Λίγα ακόμα για το "Uskudar"

Και εγώ ενδιαφέρομαι για το βίντεο! Με το ελληνικό τραγούδι της ταινίας αυτής άρχισε η “δική” μου ιστορία με το Uskudar. Ότι άκουσα τυχαία ένα απόσπασμα δεν ήξερα πόσο ενδιαφέρον έχει αυτό το θέμα και πόσα θα μάθω μεσώ του τραγούδιου αυτού για τον μουσικό πολιτισμό τότε.

Εύα, η διεύθυνση που μου έδοσες δεν απαντάει, ούτε και η δική σου Μπάμπη, είσαι η τελευταία μας ελπίδα!! Έ, δεν θα σκάσω όμως και αν δεν βρεθεί, περίπου ξέρω τι θα λέει.

Γεια σας,

Νίκο, Μάρθα, δε φαίνεται να υπάρχει η ταινία σε DVD, έχω ψάξει στο Google. Όμως αξίζει να δείτε στις τοπικές βιβλιοθήκες σας, είδα ότι υπάρχει με μερικές δημοτικές βιβλιοθήκες. Αν πραγματικά ενδιαφέρεστε, εδώ είναι το τηλέφωνο της Πέβα, χάρη στο Google: +39-29624859

Παρεπιπτόντως, βρήκα ένα πολύ ενδιαφέρον ελληνικό ντοκιμαντέρ του Γιώργου Ζέρβα, που δεν έχει αναφερθεί εδώ στο φόρουμ, νομίζω. Το είδε κανείς;

http://ta-nea.dolnet.gr/print_article.php?e=A&f=17573&m=P22&aa=2

Φιλικά, Εύα

Εδώ, http://video.google.com/videoplay?docid=8566567175981025591 ,μπορείτε να δείτε, και να “σώσετε” , 10 λεπτά από το 70λεπτο ντοκυμαντέρ. Υπάρχει και το λίνκ για την αγορά του DVD (20 ;h 10 $, ανάλογα με την ποιότητα).

Μόλις, είδα και το λίνκ της Εύας για το «Μου λένε να μην σʼ αγαπώ» του Γιώργου Ζέρβα. Το έψαξα πρίν 2-3 χρόνια αλλά δεν μπόρεσα να το βρω.
Καταπληκτικό, κατά την άποψή μου, ντοκιμαντέρ. Ο κ. Ζέρβας είχε δηλώσει ότι βάση είχε τις ραδιοφωνικές εκπομπές του Σπύρου Παπαϊωάννου.
Ο Κώστας (Φέρρης) είχε πρίν από καιρό, ότι είχε στη δάθεση του φόρουμ όλες τις μαγνητοφωνημένες εκπομπές, αλλά δεν είχε χρόνο για την…ψηφιοποίηση.
Ο Πάπιστας, αν θυμάμαι καλά, είχε πεί ότι μπορούμε σ’ αυτό το σημείο να βοηθήσουμε, και όντος νομίζω ότι πολλοί από μας μπορούν. κ. Φέρρη, αν …ακούς, αν βλέπεις, εφόσον φυσικά δεν έχει αντίρρυση και ο κ. Παπαϊωάννου,
πές μας αν ισχύει ακόμη η προσφορά σου. Και φυσικά αν είναι, που θα είναι, ένας εκ των φίλων σου ο κ. Ζέρβας, ρώτησέ τον εάν διατίθεται στην αγορά το ντοκιμαντέρ. Ζητώ συγνώμη γιατί μακρηγόρησα, ίσως και εκτός θέματος, αναίτια.

Θαυμάσια! Χίλια ευχαριστώ για το λινκ!

Εύα

“μου λένε να μην σ’ αγαπώ”,
Εύα, αξίζει 100 τοις έκατον να δεις το ντοκουμάντερ αυτό! Εγώ το είδα δυο φορές στην “εβδομάδα ελληνικού κινηματογράφου” στο Μόναχο. Πριν τρια χρόνια ζήτησα εδώ στο φόρουμ στοιχεία για ένα τραγούδι το οποίο μου άρεσε τόσο πολύ. Ο τίτλος είναι “τεσσερα όρφανα” (του Ασίκη, αν θυμάμαι καλά).

Ακόμα δεν κατάλαβα καλά το εξής> φαίνεται ότι υπάρχουν τραγούδια που δεν δημοσιεύτηκαν ποτέ σε κασσέτες ή ΣιΝτι, αλλά ακούγονταν μόνο σε ορισμένες ταινίες ?

εάν δεν βιάζεστε, κάντε λίγο υπομονή πρίν πληρώσετε για να αποκτήσετε το ντοκυμανταίρ… Υπάρχουν ΒΑΣΙΜΕΣ πιθανότητες να το βρώ.

Πάντως, για να προσγειώσω και λίγο την συζήτηση, χωρίς να θέλω να προκαταβάλω αρνητικά κανέναν, δεν πρόκειται για κανένα αριστούργημα, κι ούτε —κατά τη γνώμη μου— το θέμα του ντοκυμανταίρ είναι μουσικό. Με αφετηρία το τραγούδι δείχνει και κρίνει τα προβλήματα εθνικισμού στο βαλκανικό χώρο, κι όσο περνάει η ώρα η υπόθεση τραγούδι/μουσική παραμερίζεται.
είναι ενδιαφέρον, αλλά κάτι με ξενέρωσε…

μόλις έχω νεότερα θα σας ειδοποιήσω.
μπάμπης