Μελτέμια - Ένα νέο μουσικό σχήμα από τα Χανιά

περίμενα να σταματήσεις να κάνεις edit την δημοσίευση σου (που την έχεις αλλάξει 5-6 φορές, προσθέτοντας …κοπλιμέντα) για να απαντήσω…
τον savall τον χαρακτήρισα καλό μουσικό που μουσικά κατάγεται από ένα διαφορετικό κόσμο. εδώ και και η συζήτηση αν δεν θυμάσαι. Και προφανώς δεν πρόκειται για 1 ερασιτεχνικό βίντεο αλλά για μια δουλειά που πουλιέται επαγγελματικά και κρίνεται (και) ως ένα προϊόν…αν και δεν νομίζω πως την έκρινα ως …πελάτης… παρά μόνο παρατηρώντας την διαφορετικότητα του ύφους.
τώρα αν δεν είναι κατανοητό πως σχόλια του τύπου “το ποιο σφιγμένο πράμα που έχω ακούσει” …είναι πολύ σκληρά…δεν ξέρω τι άλλο να πω.
Σχετικά με το καλάμι μου και πάλι δεν ξέρω τι να απαντήσω, αλλά θα το λάβω υπόψιν μου, ευχαριστώ.

τέλος, φυσικά δεν θα ρωτήσεις εμένα για το τι θα πεις, απλά είναι κάποιοι στοιχειώδεις κανόνες ευγενείας προς συνομιλητές που θεωρώ πως καλό είναι να τηρούνται. Και πάλι…αν δεν συμφωνείς, δεν βλέπω τρόπο να σε πείσω…
Δεν νομίζω πως έχει νόημα να κουράζουμε τον χώρο περισσότερο. Εγώ και το καλάμι μου θα αφήσουμε αυτή την κουβέντα ήσυχη…

Καλή είναι η ευγένεια και πρέπει να υπάρχει.Ίσως όμως για κάποιους, ευγένεια είναι και το πως πιάνω ένα κομμάτι και πως το παίζω.
Η αντικειμενικότητα πάντως είναι ακριβώς στην μέση και εκεί προσπαθώ να βαδίζω.Οπότε δώσε μου να ακούσω κάτι πιο σφιγμένο σε αυτό το είδος και ζητάω από τώρα κιόλας συγγνώμη για την αναίδειά μου.

Τέλος επειδή κουράστηκα, το σχόλιο για το παιδικό παραμύθι ίσως έπρεπε να το λάβετε πιο σοβαρά υπ’ όψη αν σας ενδιαφέρει το σχήμα να εξελιχθεί και επαγγελματικά και όχι να προσβληθείτε επειδή το άκουσμα μου το έφερε στο μυαλό.Εξ’ αλλου το είπα ότι είναι για καλό, αλλά και πάλι το σχόλιο μου δεν κατάφερε να τρυπήσει την επιφάνεια την δική σας αντικειμενικότητας.

φίλε μου χαλάρωσε λίγο. άλλο η κριτική και άλλο το να πετάμε ειρωνικές φράσεις -οι οποίες, μην γελιόμαστε, παραήταν ατυχείς και παρατεταμμένες για να μην παρεξηγηθούν.
επειδή κι εγώ κάνω συχνά αρνητική κριτική, ξέρω πως είναι να ξεπερνάς τα όρια γιατί το έχω πάθει. καλό είναι να γίνεται (τεκμηριωμένα και ευγενικά), αλλά προς βελτίωση του κρινόμενου και όχι προς εξύψωση του κριτή. έχεις κάτι να πεις, δεκτό, κάποιοι συμφωνήσαμε κιόλας, αλλά μετά το πράγμα ξέφυγε.
ειδικά με τον αλέξανδρο (αλκ) αν τον είχες γνωρίσει ή έστω ακούσει, σ’ιγουρα θα ήσουν πιο συγκρατημένος. όχι ότι χρειάζεται να ξέρουμε τον συνομιλητή μας για να τον σεβόμαστε δηλαδή!
επί του θέματος τώρα, καλή αρχή στο νέο σχήμα και αναμένουμε την εξέλιξή του.

Τελικά ξέρει κανείς εάν προχώρησε το σχήμα; Στη σελίδα τους στο YT δεν έχουν ανεβάσει άλλο βίντεο …

Δεν ξέρω για τα μελτέμια συγκεκριμένα, πάντως ο Κυριάκος έχει σταθερή και δυναμική παρουσία στα Χανιά.

2 posts were split to a new topic: Μετασυζήτηση για τα “Μελτέμια”