Μανώλης Καραντίνης

Ας παραθέσουμε τις απόψεις πας σχετικά με τον μεγάλο αυτό μπουζουξή τον Μανώλη Καραντίνη.

Ένα σας λέω: Δείτε αυτό πριν απαντήσετε

μπουζουκοκαμμένε, κολλημένος με τον Καραντίνη;;;;

κοίτα τί να πούμε εμείς για τον άνθρωπο ρε φίλε;

  1. Είναι παίχταρος,
  2. Είναι επαγγελματίας με την καλή έννοια του όρου,
  3. Παρουσιάζεται ΠΑΝΤΑ με το χαμόγελο σε συγκεντρώσεις, εκδηλώσεις αλλά και πίστες,
  4. Φαίνεται ότι έχει δουλέψει πολύ πάνω στ’ όργανο, αλλά στο επίπεδο του και ποιός δεν έχει δουλέψει πολύ;
  5. …και ο γιός Καραντίνης θα γίνει μπουζουκαράς

ΥΓ: Πάντως προσωπικά με “φτιάχνουν” άλλοι παίχτες πολύ περισσότερο, αλλά αυτά είναι πράγματα που’χουν συζητηθεί πολλές φορές εδώ μέσα. Κάνε μιά αναζήτηση καλή και θα διαβάζεις μέρες.

Εγώ τον γουστάρω γιατί είναι μετριόφρων και με το χαμόγελο συνέχεια.Δεν μιλάει συνέχεια για τον εαυτό του και αυτό του έχει βγει ως τώρα σε καλό.

Αρκετά καλός μπουζουξής θα συμφωνήσω. Για μένα υπάρχουν πολύ καλύτεροι μπουζουξήδες απ’ αυτόν σήμερα, αλλά έχει χωθεί στο όλο σύστημα και είναι μαγκιά του. Τα χαρακτηριστικά του που τον κάνουν καλό παίκτη είναι (κατ’ εμέ πάντα)

  1. έχει μάγκικο παίξιμο και το γουστάρω πολύ
  2. είναι πολύ καθαρός
  3. έχει χαρακτηριστικό ήχο και όμορφο ηχόχρωμα
  4. και πάνω απ’ όλα είναι καλός άνθρωπος και αυτό έχει μεγάλη σημασία για να μπει κανείς στο όλο σύστημα

Για τον γιο του επίσης θα συμφωνήσω, τον ήξερα απ’ τον θέμη που πήγαινε και από 14 που ήταν όταν ερχόταν έπαιζε πολύ καλό μπουζούκι

φιλε μην ανοιγεις το κεφαλαιο καραντινης εδω μεσα… τον μπελλα σου θα βρεις ο ανθρωπος ειναι αλλου … ο καλυτερος Ολων που εχει βγει ποτε.

Oxταχορδε αυτό είναι καθαρά υποκειμενική γνώμη. Για μένα τον παλαιολόγου δεν τον φτάνει με τπτ, ούτε στο μικρό του δαχτυλάκι σου λέω. Και πολλούς άλλους παλιούς, όπως ζαμπέτας, χιώτης, τσιμπίδης κλπ. Δεν λέω ότι δεν είναι καλός, αλλά να μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Και ο Στεργίου μου αρέσει πολύ περισσότερο απ’ τον καραντίνη

Νομίζω ότι είναι ανούσιο να συγκρίνουμε τους παίκτες αυτούς που αποδεδειγμένα έχουν πολύ καλή σχέση με το όργανο (ειδικά μάλιστα όταν υπεισέρχονται και υποκειμενικοί παράγοντες). Όλοι αυτοί έχουν τα καλά τους στοιχεία, αλλά και κάποια που ίσως δε μας αρέσουν. Σίγουρα όμως έχουν μελετήσει πολύ και σίγουρα όλοι μπορούν να λέγονται δεξιοτέχνες.

Aυτό λέω και γω φίλε αντμίν. Σε άλλον αρέσει ο καραντίνης σε άλλον ο παλαιολόγου και σε άλλον ο χιωτοζαμπετοβαμβακορεμπετοπουλος. Πιο πολύ είναι γούστα αυτά παρά αντικειμενικές απόψεις

Αυτο μου έλεγε και ο θείος μου ο Μανώλης είναι το καλύτερο μπουζούκι αυτη τη στιγμή στην Ελλαδα και εγω το έψαξα και συμφώνησα απόλυτα μαζί του. Ακούστε λίγο πως παίζει λάτιν με το μπουζούκι εσεις που αμφιβάλλετε:

Νομίζω ότι είναι οπαδική νοοτροπία όταν χρησιμοποιούνται εκφράσεις του τύπου αυτός είναι ανώτερος ή δέν του φτάνει στο μικρό δάκτυλο κ.λ.π. παίκτες της κλάσης καραντίνη τατασόπουλου ,πάππου, στεργίου και άλλων πολλών με ιστορία στο χώρο και ο καθένας προσωπικότητα ξεχωριστή δεν μπαίνουν σε σύγκριση ,… Τα υπόλοιπα είναι θέμα προσωπικού γούστου ποιός μας αρέσει ιδιαίτερα . Πολύ περισότερο όταν κάποιος ασχολείται ενεργά με τη λαική και όχι μόνο μουσική …Η προσωπική μου άποψη είναι ότι πρέπει ακόμα να υπάρχει αλληλοσεβασμός ακόμη κιάν διαφωνούμε ,να μιλάμε να μαζευόμαστε να παίζουμε να χαιρόμαστε τη συντροφικότητα του τραγουδιού και της μουσικής … Η μουσική δεν είναι ολυμπιακοί αγώνες ούτε πόλεμος…

Εδω και λιγους μηνες ειχα την τυχη να γνωρισω τον μανωλη και τον γιο του προσωπικα.Ειναι σιγουρα πολυ μεγαλος παιχτης και πολυ καλος χαρακτηρας.Μου εκανε πολυ εντυπωση ο τροπος που μιλαει για καποιους απο τους μαθητες που εχει εδω στην θεσσαλονικη.Δεν θα πρεπει ομως να μπαινουμε στην διαδικασια της συγκρισης διοτι ο καθε ενας απο αυτους τουσ μεγαλους παιχτες εχει το δικο του προσωπικο στυλ και τροπο παιξιματος.Αυτο που τον κανει να ξεχωριζει πιστευω ειναι η πεννα του.Εχει μελετησει απιστευτα πολυ τον χειρισμο της πεννας και εχει την δυνατοτητα να βγαλει απο οποιοδηποτε οργανο το 100% του ηχου του.Και ο γιος του εχει τα ιδια πατηματα.πιστευω οτι ο πιτσιρικας θα γινει εφαμιλος και καλυτερος.

μεγάλος μουσικός σίγουρα. καλό παιδί επίσης. μεγάλος μπουζουξής όμως…εξαρτάται τι θεωρούμε μπουζούκι…συμφωνώ πάντως ότι οι συγκρίσεις είναι άτοπες, όπως π.χ είναι άτοπο να συγκρίνεις το ποδόσφαιρο του χθές με του σήμερα…Εμένα μου φτάνει να βρίζει το Νταλάρα, έστω και κρυφά!

Φίλε μπουζουκοκαμένε, και γω μπορώ να σου βάλω αυτή τη στιγμή 10 βίντεο του παλαιολόγου που άμα τα ακούσεις θα παρατήσεις το μπουζούκι. Πολύ καλός ο καραντίνης, αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα είπαμε, δεν φτάνει με τπτ τους παλιούς. Και υπάρχουν και σημερινοί πολλοί ανώτεροί του, π.χ. Λιόλιος, πάππος, οι οποίοι δεν θα σου παίξουν λάτιν ή τον παγκανίνι στο 200, αλλά, ε όπως και να το κάνουμε, βγάζουν ψυχή. Εμένα ο καραντίνης δεν μου κάνει αίσθηση προσωπικά το παίξιμό του όσο καλός κι αν είναι

@ikarus260 αντε παλι το κολλημα με τους παλιους , γιατι δεν αντεχετε να δειτε εναν ζωντανο θρυλο ρε γμτ…

Οχτάχορδε, δεν είναι κόλλημα καθόλου, ούτως η άλλως σε ρεμπέτικο φόρουμ δεν θα περιμένεις να βρεις κάποιον που να μην έχει κόλλημα με τους παλιούς φαντάζομαι. Και δεν μπορείς να καταλάβεις ότι δεν μπορούμε να έχουμε όλοι τα ίδια γούστα? τότε αν το πάρουμε έτσι και συ έχεις κόλλημα με τον καραντίνη. Και για να τελειώνουμε γιατί πολύ το κουράσαμε, έχεις την άποψη σου έχω την δική μου, διαφωνούμε, τέλος!!

Όταν μιλάμε για τέτοιο επίπεδο είναι λίγο ανούσιο να ψάχνουμε τον καλύτερο όλων … αντικειμενικά είναι όλοι μπουζούκαροι υποκειμενικά σε άλλους αρέσει ο Καραντίνης πιο πολύ σε άλλους ο Στεργίου σε άλλους ο Λιόλιος ( :109:) ο τελευταίος είναι δικός μου καλύτερος από ότι καταλάβατε:) οπότε τι τρωγόμαστε ; σε τέτοιο επίπεδο βλέπεις έχει ο κάθε παίχτης κ το δικό του προσωπικό στυλ όποτε γούστα είναι αυτά …:089:

Η συζήτηση έχει πάρει λάθος δρόμο. Αν υπάρχουν καινούργια στοιχεία για τον Καραντίνη, ή κάποιο ενδιαφέρον σχόλιο για τις ιδιαιτερότητές του, ευχαρίστως να τα δούμε. Η ανούσια αντιπαράθεση «όχι, αυτός είναι ο Μέγας, όχι άλλος είναι» δεν έχει νόημα και κουράζει.

Εγώ τον πρότεινα γιατι μου αρέσει το στύλ του και η προσωπικότητά του.Ωραία εαν έχετε άλλες απόψεις δεν χρειάζεται να σκοτωθούμε για να λύσουμε τις διαφορές μας.

Υ.Γ Απο την στιγμή που μπορεί και παίζει λάτιν με το μπουζούκι αυτό δείχνει πόσο πιστεύει στις δυνατότητες του οργάνου αυτού και όχι πως το κάνει για να το "παίξει κάποιος.

Τέλος εγώ δημιούργησα αυτό το θέμα με σκοπό να μάθω κάποια πράγματα γαι αυτόν τον οποίο θαυμάζω.

Φιλε μου

πολυ απλα , μπες στην ιστοσελιδα του ινδαλματος σου και θα παρεις οσες πληροφοριες
θελεις για τον μουσικο που θαυμαζεις …

αν ηταν εδω θα γραφαμε τα ονοματα ΟΛΩΝ των μουσικων “ζωντων και τεθνεωτων”
και θ` ανοιγαμε ψηφοφορια , με σταυρους και ο,τι απαιτει το προγραμμα …

το θεμα ανοιχτηκε και πιο παλια και εκλεισε με μεγαλοπρεπεια !!!

ολοι τους ειναι καλοι !!! και μια παροιμια ( σε παραφθορα ) λεει …

<< παρε τ` αυτια μου κι ακουσε >> …:092:

Μα υπάρχει ιστοσελίδα του Μανώλη??
Εαν υπάρχει και μου την πείτε σας ευχαριστώ.

Υ.Γ Κυρία Πελαγια,εγω δεν έφτιαξα αυτή την δημοσίευση για να κάνω σύγκριση αλλά για να πληροφορηθώ για αυτόν τον άνθρωπο που θαυμάζω αν είναι κακό και δεν επιτρέπεται πείτε το μου να σταματήσω.