Λογοκρισία σε ρεμπέτικα

LOGOKRISUA…SE REBETIKA>>>?

http://www.enet.gr/online/online_text?c=113&id=92406856

Αν όντως έγιναν έτσι τα πράγματα, είναι Ντροπή. Δε μπορεί να το χωρέσει ο ανθρώπινος νους ρε παιδί μου…
Εδώ μας βομβαρδίζουν με κάθε λογιών τηλε-σκουπίδια, προσβάλοντας τη νοημοσύνη μας και την αξιοπρέπειά μας, και τώρα τί; τους έπιασε πόνος να να προστατέψουν, βλακωδώς, το “απροστάτευτο” τηλεοπτικό κοινό τους από “σατανικές παραινέσεις προς τα ναρκωτικά”… Ανόητοι.

Να δούμε τί άλλο θα δουν τα μάτια μας και τί ΔΕΝ θ ακούσουν τ αυτιά μας!

Παιδες το τεκμηριωνω οπως το λεει η Ελευθεροτυπια ετσι και εγινε. Ειδα την εκπομπη στην Κυπρο και οντως το τραγουδι το τσακισανε στο μπιπ

Αισχος και παλι αισχος !!!

Εντελώς μεταξύ μας, αφού ισχύουν διατάξεις που ποινικοποιούν τις αναφορές σε ναρκωτικές ή ευφορικές ουσίες, από που κι ως που περιμένουμε να τις αγνοήσουν οι σταθμοί;

Πάω να πω ότι μάλλον κάνουν πολύ καλά λογοκρίνοντας με μπιπ για να μην φάνε αυτεπάγγελτες μηνύσεις. Υπερβολική ίσως η ευθυνοφοβία τους αλλά μπορεί να έχει καεί η γούνα τους στο παρελθόν. Το ότι η Σεμίνα Διγενή είναι ο μέγας επαναστάτης και δεν κωλώνει, αυτό δεν σημαίνει ότι εισάγεται έτσι κάποιου είδους νομολογία που νομιμοποιεί αυτές τις αναφορές.

Κάποιοι θα θυμούνται ότι προ ετών, ένας εισαγγελέας άσκησε δίωξη κατά του μακαρίτη Τσιτσάνη (προφανώς αναζητώντας “κάθε υπεύθυνο”) για τους Πριγκηπομαστούρηδες!

Το θέμα λοιπόν δεν είναι το ποιος εφαρμόζει τη νομοθεσία, αλλά αυτή καθεαυτή η νομοθεσία.

Έτσι δεν είναι;

Γειά σου Κώστα,

Δεν τίθεται θέμα αν ο συγκεκριμένος σταθμός εφαρμόζει τη νομοθεσία… Νομίζω όλοι παρακολουθούμε τον τελευταίο καιρό την έκπτωση της τηλεδημοσιογραφίας με τις αντιδικείες και και τις τηλεδίκες “δημοσιογράφων” αυτού του σταθμού…

Απ’την άλλη δεν είναι κάπως υποκριτικό να λογοκρίνουν αυτό ενώ όπως είπα και πριν μας αραδιάζουν “πράματα και θάματα”… Επιλεκτικά εφαρμόζεται ο Νόμος δηλαδή;

Και στο κάτω κάτω, όπως καταγγέλουν και οι ίδιοι οι καλλιτέχνες, έπρεπε να είχε τουλάχιστον προηγηθεί κάποια συννενόηση…

Αλλά συμφωνώ εν μέρη και με αυτό που λες. Αφορά ίσως και τον ίδιο το Νόμο…

Συγγνώμη,… Μήπως ξεχάσαμε ότι ζούμε στη χώρα όπου προ ολίγων μηνών ένας ψάλτης αυτοδιορισθείς Φρούραρχος της Ηθικής, υπό τας ευλογίας μάλιστα της μεγίστης προσωπικότητος του Μακαριωτάτου, εμήνυσε την ταλαίπωρη Δόμνα Σαμίου διότι ετόλμησε να εκτελέσει δημοσίως τα “Αποκριάτικα”, παραδοσιακά άσματα που όμως έγεμαν βωμολοχιών και ανηθίκων υπονοουμένων που υπέσκαπταν την ηθική υπόσταση των παιδιών μας και το εθνικό μας φρόνημα ; Ελαχίστη ιστορική συνείδησις υποδεικνύει πως η Ελλάς, ως ιδέα και ως χώρα, τρέφεται από την παρουσία του χωροφύλακα, τη λογοκρισία, τον χαφιεδισμό κ.ο.κ. και έτσι πάντοτε ξανά “προς τη δόξα τραβά”.

Πάντως τα τελευταία χρόνια (μετά την παρέλευση του “κύματος” της μεταπολίτευσης) παρατηρήται μια επανασυντηρικοποίηση μεγαλων κοινωνικών στρωμάτων.
(Ή μήπως δεν υπήρξε ποτέ η προαναφερθείσα περίοδος και όλα αυτά ήταν εντελώς επιδερμικά; )

Σημερα εδειξε παλι την εκπομπή και έτσι την είδα και εγω που ειχα την απορια. Λιγες λέξεις ταιριαζουν σε αυτο τον βιασμο απο πλευρας Παραλαγής Διγενή… αίσχος και ντροπή τους. Απορώ πως ο Κ.Φέρρης συννηγόρησε σε αυτο και πως τολμήσαν να κάνουν μια έκπομπή με τόσους καλούς μουσικούς και στο τέλος να τους μπιμπάρουν… αει επιτέλους… Δηλαδή στον Πάνο Σαββόπουλο τι έκαναν;; Απλα δικαιολογίες για τις ηθικολογικες τους λογοκρισίες. αει και παλι και επιτελους… Στη τελική αμα δε γουσταρουν ας κάνουν εκπομπή για τον Σογιούλ και τη Βέμπο. Μη σου πω για την Έλλη Κοκκίνου και τα γοφια της. Εκαστος στο είδος του και οι κομπλεξικοι στα λημερια τους. Χασισι - Μαυρακι - πουτανες - Νταλαρας. Γεια σου Ψαριανε και έιμαστε μαζί σου και οι τραγοι στα μαντρια.

μαλλον και οχι τυχαια η εκπομπή ονομάζεται “κοιτα τι έκανες”

ΑΑΑΑΑΑΑΑ! ειδα και το διαφημιστικο για το Σάββατο:Αφιέρωμα στον Στελλάρα και τραγουδάει ο Δάντης! ελεοοοοος!! Είναι κρίμα να μου πέσουν τα μαλλιά απο τώρα.

Καλά λες Θοδωρή. Όντως, αυτό το περιστατικό το είχα ξεχάσει…

Νίκο, σε νιώθω. Ευτυχώς είμαι εκτός και δε τα βλέπω όλα αυτα… Δάντης να ερμηνεύει Καζαντζίδη και Ρέμος Μπιθικώτση.

Τί να σας πω ρε παιδιά… μια εκπομπή είναι που νομίζαμε πως πραγματικά ήθελε να κάνει κάτι διαφορετικό, αλλά… τί να κάνουμε. Ετσά ν’αυτά, λένε στο τόπο μου. Απλά λες άμε στο γέρο διάολο και αλλάζεις κανάλι…

καλημέρα σε όλους…διαβαζα τόσο καιρό τις σκέψεις σας γιά τη συγκεκριμένη εκπομπή και το αφιέρωμα στο κοίτα τί έκανες,χθές είδα αποσπάσματα…σε επανάληψη!τους άρεσε φαίνεται!το ζήτησε πάλι μήπως ο κόσμος?την ώρα που το έβλεπα,σκέφτηκα λίγες ώρες νωρίτερα χάζευα με την αδερφή μου και την ανηψιά μου(13 χρονώ)γύρω στις 7.30 δυό '‘σημαντικές’'σειρές εκείνης της ώρας!η αδερφή μου ήθελε στο ένα κανάλι η ανηψιά στο άλλο,εγώ κρατούσα το κομπιούτερ και κάλυπτα τα γούστα και των δυό!κάποια στιγμή δεν ήξερα πρός τα πού να κάνω διότι και στα δυό συγχρόνως υπήρχαν δυό ζευγάρια που κάνανε σεξ!να το άφηνα σε εκείνους που ήταν ήδη στο κρεβάτι?ή!στου΄ς άλλους στον καναπέ?ε?τα μπίπ εδώ πού μπαίνουνε?

Ακριβώς αυτό που λέω Άννα… Πολλές φορές χάνουμε το δάσος πίσω από το δέντρο…

Επειδή είμαι εκ φύσεως λιγάκι καχύποπτος φοβάμαι μήπως τα μπίπ στην Σεμίνα ήταν ένα τεστ για τις αντιδράσεις του κόσμου σε ενδεχόμενο έμμεσης επαναφορά λογοκρισίας ( γιατί δυστηχώς για αυτούς οι εποχές άλλαξαν και ο τσαμπουκάς τους έσπασε).Το γιατί θα το κάνουν εξηγείται απο το γεγονός ότι το ρεμπέτικο είναι το μόνο που τους τα έχωνε τα χώνει και θα τους τα χώνει.

Το μπιμπ της Σεμίνας το μόνο που κάνει είναι να βεβαιώνει την δύναμη του ρεμπέτικου και τον στρουθοκαμηλισμό των ανθρώπων απέναντι στην ώμη αλήθεια.
Γι αυτό σας λέω το ρεμπέτικο δεν πέθανε τους πεθαμένους δεν τους φοβάται κανένας , ακόμα και τον Che τον έχουνε βάλει σε γιγαντοφίσες και μπλουζάκια καθώς τον θεωρούν ακίνδυνο.
Εμεις τρώμε κανα μπίμπ και ξυπνάμε σιγά σιγα.
Καλό μας κάνει

Κανεις απο αυτους που πηγαν δεν ηξερε οτι θα βγει αυτο το χαλι…Την ΠΑΤΗΣΑΜΕ! Εγινε ομως…Διαβασε κανεις την επιστολη του Αγαθωνα στην ελευθεροτυπια;Τους τα σουρε…Απ’το ενα μπαινει κι απ’το αλλο βγαινει…

Όχι Κατερίνα. Σε ποιό τέυχος της Ελευθεροτυπίας;

http://www.enet.gr/online/online_text?c=113&id=92406856

πρώτο πρώτο μήνυμα είναι στο συγκεκριμένο τόπικ…

Ευχαριστώ.