Μαρίκα Φραντζεσκοπούλου (Πολίτισσα) "Όλα τα μέρη σκοτεινά" (δίσκος βινυλίου)

Η συναλλαγή γίνεται εύκολα, δεν είναι εκεί το θέμα, αλλά η προπληρωμένη έχει μεγαλύτερη σιγουριά, τη φορτώνεις μόνο με το ποσό που πρέπει να δώσεις.

2 Likes

Καταπληκτική δουλειά, μπράβο στους συντελεστές. Αναδεικνύεται πόσο μεγάλη τραγουδίστρια ήταν η Φραντζεσκοπούλου. Μακάρι να περπατήσει όπως της αξίζει και να υπάρξει συνέχεια σε αυτές τις ποιοτικές δουλειές.

6 Likes

Παιδιά ντάξει, είναι αριστούργημα. Τόσο σαν μουσική όσο και σαν καθαρότητα ήχου. Αν είναι και το ένθετο εφάμιλλο, θα πρόκειται για δίσκο διαμάντι (που ήδη πρόκειται δηλαδή).

4 Likes

Ό,τι έχουν κάνει τα παιδιά, όλα διαμάντι είναι και το ένθετο περισσότερο, γιατί το διαβάζουμε για πρώτη φορά.

4 Likes

Ρε παιδιά συγγνώμη, τι παναπεί «name your priec»; Τιμή δεν έχει το προϊόν, πέρα από «14 ή παραπάνω»;

Όσο κάνει, τόσο θέλω να πλερώσω. Από πότε ορίζει την τιμή ο πελάτης;

(Κατά κάποιον τρόπο την ορίζει στις δημοπρασίες, αλλά δε μου φάνηκε για σάιτ δημοπρασιών.)

Κοστίζει 14 ευρώ, αλλά αν θες να στηρίξεις τους συντελεστές, μπορείς να κάνεις “δωρεά” ένα Χ ποσό που προσθέτεις πρακτικά πάνω από την τιμή.

Αυτή είναι η λογική του name your price.

2 Likes

Το κακό είναι ότι ενώ ο δίσκος κοστίζει 14 δολάρια, θέλεις άλλα τόσα και κάτι παραπάνω για τα μεταφορικά ανεβάζοντας το ποσό κάπου στα 30 ευρώ, καθώς έρχεται από την Αμερική.

Όμως μόλις το αγόρασα ψηφιακά, και είμαι εντυπωσιασμένος από την καταπληκτική δουλειά που φαίνεται να έχει γίνει στο ένθετο (το οποίο έρχεται μαζί με την ψηφιακή αγορά σε μορφή pdf).

2 Likes

Παιδιά, το δίσκο τον αγοράζουμε σαν collector’s item. Αν βέβαια θέλουμε. Για παλιότερες εκδόσεις πάντως, θυμάμαι ότι είχαν κάποια συνεργασία με το Music corner* και τον αγοράζαμε εκεί, προ κόβιντ βεβαίως…

( *) α, ρε εμμεντάλερ…

2 Likes

Κι εγώ το αγόρασα ψηφιακά και πράγματι είναι εξαιρετική δουλειά και όσον αφορά το ηχητικό κομμάτι και όσον αφορά τα υπόλοιπα.

Δεν ξέρω αν προλαβαίνουν να διορθώσουν κάποια λαθάκια στο ένθετο 12σέλιδο pdf:
Όσον αφορά τη μεταγραφή των στίχων:
01: σωτήρια=σωτηρία
02: και λιώνω τα φαρμάκια σου=και πίνω τα φαρμάκια σου
04: μόνο μούτρα=όλο μούτρα/ τη βρήκα=την πήρα/ να (ναι)=να (μαι)
12: για σενά=για σένα

Κατά τα λοιπά:

Στη σελίδα 9 το άρθρο του Δεβάρη χαρακτηρίζεται «αχρονολόγητο» (undated) ενώ στη σελ. 11 είναι χρονολογημένο.
Στη σελίδα 11, κάτω από το σκίτσο της Μαρίκας, ο Βιτσώρης (Vitsoris) έχει γίνει Botsoris

Μία ομαδική παραγγελία, κατόπιν συνεννόησης, μου φαίνεται καλή ιδέα.
Τα μεταφορικά θα είναι μία φορά κι αν υπάρχει διάθεση στο name your price μπαίνει και λίγο μεγαλύτερη τιμή, ενισχύοντας τους δημιουργούς της δουλειάς αυτής.
Τώρα βέβαια, το λέω εγώ που στέλνω ακόμα …μηνύματα καπνού!

Και πώς θα γίνει η “διανομή κατ’ οίκον”; Με “δεύτερο γύρο” ταχυδρόμησης;

Όχι, να σας πω: θα κρατήσω εγώ όλες τις κόπιες, που 'μαι και στο κέντρο των αποστάσεων και βολεύει (Ηράκλειο Κρήτης), κι εσείς θα ακούτε τα τραγούδια από το σάιτ. Μετά, άμα περάσει ο κορονοϊός, αφού ξαναμετρηθούμε, βλέπουμε τι θα κάνουμε.

2 Likes

Εξαιρετική δουλειά και σε αυτόν το δίσκο!!!

Μπράβο σε όλους τους συντελεστές για την πολύ προσεγμένη έκδοση ! Συγκλονιστική η Μαρίκα Φρατζεσκοπούλου στον Νιαβέντ μανέ!

4 Likes

γιατι ακουγεται κατω απο το τραγουδι το ιδιο το τραγουδι 1 δευτερολεπτο πιο μετα…? το παρατηρησατε…?

4 posts were split to a new topic: Αναγνωρίζει κάποιος την τραγουδίστρια στη φωτογραφία;

Ακούγεται γιατί αυτά ήταν σε μαγνητοταινία (μπομπίνα η κσσσέτα).
Περνάει από στροφή σε στροφή όταν αποθηκεύουμε “αριστερά”.
Αυτό δεν υφησταται όταν αποθηκεύουμε (κρατάμε) τις ταινίες γυρισμένες δεξιά και πριν ακούσουμε γυρίζουμε από την αρχή.
Ούτε 'γω κατάλαβα!

3 Likes

Σοβαρά μιλάς;
Δηλαδή όλα τα χρόνια που είχαμε κασέτες τις φύλαγα λάθος, πέρασαν οι κασέτες, πέρασαν μερικές δεκαετίες ακόμη, και το μαθαίνω τώρα; !!!

Αλλά για κάτσε: η ταινία της κασέτας έχει κι από τις δύο άκρες αρχή (προς το ένα καρούλι την αρχή της Α πλευράς και προς το άλλο την αρχή της Β). Δεν ξέρω αν ισχύει και για τις μπομπίνες το ίδιο.

1 Like

δυστυχώς οι κασέτες και ορισμένες μπομπίνες είναι 4 track και δε γλυτώνεις τη ζημιά.
οσο πιο δυνατά γραμμένες ,τόσο χειρότερα
είναι το φαινόμενο print through ,που λέμε στα Ελληνικά !
βγήκα και στο αρχείο της ΕΡΤ μάστερ “μαζεμένα αριστερά” !

3 Likes

Θυμάμαι πέρισυ ο συλλέκτης Ηλίας Μπαρούνης μου είχε πει ότι έχει και δεύτερη καλύτερη κόπια από τον δίσκο “Αρνάκι”.