαφωνήσουν γιατί από ανάγκη μπορεί να εργάζονται σε μαγαζιά που και οι ίδιοι δεν θα πηγαίναν ως θαμώνες … αλλά είναι αυτά που δίνουν τα καλλίτερα νυχτοκάματα…Ωστόσο κάπως πρέπει να αντιδράσουμε σ αυτή την ασυδοσία και την εκμετάλλευση…

Γι αυτό εγω επιλέγω τις μαζώξεις του forum, όταν μπορώ βέβαια.

Τα ιδια επαθα και γω,αστα να πανε,ξεφτιλα.