Κώστας Τσέκας

Ανακάλυψα πρόσφατα αυτό το βιντεάκι στο οποίο παίζει ο Κώστας Τσέκας (σύμφωνα με τα σχόλια που υπάρχουν κάτω από το βίντεο), παίχτης με ύφος, δεξιοτεχνία και πάνω απ’όλα ψυχούλα. Γνωρίζει κανείς τίποτα για αυτόν τον Παίχτη;

Αγαπητέ Ιάσωνα, με μεγάλη χαρά θα σου μιλήσω για τον Κώστα τον Τσέκα που τυχαίνει να γνωρίζω προσωπικά. Πρόκειται πράγματι για έναν εξαιρετικό μουσικό γιατί εκτός από σπουδαίος παίχτης του τρίχορδου έχει σπουδάσει μουσική (θεωρία και αρμονία). Κατάγεται από την Ρόδο όπου ζει και σήμερα. Δούλεψε στην Αθήνα αρκετά χρόνια παρέα με τον Κώστα Τσίγκρη - πολύ καλή φωνή - και τον Αδριανό τον Παγορόπουλο - μπουζούκι και φωνή. Έπαιξε επίσης αρκετά με την Αφεντούλα Ραζέλη. Κάποια στιγμή πήγε στην Τουρκία όπου έζησε κάποιο διάστημα παίζοντας ρεμπέτικα και λαϊκά και μελέτησε ούτι. Τώρα βρίσκεται στην Ρόδο όπου παίζει τρείς φορές την εβδομάδα με τον Κώστα Τσίγκρη και κάποιον παλιό τραγουδιστή που δεν θυμάμαι σε κάποια μαγαζιά της πόλης της Ρόδου. Αν βρεθείτε εκεί τώρα το Καλοκαίρι να τον ακούσετε οπωσδήποτε. Δεξιοτέχνης με ιδιαίτερο χρώμα και ψυχή. Πολύ καλό παιδί επίσης

Ήταν και ο μπουζουξής-παίκτης , στην προηγούμενη επίσημη μάζωξη του φόρουμ, στο Στρατηγείο.Όντως εξαιρετικός,και ευγενέστατος.

Απιστευτος παιχτης,με υφος,συναισθημα και χρωμα στο παιξιμο του.Δεν τον γνωριζω προσωπικα,αλλα ακουγοντας τον αισθανομαι οτι ειμαστε φιλοι πολλα χρονια,τα σεβη μου στον παιχτη!!!

Σωστός Κώστα. Κι εγώ θέλω πολύ να τον ακούσω ζωντανά.

Να συμπληρώσω ότι έπαιζε και με το Μάλαμα πριν κάποια χρόνια. Φοβερός παίχτης και πολύ καλό παιδί!