Μανώλης Πάππος

Καλησπέρα στην ωραία παρέα. Ξέρει κανείς αν παίζει κάπου ο Πάππος αυτήν την περίοδο? Θα είμαι Αθήνα στις γιορτές και θα ήθελα πολύ να τον ακούσω ζωντανά. Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιο φίλο μπορεί να με βοηθήσει. Καλές γιορτές σε όλους με υγεία και ειλικρινή μουσική.

αγαπητοί κ.κ. συντονισταί: μόνο εμένα δε μου βγάζει το τελευταίο μήνυμα (του GioPro), και με γυρνάει στην αρχή της σελ 14; να υποθέσω ότι σβήστηκε και επειδή ήταν πρώτο σε καινούρια σελίδα (νο15) κάπου μπλόκαρε; βάζω εδώ το δικό μου μήνυμα (αντί στα τεχνικά θέματα) να δώ τί θα βγάλει. σβήστε και μένα μετά.

υγ μετά τη δημοσίευση: τώρα μου βγάζει κανονικά και του GioPro και το δικό μου.

GioPro καλώς ήρθες! δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω…

Νομίζω ότι ο Μανώλης θα είναι και την περιοδο των γιορτών στην Ιταλία μαζί με τον Capossella.

Μετά τις γιορτές,κάπου θα “σκάσει μύτη”.Κάτι ψήνεται.Προς το παρόν είναι στην Ιταλία.

Φανταστικός ο Μανώλης…

ειδικά στο 34’ που παίζει την Αθηναίισα δείχνει πως πρέπει να προσεγγίζονται τα ρεμπέτικα με σύγχρονες μελωδικές πινελιές…

πάντως για να πω και το παράπονο μου… εάν το έπαιζε κάποιος σύγχρονος λαϊκός μπουζουξής (άκα Σκυλάς) σίγουρα θα έπεφτε το κράξιμο της αρκούδας…

Εγώ πάντως περίπου έτσι το παίζω (με τις δικές μου βέβαια λαϊκές πινελιές)…

Ευχαριστώ όλους τους φίλους για την άμεση ανταπόκριση. Αν εμφανιστεί Ελλάδα μεριά, ας ενημερώσει όποιος φίλος μπορεί,τον έχω ακούσει σε διάφορά βιντεάκια και δείχνει πραγματικά γνήσιος. Είμαι λάτρης του ρεμπέτικου και ψάχνω ένα μαγαζί όσο το δυνατόν πιό κοντά στο γνήσιο ρεμπετάδικο… από την ατμόσφαιρα μέχρι τους ήχους… να έχει την απλότητα που χρειάζεται όταν μπαίνεις και να ξεχιλίζουν τα αυτιά σου με Μάρκο,Μπάτη,Τσαούς κτλ όταν φεύγεις…
Αν έχετε κάτι υπόψη σας με μεγάλη μου χαρά θα ακούσω την γνώμη σας (έστω μέσω π.μ.)… σκέφτομαι το Τζιβαέρι λόγω περιοχής που μένω,αλλά δεν έχω προσωπική άποψη για το συγκεκριμένο.
(Ελπίζω να μην είναι ενάντια στους κανόνες του forum αυτό που ζητάω, αν είναι ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων από τους διαχειριστές).

Άμα θα το βρείς το μαγαζί αυτό, φίλε GioPro, πες το και σ’ εμάς να πηγαίνουμε!..

είναι σίγουρα μοναδική εμπειρία να ευχαριστηθείς τον πάππο ζωντανά, αλλά δεν νομίζω ότι θα ακούσεις μπάτη και τσαούς, ούτε τόσο μάρκο. ας με διορθώσει κάποιος που τον έχει παρακολουθήσει περισσότερο.
για απλά και λιτά πράγματα, ψάξε στα ταβερνάκια στις γειτονιές ή στο κέντρο -κάποια ωραία αναφέρονται και εδώ στο φόρουμ.
καλά να περάσεις όπου κι αν πας!

Σωστό κι αυτό! Αν και απογοητευτικό…

Τον ανακάλυψα φίλε μέσω του δασκάλου μου -δεν ξέρω πολλές λεπτομέρειες- και μπορώ να πώ ότι ενθουσιάστηκα από το γενικότερο στυλ του.
Ευχαριστώ για την βοήθεια.
Καλές γιορτές σε όλους, καλά παρεάκια, με γέλιο και πενιές… ζούμε εποχές που το απαιτούν!

Γνωρίζοντας το Μανώλη αρκετά χρόνια,έχω να πω ότι,το παίξιμό του απορρέει από τον 100% λαικό χαρακτήρα του και την εις βάθος γνώση του λαικού τραγουδιού.Άνθρωπος απλός,με ντελικάτο χιούμορ,τρομερή οξυδέρκεια,ανήσυχο πνεύμα,στοιχεία που τον κάνουν πρώτα απ΄όλα απαραίτητο στις παρέες μας σα συντροφιά.Πολλές φορές συνειδητοποίησα ότι είναι προτιμότερο να κάνεις μια καλή κουβέντα μαζί του παρά να τον ακούς να παίζει,όσο παράξενο και αν ακούγεται αυτό.Να είσαι πάντα καλά φίλε…

Εμενα η γνωμη μου για τον παππο ειναι οτι ειναι τεχνιταροσ και εχει πολυ καλη πενα και γενικα ειναι πολυ καλος μουσικος αλλα για τα δικα μου γουστα πεζει τα κομματια πολυ φορτομενα και δεξιοτεχνικα ιδικα στα προπολεμικα κομματια αυτο με ενοχλει πολυ στα πιο λαικα δεν με ενοχλει τοσο κατα τη γνωμη μου το μπουζουκι που του τεριαζει ειναι το τετραχορδο για να μπορει να παιζει ακομα πιο δεξιοτεχνικα και περιπλοκα.Δεν πιστευω οτι εχει ρεμπετικο υφος στο παιξιμο του.

να πάρεις εσύ τετραχορδο ρε…ο ΜΑΝΩΛΑΡΟΣ ΕΙΝΑΙ Ρ-Ε-Μ-Π-Ε-Τ-Η-Σ

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 01:25 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 01:24 —

Αλλα παρ’ολ’αυτα συμφωνω…απλως με αηδιασε το ‘‘ιδικα’’…

ευτυχώς που ήταν και ο Μανώλης και μερικοί ακόμα και την δεκαετία του 90 ξαναείδανε κάποιοι τρίχορδο μπουζούκι μετά από χρόνια.Εγώ τότε το πρωτοείδα και μαγεύτηκα!!!

Μπορούμε να χρησιμοποιούμε την “προσφώνηση” - Ρε αντί ονόματος ή αντωνυμίας μόνο στον προφορικό (ή οιονεί προφορικό) λόγο και μόνο όταν ξέρουμε ότι ο άλλος θα το αποδεχθεί χωρίς πρόβλημα. Αλλοιώς, πιθανόν να υπάρξει παρεξήγηση, κάτι που προσπαθούμε να το αποφεύγουμε εδώ στο φόρουμ.

Ο Μανώλης δεν ειναι ούτε ρεμπετης ούτε λαϊκός ούτε οτιδήποτε αλλο. Ο Μανώλης ειναι Μανώλης και ετσι παίζει. Οπως ειναι σαν ανθρωπος. Εξυπνα με ευαισθησία με γνώση με πάθος με οτι ΕΝ παση περιπτώσει νιώθει εκείνη την στιγμη. Αισθάνομαι πολυ τυχερός που συνυπάρχω χρονικά με ενα τοσο μεγαλο Μουσικο.

1 «Μου αρέσει»

Χωρίς να τον γνωρίζω προσωπικά, τον παρακολουθώ συστηματικά στις εξορμήσεις του στη Βόρειο Ελλάδα (καθόσον μένω στην Κοζάνη). Τη χρονιά που πέρασε τον είδα δύο φορές στην Πριγκηπέσα στη Θεσσαλονίκη, μία φορά στην Έδεσα και μία φορά (επεισοδιακή λόγω χιονιού) στα Γιάννενα στη Στοά Λούλη.
Έχω ακούσει στον ίδιο χώρο (στην Πριγκηπέσα) δύο φορές και τον άλλο κορυφαίο Μανώλη του μπουζουκιού (τον Καραντίνη) και θέλω πω τις εντυπώσεις μου, χωρίς να είμαι θετικά επηρεασμένος από κάποια προσωπική γνωριμία.
Συνυπολογίζοντας τις τρείς παραμέτρους που κατά τη γνώμη μου καθορίζουν την ποιότητα ενός μπουζουξή (δεξιοτεχνία στα δάχτυλα - χρώμα στην πενιά - μελωδικές γραμμές που παράγει στον αυτοσχεδιασμό του ταξιμιού και στη συνοδεία του τραγουδιού) ο Πάππος είναι ο κορυφαίος των κορυφαίων.
Η εκπληκτική δεξιοτεχνία κάποιων μεγάλων μπουζουξήδων όπως είναι ο Καραντίνης, ο Τατασόπουλος και ο Στεργίου, τους οδηγεί πολλές φορές σε ένα “κιθαριστικό” παίξιμο του μπουζουκιού. Ο Πάππος δεν πέφτει στην παγίδα αυτή.
Το ξεχωριστό χρώμα στην πενιά τους το έχουν όλοι οι μεγάλοι μπουζουξήδες και αυτό τους κάνει να ξεχωρίζουν από τη μεγάλη μάζα.
Το στοιχείο στο οποίο ο Πάππος υπερτερεί όλων των μπουζουξήδων, είναι οι μελωδικές γραμμές που έχει μέσα στο κεφάλι του όταν αυτοσχεδιάζει πάνω σε ένα ταξίμι, ή κυρίως, όταν συνοδεύει ένα τραγούδισμα.
Όταν τον βλέπεις να παίζει, είναι ολοφάνερο το γεγονός ότι το μυαλό του (και το βλέμμα του) είναι πάνω στο μπουζούκι και δε χαζοκοιτάζει δεξιά και αριστερά προκειμένου να επιδείξει τη χαρακτηριστική άνεση του μεγάλου δεξιοτέχνη.
Ένας τέτοιας μπουζουξής, είναι λογικό να έχει φανατικούς θαυμαστές. Πιστεύω ότι κανείς δεν είναι πιο φανατικός από μένα. Συμπεριλαμβάνω ανάμεσα στις πιο συγκλονιστικές εμπειρίες της ζωής μου, τη ζωντανή ακρόαση του μεγάλου νταλγκαδιάρη μπουζουξή Μανώλη Πάππου.

1 «Μου αρέσει»

έχεις δίκιο…Είμαστε κολλητοί βέβαια…

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 15:28 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 15:25 —

τον πάππο αν και το σέβομαι ως δεξιοτέχνη καθότι είναι και μάλιστα πολύ ψαγμένος, ποτέ δεν ένιωσα κάτι σαν τον άκουγα. Μου φαίνεται απολύτως άχρωμος, σε αντίθεση με τον Καραντίνη που όταν τον ακούω (γτ δε μου αρέσει καθόλου) μπορώ τουλάχιστον να δώσω προσοχή στο παίξιμο του. Ο Πάππος μου φαίνεται απλά ουδέτερος. Γιαυτό και δε μου αρέσει. Βεβαίως αδιαμφισβήτητα είναι τεχνίτης στο όργανο και με πολύ πείρα. Παρ’ολ’αυτά τον Ξηντάρη (που εκτιμώ αφάνταστα) μπορώ να τον ακούω και να παίζει και να τραγουδά με μεγάλη χαρά

Τά πες ΟΛΑ με τρεις προτάσεις Δημήτρη.!!!

Πραγματικά δεν πίσευα οτι ο Μανώλης αφήνει κάποιον αδιάφορο. Βέβαια κάθε άποψη είναι δεκτή. Εγώ πιστεύω ότι είναι τεράστιος ερμηνευτής του μπουζουκιού και είμαστε τυχεροί που υπάρχει. Όσο για το τρίχορδο ή τετράχορδο νομίζω ότι έχει παίξει παλιότερα αλλά τι σημασία έχει, φτάνει που παίζει.

Να επαυξήσω επί 100;;;;; από τους λίγους τρίχορδους που λατρεύω.