Μήκος χορδής τζούρα και κούρδισμα

Σύντομα βγαίνει ο Β’ τόμος του Σταύρου Κουρούση “Από τον ταμπουρά στο μπουζούκι”, με πλήρη πίνακα των ντουζενιών. Υπάρχει και σχετικό νήμα από παλιότερες δουλειές του Σταύρου, όπου εξηγούμε αρκετά πράγματα σχετικά με τα ντουζένια και την χρήση τους.
Γενικά, σημασία έχει το σχετικό ύψος των χορδών μεταξύ τους και όχι το απόλυτο κούρδισμα. Δηλαδή δεν θα αλλάξει κάτι στο παίξιμο αν κουρδίσεις μι-σι-μι αντί για ρε-λα-ρε, εκτός από πιο λαμπερό και δυνατό ήχο (αν δεν σπάσει κανένα καντίνι).

1 «Μου αρέσει»

Kostas_Sofios
ρίξε κει εδω μια ματιά.
1.
< Τα κουρδίσματα του μπουζουκιού και του μπαγλαμά στη δισκογραφία των 78 στροφών>

< Τα κουρδίσματα (ντουζένια) του τρίχορδου μπουζουκιού>

ακου εδω

εχουν κουρδισμα ανοιχτο ματζορε, φα ψιλη, ρε μεσαια, σι υφεση η μουργκανα.
εμεις τωρα με βαση το ρε, αυτο το κουρδισμα το εχουμε σολ ματζορε.
αυτοι εδω την ρε την εχουν φα, και βγαινει σι υφεση ματζορε το κουρδισμα.
λοιπον, νομιζω οτι αμα βαλεις χορδες 10αρες η 9ρες, δεν θα εχεις προβλημα στο κουρδισμα, και εφοσον οπως λες εχεις και μπουζουκι με μικρη κλιμακα. και οι τζουραδες συνηθως 10αρες εχουν, αλλα ειναι πιο μικρη κατασκευη απο το μπουζουκι, δεν ξερω αν αντεχει να ειναι μονιμα κουρδισμενο στο μι η στο φα. παλια σε ενα τζουρα, ειχα παει την ρε μεχρι σολ και αντεχε δεν εσπαγε, στο μπουζουκι ομως δεν φτανει, σπαει. στα 8χορδα παλια η φα και η ντο ηταν στα ορια, διοτι ειχαν 11αρες, τωρα που βαζουν 10ρες ειναι πιο μαλακες. μπορεις να βρεις και μουργκανα 21 αντι για 22 που βαζουν ολοι. εχει ο μανθος ακυλας στην ζωοδοχου πηγης στην αθηνα. αν θες σου φτιαχνει και 9ρες.

1 «Μου αρέσει»

ευγε Μιχάλη!
αυτο το κανάλι εχει ολα του Μπάτη “πεντακάθαρα”.

https://m.youtube.com/channel/UCeBGIkU4zUoKs3289LpEFgg

1 «Μου αρέσει»