Μανίκι 4χορδο μπουζούκι

Ποια τα θετικα κ αρνητικά του λεπτου μανικιου και μικρης ταστιέρα (πχ βαρλα) αντι μεγαλου -μεγαλης (πχ καλκεψου).δυσκολεύομαι να καταληξω

Η προσωπική μου παρατήρηση στο θέμα αυτό προέρχεται από την κιθάρα. Επειδή έχω τρία είδη κιθάρας, μια ακουστική yamaha με στενή ταστιέρα, μια ρουμάνικη λαϊκή με φαρδιά και ένα κιθαρόνι ελληνικό με ενδιάμεση, θεωρώ ότι απλά είναι θέμα συνήθειας.
Ξέρω κιθαρίστες που προτιμούν φαρδιά ταστιέρα γιατί τα δάκτυλα δεν στριμώχνονται σε ακόρντα.
Άλλους, που προτιμούν στενή επειδή τους βολεύει περισσότερο για να καβαλάει ο αντίχειρας και να πιάνουν νότες από πάνω.
Προσωπικά προτιμώ την ενδιάμεση γιατί είναι η καλύτερη μέση λύση για διαφορετικούς τρόπους παιξίματος.
Η κιθάρα όμως έχει το βάρος με διαφορά στο ηχείο και στέκεται πιο εύκολα όταν την κρατάει ο παίκτης.
Στο μπουζούκι μια πιο μεγάλη - φαρδιά, άρα και πιο βαριά ταστιέρα ίσως να χαλάει το ζύγισμα του οργάνου, (αν δεν το έχει λάβει υπ’ όψη του ο κατασκευαστής), και να σε κουράζει στο παίξιμο.
Αλλά σε ένα ισορροπημένο, από θέμα ζυγίσματος, όργανο τότε είναι απλά θέμα συνήθειας.

1 «Μου αρέσει»