Λαυτα-λαουτο;;;

γεια χαρα παιδια!σκεφτομαι απο καιρο για κανενα λαουτο ή λαυτα…
εχει πειραματιστει κανεις με αυτα?
που μπορω να βρω κατι σχετικα καλο και σε καλη τιμη?
ειναι κανεις στο ιδιο ψαξιμο να το συζητησουμε?

κανεις???..

Ήμουνα πρόσφατα στο Θεόφιλο Μπρα επειδή ετοιμάζει λαούτο σε ένα φίλο μου.
Γενικά φτιάχνει πολύ μαλακά λαούτα και με ωραίο ήχο, με καλή σχέση χρημάτων / ποιότητας.

Επίσης λένε ότι καταπληκτικά λαούτα είναι του Δημήτρη Ραπακούσιου και του Μουντάκη.
Ρίξε μια ματιά στο φόρουμ και στο web, θα βρεις πολλά κι ενδιαφέροντα.

σε ευχαριστω μπαμπη,θα το κοιταξω
εχει ακουσει κανεις για ενα μαγαζακι στην μαυρομιχαλη την ‘πανδωρα’?
τι λεει εκει?ισως πιο χαμηλης κατηγοριας ε?

Καθόλου “πιο χαμηλής κατηγορίας”, κατά τη γνώμη μου! Το έχει ο Παύλος Ερευνίδης, ο οποίος φέρνει όργανα και από την Πόλη…! “Ψάχνεται” και ο ίδιος με τη “φάση” αυτή και είναι πολύ κατατοπιστικός και φιλικός για να λύσει απορίες, να συμβουλεύσει κάποιον που ενδιαφέρεται, χωρίς κατ’ ανάγκη ν’ αγοράσει κάτι, σώνει και καλά. Ας σημειώσουμε και την εξαιρετική δουλειά που έχει κάνει με το Χρήστο Τσιαμούλη, καταγράφοντας σε παρτιτούρες, σε ελληνική έκδοση, έργα συνθετών της Πόλης. :088:

Ταξίμη, υπάρχουν όργανα πρώτης, δεύτερης και άλλων κατηγοριών. Θα δείς, θα ρωτήσεις, θα ακούσεις και τελικά εσύ θα κρίνεις. Πάντως, άλλο λάφτα (πολίτικο λαούτο το λέω εγώ), άλλο κρητικό λαούτο και άλλο στεριανό / νησιώτικο λαούτο. Πρέπει να αποφασίσεις εσύ τι θα πάρεις, εκτός αν έχεις χρόνο (και χρήματα) για όλα.

φιλε Νικο αυτο το τελευταιο θα ηταν το καλυτερο!!!
να μπορουσα εστω να τα ειχα και τα τρια ενα διαστημα να δω ποιο ειναι αυτο που μου κανει περισσοτερο…γιατι καθε οργανο εχει τη μαγεια του.
Τωρα δεν ξερω πιο θα ειναι πιο κοντα στα χερια μου…ερχομενος απο τριχορδο…
Πιο δυσκολο φανταζομαι ειναι το πολιτικο.
Μηπως ξερεις να μου πεις τη διαφορα στεριανου και κρητικου λαουτου?
γιατι με το πολιτικο ειναι εμφανης,πλαστικες χορδες,μικρο σχημα,μορια…
Η διαφορα στεριανου και κρητικου?ειναι πιο μικρο το στεριανο?
και αν δεν κανω λαθος ειναι και το ιδιο αναλλογικα κουρδισμα αλλα σε αλλο τονο?

οντως Μπαμπη,τελικα ο Μπρας στην σελιδα του,λυνει ολες τις αποριες!:088:ευχαριστω!

Φίλε Ταξίμη, το βασικό είναι τι θέλεις να κάνεις. Το πολίτικο λαούτο είναι αποκλειστικά σολιστικό όργανο, δεν είναι κατάλληλο για (ρυθμική) συνοδεία σε ορχήστρα, όπως είναι το στεριανό και το κρητικό. Τα άλλα δύο είναι πρωταρχικά για συνοδεία αλλά ένας καλός παίχτης θα σολάρει αρκετά αποτελεσματικά, φυσικά χωρίς μόρια. Ένα σοβαρό μειονέκτημα του κρητικού είναι ότι τα τελευταία χρόνια έχει γίνει τεράστιο σε όγκο. Γενικό μειονέκτημα το ότι κάθε τύπος οργάνου έχει και διαφορετική αρματωσιά χορδών.

Εάν προέρχεσαι από τρίχορδο και δεν σε ενδιαφέρουν τα μόρια, το στεριανό είναι το πιό κατάλληλο. Βέβαια θα αναγκαστείς, όποιο λαούτο και να πάρεις, να εφαρμόσεις δακτυλισμούς και τεχνική διαφορετικές από το μπουζούκι. Το στεριανό είναι το απλούστερο που μπορείς να διαλέξεις. Τα μόρια δεν είναι παίξε – γέλασε.

Μία ακόμα ιδέα θα ήταν το ούτι. Μην το φοβάσαι που είναι τυφλό. Η δακτυλοθεσία μαθαίνεται πολύ γρήγορα, αρκεί να μην είσαι φάλτσος αλλά αν είσαι, βράστα γενικώς ακόμα και ακκορντεόν αν παίζεις. Το ούτι είναι πολύ ευπροσάρμοστο, κάνει σχεδόν τα πάντα όταν το μάθεις αρκετά. Υπάρχουν σήμερα πάρα πολλοί που παίζουν ούτι προερχόμενοι από κιθάρα και άλλα συγκερασμένα όργανα, χωρίς να ενδιαφέρονται για τα μόρια. Ουσιαστικά παίζουν συγκερασμένα, αφού το όργανο το επιτρέπει.

Εάν προέρχεσαι από τρίχορδο και δεν σε ενδιαφέρουν τα μόρια, το στεριανό είναι το πιό κατάλληλο. Βέβαια θα αναγκαστείς, όποιο λαούτο και να πάρεις, να εφαρμόσεις δακτυλισμούς και τεχνική διαφορετικές από το μπουζούκι. Το στεριανό είναι το απλούστερο που μπορείς να διαλέξεις. Τα μόρια δεν είναι παίξε – γέλασε.

[b] κατ αρχην Νικολα σε ευχαριστω για τις πληροφοριες.
εκανα μια βολτα στα μαγαζια με ετοιμα οργανακια τετοιου τυπου,και καταληγω κι εγω σε αυτο που λες.Μαλλον το στεριανο ειναι αυτο που θελω.!!!
Στο πολιτικο αυτο που με ελκυει ειναι οι πλαστικες χορδες,αλλα οπως λες…Τα μόρια δεν είναι παίξε – γέλασε. και το ουτι…ειναι αλλο κεφαλαιο…
Στην Πανδωρα προτεινε να αφαιρεσει μπερντεδες και να το κανει χωρις(το εχω δει κι αυτο αλλου)…αλλα κριμα δεν ειναι να μπασταρδεψεις το οργανο?Ασε που παλι αντε να βρεις χορδες για να αποφυγεις το λα-ρε-λα-ρε.
Στεριανο λαουτο λοιπον…κι αν βρω και τιποτα μεταχειρισμενο οσο ψαχνω,ακομα καλυτερα!!!

ευχαριστω![/b]

Τι τιμές είχαν τα πολίτικα λαούτα στην Πανδώρα;

απο 350 εως 500 ευρω

Εντάξει Ταξίμη, είχα δεί τέτοια όργανα στου Ερευνίδη πριν 10 χρόνια, περίπου τα ίδια θα φέρνει και τώρα. Όπως λέγαμε, εσύ αποφασίζεις (εγώ θα έψαχνα για κάτι καλύτερο).

Νικολα,αν σε ενδιαφερει νησιωτικο λαουτο,πανε στον παναγιωτη τον καφετζοπουλο.απο καιρο σε καιρο,βγαζει λαουτα-στολιδια.πριν κανα μηνα που πηγα να παρω το μπουζουκι μου,ειχε ενα απιστευτο λαουτο.Λιγο ακριβο αλλα τα αξιζει τα λεφτα.

εγω πηρα ενα λαουτο κατω στη νικαια απο τον ΤΟΚΜΑΚΗ σε πολυ καλη τιμη και το κυριοτερο για εμενα ελληνικηs κατασκευηs:088:

ρε παιδια ενδιαφερομαι να αγορασω μια λαυτα και ψαχνω εδω και καιρο και δεν μπορω να βρω κατι. μπορει να με βοηθησει καποιος???μπορω να διαθεσω 500 ευρω…αλλα θα βρω κατι που να ακουγεται ή θα παιζω και θα ακουγεται σαν τσιγκος???

Αγαπητε φιλε,
επειδη απο Πανδωρα καηκα,κι επειδη πολλοι ισως να μην εχουν το κουραγιο να το πουν,εγω θα το πω ωμα.ΜΑΚΡΙΑ
Τραβα μια βολτα να δεις,υπαρχουν παρα πολλοι,μερακληδες και στο κατω κατω ειναι και τι σου αρεσει.Παιξε οργανακια τους,μην βιαζεσαι,καλυτερα να παρεισ κατι καλο και να περιμενεις παρα σαβουρα…υπαρχουν στην Αθηνα,και στην Σαλονικη πολλοι…αλλα φιλε μου,οχι σε ‘‘πετ σοπ’’ οργανων…
Φιλικα απο Ουασινγκτον
Σπυρος Κολιαβασιλης

απο οτι εχω δει εδω στην Θεσσαλονικη οι τιμες ξεκινουν απο 1100 ευρω (χειροποιητα οργανα φυσικα).εγω ομως μπορω να διαθεσω γυρω στα 500 ευρω και απο οσο εχω ψαξει μεχρι στιγμης δεν εχω βρει κατι που να ακουγεται(!).εχεις να μου προτεινεις εσυ κατι???ειτε Αθηνα ειτε Θεσσαλονικη…???

Περιμενε καλυτερα λιγο καιρο…εχεις ολο τον καιρο να δεις οργανα και οταν αποφασισεις τοτε να εχεις μαζεψει και τα χρημματα.Ισως το παρεις και με δοσεις…
αλλα περιμενε να παρεις πρωτα καποιες εικονες και να δεις οργανακια.

εχω ενα του μανωλη κοπελιαδη σας κανει μηκος χορδης 70cm γλυκο οργανακι