Μαγνήτες για μπουζούκι

Αν το googlάρεις βγαίνει αυτό πρώτο πρώτο: http://www.pick-uptheworld.com/polymag.htm

Εδώ μπορείς να ακούσεις μια ακουστική κιθάρα Martin με τέτοιο μαγνήτη: http://www.youtube.com/watch?v=jenWKPBBn9o

Φιλε Κωστα σε ευχαριστω.

Το site τους το εχω δει. Απλα δεν ξερω αν καποιος εχει βαλει τον συγκεκριμενο μαγνητη σε μπουζουκι και τι λεει απο θεμα ηχου.
Αν εισαι Ν.Υ ισως καποιος απο εκει να τον εχει χρησιμοποιησει για μπουζουκι πιο ευκολα απο εδω που απο οτι βλεπω μαλλον δεν τον εχει ακουσει κανεις.

Δεν πιστευω να εχει διαφορα για 4χορδο και 3χορδο (μιας και παιζω 3χορδο)
Αν εχεις καποιες πληροφοριες ακομα θα σου ειμαι υποχρεος

Καλη μερα σε ολους

Καλησπερα σας θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος εχει τον μαγνητη
tap energy για μου πει τις εντυπωσεις του
ευχαριστω

Μικρός μαγνήτης,που αφήνει σχεδόν ολόκληρο τον χώρο της τρύπας ελεύθερο, και έτσι όταν παίζουμε και χωρίς ενίσχυση ,το όργανό μας συμεριφέρεται φυσικά γιατί “αναπνέει”, κατά τα άλλα, οι δυναμικές περιοχές του είναι όπως ενός μικροφώνου -μην μπερδευτούμε,δεν ακούγεται σαν μικρόφωνο- , άρα θέλει ρυθμίσεις μικροφώνου στην κονσόλα,ακούγεται μαλακά, χρειάζεται όμως λίγο ανεβασμένο το gain (ρυθμιστης εισαγώμενου σήματος) σε σχέση με άλλους μαγνήτες. εγώ τον χρησιμοποιώ χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα.Αυτό που πρέπει να προσεχθή είναι η σωστή εφαρμογή του πάνω στην ταστιέρα.Ο κατασκευαστής του δίνει οδηγίες γι αυτό.

Σε ευχαριστω πολυ σκεφτομαι να τον παρω αλλα μου φαινεται λιγο
ακριβος …
υπαρχει και ο light αλλα χωρις προενισχυση τι να τον κανω?

Και κάτι καινούργιο εδώ:
http://www.alive.gr/gr/newsroom/audio/item/2674-η-απόλυτη-προενίσχυση-για-μπουζούκι-είναι-εδώ.html
Όποιος ξέρει κάτι παραπάνω ή έχει βρει ηχητικά δείγματα ας μας δώσει κάποιες πληροφορίες

Γεια σας
Είμαι σε αναζήτηση μαγνήτη αυτές τις μέρες. Αυτό που μου προέκυψε μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση και θα ήθελα να το μοιραστώ. Επείδή βρίσκομαι στην επαρχία δύσκολα βρίσκεις σε μαγαζί κάτι περισσότερο απο τα στάνταρ δλδ emg και savvas. Θα ήθελα να δοκιμάσω το ΤΑΡ. Οπότε πήρα τηλ στην εταιρία όπου και ρώτησα και τις τιμές τους. Για τον energy μου είπε 138 ευρώ τη στιγμή που βλέπω στο ίντερνετ χαμηλότερες τιμές. Δλδ ο κατασκευαστής τον δίνει ακριβότερα από τον έμπορο ο οποίος βέβαια έχει και την προμήθεια του;;;;
Και ενώ είχα “ψηθεί” να τον αγοράσω η απάντηση που έλαβα με ξενέρωσε και μάλλον δεν θα τον προτιμήσω γιατί αισθάνθηκα ότι πέφτω θύμα κοροϊδίας. Τέλος πάντων. Επίσης σκέφτομαι και για bvoice. Τον έχει δοκιμάσει κανένας;
Ευχαριστώ

Οι περισσοτεροι επαγγελματιες που ερχονται στο εργαστηριο παιζουν με bvoice.Μαγνητης δυνατος με πολυ ωραια μπασα ,και σε πολυ καλη τιμη.Δεν εχει ηλεκτρικο ηχο και ειναι μανα για κονσολλα.Στειλε πμ για να σου δωσω παραπανω πληροφοριες.

Μήπως ξέρει κανείς να μου πει που θα βρω μαγνήτη I.P.? Έχω στο τετράχορδο αλλά θέλω και έναν για το τρίχορδο που φτιάχνω.

Ορμώμενος από τον κόσμο της ηλεκτρικής κιθάρας, έχει μήπως κανείς δοκιμάσει EMG στο μπουζούκι του με 2 μπαταρίες για 18v; Είναι συνηθισμένη πατέντα στη κιθάρα και υποτίθεται δίνει περισσότερο headroom (δεν μου 'ρχεται η Ελληνική λέξη) στα καθαρά.

Καλησπερα, νεος στο φορουμ λογω αναζητησης μαγνητη για 8χορδο μπουζουκι. Δεν ειμαι επαγγελματιας, ουτε θα παιζω live καπου, τον θελω μονο για χρηση στο σπιτι μου, επειδη ασχολουμαι και με αλλα οργανα μουσικης και κανω ηχογραφησεις και πειραματισμους.
Διαβασα διαφορα topics στο φορουμ και ο καθενας προτεινει κατι διαφορετικο! Μετα απο λιγο ψαξιμο εχω καταληξει στον emg-b.

Δεν με ενδιαφερει να βγαζει φυσικο ηχο, μιας και ηχογραφω και με μικροφωνο αν θελω φυσικο, αλλα περισσοτερο με ενδιαφερει να βγαζει “ηλεκτρικο” ηχο για διάφορες τεχνικες που θελω να δοκιμασω! Εσεις τι θα μου προτεινατε?

Δεν μπορώ να γνωρίζω για τον emg αλλά εναν TAP που είχα (τον λεπτό με την μπαταρία στην άκρη) τον συστήνω ανεπιφύλακτα για εγγραφές studio ή για ηλεκτρικό ήχο με τη χρήση εφέ γιατί βγάζει - κατά τη γνώμη μου πάντα - έναν αρκετά flat και αχρωμάτιστό ήχο.

Χθες εγκατέστησα στο τρίχορδο μου μια μονή εσωτερική κάψα αρκετά γνωστής μάρκας. Το αποτέλεσμα με εξέπληξε! Φυσικός ήχος - καμιά σχέση με τον “σκληρό” ήχο των μαγνητών - και αν “παίξεις” λίγο με το EQ τότε μπορώ να πω πως ο ήχος που παίρνεις δεν έχει να ζηλέψει τίποτε απο αυτόν του μικροφώνου. Αξίζει τον κόπο να την δοκιμάσει κάποιος - ειδικά την συγκεκριμένη - για να “απαλλαγεί” μια και καλή απο τον εμφανισιακά και ηχητικά αντιαισθητικό μαγνήτη. Κυκλοφορεί στο εμπόριο και ως διπλή ή τριπλή που φαντάζομαι θα έχει ακόμη καλύτερα αποτελέσματα…Χρειάζεται βέβαια λίγο μεγαλύτερη “σπουδή” κατά την εγκατάσταση αλλά νομίζω πως αξίζει τον κόπο…

ΥΓ. Λεπτομέρειες για την μάρκα της κάψας - για όποιον ενδιαφέρεται - με πμ! (για ευνόητους λόγους).

[b]

Από συντονιστή[/b]: Σεβαστή μεν η επιθυμία σου, κατανοητοί οι λόγοι, και αξιέπαινη η φροντίδα σου για αποφυγή διαφημίσεων. Αλλά δεν πρόκειται για διαφήμιση, απλώς για συζήτηση-ενημέρωση σχετικά με προϊόντα που -τι να κάνουμε- κάποιος τα πουλάει αντί χρημάτων.

Έχεις δίκιο φίλε pepe, αλλά καμιά φορά όμως δεν ξέρεις πως θα το πάρει ο άλλος…Εξάλλου δεν είμαστε forum παρουσίασης προϊόντων…:). Τέλος πάντων…η εν λόγο κάψα είναι της Κ&Κ, μάλλον μιας πολύ γνωστής εταιρείας σε όσους ασχολούνται σοβαρά με την ενίσχυση ακουστικών οργάνων. Μου έκανε τρομερά θετική εντύπωση η ποιότητα του ήχου της, καθότι παλιότερα, έχοντας τοποθετήσει ανάλογο προϊόν άλλης εταιρείας σε τζουραδάκι είχα διαμορφώσει εντελώς αντίθετη άποψη για τις κάψες (δεν μπορούσα να συμμαζέψω τον ήχο - και το βόμβο - με τίποτα…)