1ο ρεμπέτικο φεστιβάλ Πειραιά

Καλή προσπάθεια φαίνεται. Μακάρι να πετύχει!

Φεστιβάλ ρεμπέτικου;
Μια χαρά ακούγεται! Σίγουρα θα κατηφορίσω και πιστεύω αρκετός κόσμος!

Πολυ καλη πρωτοβουλια… Προσωπικα συμμετεχω στο προγραμμα των 18.00-20.00 του Σαββάτου… Ευκαιρια να γνωριστουμε

Ποιος το διοργανώνει;
Μα τον Ρένο Χαραλαμπιδη; (Αυτό με ξίνισε)

τους επωνυμους απλα ας τους δουμε ως Γεφυρα Προσεγγισης με περισσοτερο κοινο. δεν ειναι κακο, ας μην ανησυχουμε προτεινω.

Ποιός είναι ο κύριος Χαραλαμπίδης; Πείτε κάτι, να μαθαίνουμε κι εμείς οι άσχετοι…

Ηθοποιός είναι.

τι δουλειά έχει ο εν λόγω ηθοποιός με το ρεμπέτικο;
επίσης έχει και άλλη ιδιότητα πλέον. ήταν υποψήφιος με τη νέα δημοκρατία το 2012…

αυτά τα επικοινωνιακά δεν τα πιάνω!

πάντως από το όνομα καλός ακούγεται!! :089:

Εξηγείται εδώ:

και μην ανησυχείς, Τζουρά: δεν θα ανησυχήσουμε με αυτό, έχουμε πάρα πολλά άλλα για να ανησυχούμε και αυτά ναι, είναι κακά και πάρα πολύ, μάλιστα…

αυτό τώρα, τι δουλειά έχει με το φόρουμ και τη συγκεκριμένη συζήτηση;

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να τονιστεί ότι, όποιος θέλει πάει, όποιος δεν θέλει δεν πάει στο ρεμπέτικο φεστιβάλ.

(Σε ευχαριστώ Δημήτρη Ν, νά που τώρα ξέρω ότι υπάρχει και ένας ακόμα επώνυμος που δεν τον γνώριζα!*)


*θα μου πείς, και τι κέρδισα; απολύτως τίποτα βέβαια, αλλά σε ευχαριστώ

Σε φεστιβαλ που αναφερονται τα ονοματα των Μυστακιδη, Βαμβακαρη, Παπαδεα κτλ καθεστε και ασχολειστε με τον Ρενο…Ας κλεψουν την παρασταση οι πραγματικοι πρωταγωνιστες!

κύριε πολίτη, ρωτήσατε ποιος είναι αυτός.
ε λοιπόν έχει 2 ιδιότητες, τι να κάνουμε τώρα.

Καλό θα ήταν να μπει και ένας χάρτης ή έστω μία διεύθυνση.

Όσοι θέλουν χάρτη κοιτάξτε εδώ. Ελπίζω να βοηθήσει,
Η οδός είναι “επί της Ακτής Ιεοτιονίας” κοντά στην πύλη Ε3 του ΟΛΠ.
Ενδεικτικά νούμερα συγκοινωνιών που έχουν στάση σε απόσταση μικρότερη από 150m:
20, 218 , 232 , 825, 826, 832 , 833 , 843 , 859 , 875 , X96 (για περισσότερες πληροφοριές κοιτάξτε εδώ)

Και μια φωτογραφία του σταθμού

πολύ ενδιαφέρουσες οι θεματικές του φεστιβάλ, και φυσικά κορυφαίοι οι συμμετέχοντες! ευτυχώς θα είμαι αθήνα εκείνον τον καιρό και ελπίζω να καταφέρω να έρθω.

όσο για τους μαϊντανούς-παρουσιαστές, έχουμε πικρή εμπειρία από τις παρλαπίπες τους. πιστεύω πως προσφέρουν κακή δημοσιότητα και χαλάνε το κλίμα σε τέτοιες καλές διοργανώσεις.

Εμένα πάλι ας μου επιτρέψετε να ενστερνηστώ αυτή την άποψη!

Εδώ λεπτομερέστερη αφίσα.
Όπως βλέπετε συμμετέχουν εξαίρετοι μουσικοί, μέλη και μη του φόρουμ.
Ο χάρτης του Alko είναι πολύ χρήσιμος αλλά να γραφεί και ρητά ότι ο σταθμός του Ηλεκτρικού στον Πειραιά είναι πολύ κοντά.
Στο www.pireasnet.gr υπάρχει και αυτή η πληροφορία:
Το πρόγραμμα του Σαββάτου 12/10 μεταβάλλεται ως προς τις ώρες των 2 τελευταίων αφιερωμάτων ως εξής:
20.00 - 22.00 Αφιέρωμα “Μάρκος Βαμβακάρης” με τον Στέλιο Βαμβακάρη
22.00 - 24.00 Αφιέρωμα “Τα ρεμπέτικα της κιθάρας” με τον Δημήτρη Μυστακίδη.

Απλά για υπενθύμηση, για όσους / όσες ενδιαφέρονται …

αχ, γιατί μας το κάνεις αυτό… για να θυμόμαστε ότι δεν μπορούμε να έρθουμε;;;

δεν πρόλαβα την πρώτη σχηματάρα, αλλά απόλαυσα το αφιέρωμα στον τσιτσάνη. εξαιρετικός ο χώρος (τον θυμόμουνα από τότε που λειτουργούσε), απαράδεκτο να τον έχουνε τόσα χρόνια κλειστό.
δυστυχώς ο ήχος είχε πολλά προβλήματα, ελπίζω να είναι καλύτερα απόψε. μπορεί να περάσω στην αρχή για λίγο.

μετά το φινάλε συνεχίσαμε για φαΐ και παιξίματα σε παρακείμενη ταβέρνα μέχρι αργά, προσφέρεται και για μάζωξη! δεν θυμάμαι όνομα, πάνω από την πυροσβεστική είναι.