Μανώλης Καραντίνης

Φιλε μου πληκτρολογησε ονοματεπωνυμο και διαβασε ο,τι σου προσφερεται …

και σαφως τιποτα δεν απαγορευεται , αλλα “παν μετρον αριστον”

Βιογραφικό
Μανώλης Καραντίνης
Γεννήθηκε στις 20 Ιανουαρίου 1966 στον Κορυδαλλό Αττικής (Πειραιάς), και παρακολούθησε μαθήματα στη σχολή του Θεόδωρου Δερβενιώτη στην ηλικία των 7 χρονών, και επίσης έμαθε ρεπερτόριο στην ίδια σχολή με δάσκαλο τον Δημήτρη Πατουσιά. Μετά συνέχισε μαθήματα στη σχολή του Θέμη Παπαβασιλείου στην Αθήνα.

Στη δουλειά ξεκίνησε σε μικρά μαγαζιά στην ηλικία των 12 χρονών, με μικρούς καλλιτέχνες και η πρώτη φίρμα που δούλεψε ήταν οι Μιχάλης Βιολάρης, Πόπη Αστεριάδη, Έλενα Κυρανά, αργότερα Ρένα Κουμιώτη, Καίτη Χωματά, Ηλίας Κλωναρίδης και πολλοί άλλοι.

Δούλεψε και συνεργάστηκε με συνθέτες όπως οι Γιάννης Σπανός, Μίμης Πλέσσας, Σταύρος Ξαρχάκος, Τάκης Σούκας, Γιώργος Ανδρέου, Γιάννης Μαρκόπουλος και με νεότερους σε συναυλίες και δισκογραφία. Συνεργάστηκε επίσης με τους Γιώργο Νταλάρα, Τάνια Τσανακλίδου, Μανώλη Λιδάκη, Θέμη Αδαμαντίδη, Πίτσα Παπαδοπούλου, Σοφία Βόσσου, Μαρινέλα, Νίκο Αντύπα, Μανώλη Μητσιά, Ελένη Βιτάλη, Πόλυ Πάνου, Καίτη Γκρέυ, Μαίρη Λίντα, Χαρούλα Αλεξίου, και πολλούς άλλους γνωστούς και άξιους καλλιτέχνες που δεν χωρούν σε ένα χαρτί. Θέλει ολόκληρο βιβλίο για να γραφτεί όλο το βιογραφικό.

Έχει κυκλοφορήσει CD δικό του με ορχηστρικά με την εταιρεία PROTASIS.

http://www.potenzia.net/Home/ManolisKarant…96/Default.aspx

Υ.Γ. Αυτά!!! Από κει και πέρα είναι ένας πολύ καλός μπουζουξής όπως πολλοί άλλοι!!!

Ευχαριστώ πολύ Κώστα για τις πληροφορίες σχετικά με τον Μανώλη

Και συμπληρώνω: Στα 25 χρόνια της πορείας του ο Καραντίνης εκτός από δεξιοτέχνης του μπουζουκιού έμαθε και μπαγλαμά, κιθάρα, ούτι, σάζι και τζουρά. Πρόσφατα κυκλοφόρησε ο πρώτος προσωπικός του δίσκος που περιέχει δικά του ορχηστρικά κομμάτια με συμμετοχές από τους Κώστα Γανωσέλη, Δημήτρη Παπαδημητρίου, Νίκο Ζούδιαρη και Ελένη Τσαλιγοπούλου.

Φίλε μπουζουκοκαμένε, άκου τον σπόρο σε λάτιν και μετά μου λες αν δεν υπάρχει άλλος που να παίζει λάτιν. Και ο χιώτης έπαιζε λάτιν αν θυμάσαι και τα έπαιζαν πολύ καλύτερα απ’ τον καραντίνη. Είπαμε για αυτήν την εποχή είναι καλός ο καραντίνης, αλλά ας μην τον βγάζουμε θρύλο, μέγα και το ένα και το άλλο, γιατί υπερβάλλουμε. Και βάλε τον καραντίνη να σου παίξει αυτό και αν το βγάλει τρύπα μου την μύτη…

ikarus260, εσυ υπερβαλλεις απο την αναποδη μου φαινεται…! :088:

Αμα μιλησουμε καθαρα “τεχνικα” και μόνο, μαλλον οι νεωτεροι κερδιζουν, λογικό ειναι αυτό, ετσι γίνεται σε ολα τα όργανα οσο περναει ο καιρος και εξελισσεται το όργανο, οι τεχνικες κλπ

Απο εκει και περα ομως, το θεμα του ποιος μας αρεσει περισσοτερο ειναι υποκειμενικο και μόνο, μιας και μπαινουν ενα σωρο παραγοντες στο κόλπο περαν της τεχνικης, από το αν μας “καθεται” καλα ο χαρακτηρας του παίκτη μέχρι το αν μας αρεσει το στόλισμα του μπουζουκιου του! :slight_smile:

Ρε Κώστα από ποια πλευρά κερδίζουν? αν μιλάμε απο τεχνική πλευρά, δεν βλέπω τι διαφορά έχει ο καραντίνης ή ο στεργίου ή οι ραστ από τον παλαιολόγου, τον ζαμπέτα ή τον χιώτη. Αν μιλάμε από χαρακτήρα του παιξίματος, ναι, οι καινούργιοι απ’ τους παλιούς χάνουνε σε πολλά, γιατί δεν έχουν χαρακτήρα στο παίξιμο, προσπαθούνε να αποδείξουν ποιος παίζει πιο γρήγορα τον παγκανίνι ή τους χαρταετούς και δεν κοιτάνε την ουσία του πράγματος. Με συγχωρείς αλλά αυτό το πράγμα εμένα δεν μου αρέσει. Αν σου αρέσει εσένα εγώ πάω πάσο.

Απλως μπαινεις στη λογική του “τι ωραία που ήταν τότε…”, δεν ειναι παντα καλό να τα βλεπουμε όλα ετσι, θα σου δωσω ενα παραδειγμα.
Αν υποθεσουμε οτι ημασταν καπου στα 60s τωρα και ακουγαμε ενα τραγουδι του Τσιτσανη ή του Ζαμπετα live, με γρηγορες χώρες μεσα κλπ, με τη λογική “ο παλιος ειναι αλλιως” θα μπορουσαμε να το συγκρινουμε με τους ακομα παλιοτερους και να λεγαμε “ελα μωρε, τι να μας πουν τωρα αυτοι μπροστα στο Μαρκο του '30;”

Αναλογικα λοιπον, ερχομενοι παλι στο σημερα, δε σημαινει οτι επειδη εχουμε τους δεξιοτεχνες της εποχης Τσιτσανη και Ζαμπετα, οι δυνατοτητες φτασαν στο τελος και δε προκειται να βγουν πιο καλοι παικτες, τουλαχιστον τεχνικά!
Δε νομιζω δηλαδη να υπαρχει συγχρονος “βιρτουοζος” που να μην μπορει να παιξει με κλειστα ματια τα τραγουδια του Τσιτσανη πχ.
Προσεξε, το αν θα σου αρεσει οπως τα παιζει ειναι τελειως διαφορετικο θεμα και εχει να κανει με πολλα πραγματα οπως εγραψα πριν, μπορει να σου αρεσει μπορει και όχι, αλλα στο παικτικο κομματι δεν νομιζω πως τιθεται θεμα.

Εξαλλου το τεχνικο μερος στα οργανα παντα εξελισσεται οσο περναει ο καιρος, δες παραδειγμα την ηλεκτρικη κιθαρα, ωραιος ο hendrix αλλα τουλαχιστον εκτελεστικα οι σημερινοι δεξιοτεχνες ειναι μίλια μπροστα. Αλλο αν καποιοι μπορει να προτιμανε ακομα hendrix για τον α ή β λογο.

Ασφαλώς και θα προτιμούσα την Ιτιά, τον Αητό κλπ με ένα καλό κλαρίνο. Όμως…αυτό το παίξιμο με άγγιξε. Πρώτη φορά ακούω (κατα την αποψή μου)“πιστική” εκτέλεση δημοτικών τραγουδιών με μπουζούκι. (έχεις υπ’ όψη σου άλλα παρόμοια;) Σε καμιά περίπτωση όμως δεν θα μπω στο τρυπάκι… “καλύτερος”. Ο καθένας θεωρεί καλύτερον όποιον αγγίζει περισσότερο την ψυχή του. Το σήμα στην αρχή του δρόμου…λέει αδιέξοδο. Ας το σεβαστούμε κι ας πορευτούμε, με τον καλυτερό του ο καθένας.

O Jordan έχει παίξει την “Ιτιά”!!! :088:

Σωστά την έχω ακούσει κι από τσομίδη και την έχει παίξει αρκετά καλά. Τες πα επειδή την συζήτηση την έχουμε κάνει πάρα πολλές φορές στο φόρουμ και πιστεύω το να λέμε τα ίδια και τα ίδια είναι περιττό, λέω αυτό: ο καθένας έχει το δικαίωμα να του αρέσει όποιος θέλει και δεν υπάρχει ποιος είναι καλύτερος και ποιος όχι. Ξέρω ερασιτέχνες μπουζουξήδες οι οποίοι παίζουν για το μεράκι τους και μπορώ να σας βάλω ηχογραφήσεις τους που αν τους ακούσετε θα πάθετε και θα πείτε δεν γίνεται αυτό το ταλέντο να είναι στην αφάνια. Κι όμως εκεί έξω υπάρχουν μπουζουξήδες οι οποίοι αδικούνται και ίσως και να μην βγούνε ποτέ στα κέντρα να τους ακούσετε. Όσο για το βίντεο που έβαλα, πιο πολύ το έβαλα για να δείξω οτι δεν σημαίνει ότι επειδή ο καραντίνης έπαιξε λάτιν, σημαίνει ότι έγινε κάτι και δεν είναι ο μόνος που μπορεί να κάνει παπάδες. Έτσι για να μην μεγαλοποιούμε κάποια πράγματα. Όσο για το αν υπάρχουν παρόμοια βίντεο, το youtube είναι γεμάτο με τέτοια

Xωρις το ‘παν’ νομίζω Πελαγία μου.

Ρε παιδιά πολυ διαφήμιση του Καραντίνη!Υπαρχούν αρκετοί δεξιοτέχνες ισάξιοι και καλύτεροι του Καραντίνη αλλά αυτοί δεν προβάλλονται συνέχεια στην τηλεόραση!Εσείς όλοι που θεοποιειτε το Καραντίνη έχετε ακούσει όλους τους συγχρονούς του και παλαιότερους του και τον χρίσατε ως καλυτερον απ αυτους?Η πιστέυετε οτι θα μιλούσαμε τοσο πολυ για τον καραντίνη αν δεν ήταν συνέχια στην ΤV και στο ραδιόφωνο να παίζει τα δικά του!πίστεψτε με υπάρχουν αρκετοί που παίζουν τα ίδια και περισσοτερα απ αυτον. και προκάλω ολους εσάς που θεοποιειται το καραντινη να καθηστε να περάσετε λιγο παλαιόλογου,λιγο Δραμαλη λίγο Κορδατζή και θα καταλαβετε τι εννοώ!

Ε, ε με κάνετε να επαναλαμβάνομαι.Δεν δημιούργησα αυτή τη δημοσιευση για να θεοποιήσω τον Καραντίνη αλλά για να μάθω πληροφορίες για αυτον.Θα παρακαλούσα να μην γίνεται σύγκριση του ατόμου του με άλλους γιατί δεν είναι επιθυμητό.Άμα ήθελα να σας βάλω να σκοτωνόσαστε για τον καλύτερο θα σας έλεγα: “ο Μανώλης είναι ο καλύτερος που έχει περάσει ποτέ” ,“είναι ασύγκριτος” κ.α

εισαι σεμνος , αν μη τι αλλο , αλλα σε παρακαλω πολυ , πηγαινε στα στιχακια μου
σε περιμενει κιντερ εκπληξη και θα `χουμε και συνεχεια , εαν το επιθυμεις …

ντυθηκες και στολιστηκες
και βγηκες στο καντινι
να μαθεις ο,τι αφορα
τον Μιστερ Καραντινη …

το τοπικ αυτο π’ ανοιξες
φιλε δεν ειν’ δικο σου
κι απ’ τον καθενα θε ν`ακους
και τον εξαψαλμο σου …

σ’ αλλους αρεσει ο Καραντι
και σ’ αλλους ο Αινιτης
και στους ψαγμενους πιοτερο
αρεσει ο Ζαγοριτης … (ασχετο)

Μας αποστόμωσες πελαγία με τους στίχους σου, σκοτώνουνε οι άτιμοι

απο ποτε για να μπεις στη δουλεια της νυχτας πρεπει να εισαι και καλο παιδι ?

Ξέρει κανείς το μέιλ του Μανώλη ή κατι άλλο σχετικά με αυτόν(ιστοσελίδα κ.λ.π)γιατι ψάχνω τόσον καιρό και δεν εχω βρεί τίποτα.

Θυμάμαι αμυδρά σε μια συνέντευξη του που, όταν ρωτήθηκε σχετικά, είπε ότι δεν σκαμπάζει από υπολογιστές, οπότε πολύ πιθανόν να μην έχει μέιλ. Αρα κάτι που δεν υπάρχει δεν μπορείς και να το βρεις ! :slight_smile:

Ευχαριστώ που με θυμηθήκες Μάνο, και ευχαριστώ για την πληροφορία.

Ο Μανώλης Καραντίνης με την Έλενα Τσαλιγοπούλου τον κο Ανδρέου (στο πιάνο) αλλα και άλλους πολλούς μουσικούς ξεκινάνε απο τον Ιουλιο μέχρι τον Αύγουστο περιοδία σε όλη την Έλλάδα. Ανακοινώθηκαν σήμερα απο την τελευταία εκπομπή της σεζόν “Έχει Γούστο” οι ημερομηνίες και οι τοποθεσίες των συναυλιών.Στην Πάτρα για όποιους ενδιαφέρονται θα είναι ,μαζί με την Δήμητρα Γαλάνη σε έκτακτη συμμετοχή, στις 20 Ιουλίου.
Ευχαριστώ.