Κουρδιστήρι ακριβείας για μπουζούκι

Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με τα κουρδιστήρια.
Έψαχνα στο φόρουμ αλλά βρήκα μόνο παλιές αναρτήσεις.
Έχω ένα (Korg pc1) μανταλάκι που συνήθως κουρδίζω όταν είμαι εκτός σπιτιού.
Παρατηρώ πως με την εφαρμογή του κινητού (Pano Tuner) που χρησιμοποιώ σπίτι,
κουρδίζει πολύ καλύτερα το όργανο. Με μεγαλύτερη ακρίβεια και ευκολία.
Αλλά αν βάλω ταυτόχρονα το κινητό και το μανταλάκι έχουν διαφορά…
Το μανταλάκι κουρδίζει λίγο πιο κάτω.
Εννοείται και τα δυο είναι στο 440. Υπάρχει κάποιο πολύ αξιόπιστο μανταλάκι
ή επιτραπέζιο με καλώδιο, να προτείνετε για εξωτερική χρήση?

Σε πρόσφατη σχετική συζήτηση που είχα με τον Σπύρο Γκούμα , μου είπε ότι το μοναδικό ακριβείας τύπου μανταλάκι που έχει πιάσει είναι το Polytune από TC electronic.

Η αλήθεια είναι ότι είναι ακριβό πολύ για ένα απλό κουρδιστήρι και δύσκολο να το βρεις αφού κυκλοφορεί χρόνια, αλλά ακόμη και σε reviews που γίνανε φέτος στο εξωτερικό παραμενει στην κορυφή όσο αφορά το κούρδισμα ακριβείας.

Εγώ το είχα βρει πριν 2-3 μήνες σε ένα κατάστημα στην Θεσσαλονίκη.

Αφήνω και μια φωτό του.

2 «Μου αρέσει»

Σε ευχαριστώ πολύ Πάνο!!! Όντως από τα καλύτερα.
Πιο οικονομικό υπάρχει το TC ELECTRONIC Unitune.
Με λιγότερες δυνατότητες σε σχέση με Ρolytune αλλά
εξίσου καλό από ότι διαβάζω.
Θα επιστρέψω για εντυπώσεις μόλις το έχω στα χέρια μου!

2 «Μου αρέσει»

Από τα “μανταλάκια” της σειράς το Ibanez είναι πολύ τίμιο, αλλά και πάλι δεν έχει την ακρίβεια του Polytune, ξέρω την διαφορά polytune με Unitune αλλά επειδή δεν βρήκα reviews που να αναφέρουν ότι έχουν τους ίδιους αισθητήρες και την ίδια ακρίβεια πήγα στο polutune απευθείας που ξέρεις εκ των προτέρων και το αποτέλεσμα.

Πάρα πολύ καλό το Polytune. Το έχω χρόνια.
Πληροφοριακά το πολυφωνικό σύστημα είναι για κιθάρα.
Αν το θες μόνο για μπουζούκι το Unitune κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά.
Αλλά για 10ευρώ διαφορά θα επέλεγα το Polytune.

1 «Μου αρέσει»

Seiko Sat 1200, επιτραπέζιο, ακριβείας, έχει jack, τέλειο και για ασκήσεις φωνής αλλά κυρίως για το σπίτι, όχι για live και κακομεταχείριση

Επιβεβαιώνω τα λεγόμενα του Πάνου. Αυτό το κουρδιστήρι έχω και είναι πραγματικά εξαιρετικό. Το πήρα γύρω στα 40 ευρώ πριν 1,5-2 χρόνια από ένα κατάστημα στην Καλλιθέα.

1 «Μου αρέσει»

Το μόνο αρνητικό είναι το βάρος του. Η ακρίβεια κουρδίσματος είναι εξαιρετική. Αξίζει τα χρήματα

Το καλύτερο μανταλάκι που είχα ποτέ!!
Όντως είναι λίγο βαρύ και η αυτονομία της μπαταρίας μου φάνηκε μικρή.
Αλλά κουρδίζει σωστά!

1 «Μου αρέσει»

Τελικα το unitune με το polytune, τι διαφορα εχουν;

Αν το θες μόνο για μπουζούκι το Unitune κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά.

1 «Μου αρέσει»

Εγώ κουρδίζω τον μπαγλαμά μου με τον παραδοσιακό τροπο με το αυτί αν ακούω το τραγούδι αλλα κουρδίσω με ένα site στο internet που λεγετε musicca και μιά εφαρμογη που λεγεται baglama tuner!.

αυτο που ειδες στο ίντερνετ ειναι Τουρκικό μπαγλαμά δηλαδη μικρο σαζ.

για τον Ελληνικό μπαγλαμά οι φωνες ειναι
ΡΕ, ρε. λα, λα. ρε, ρε

εχει και τα υπόλοιπα διαστήματα. :+1:

Ωραιος να σε καλά σε ευχαριστώ πολύ!

Αμ’ γι’ αυτό κουρδίζεις Σι! Μάλιστα, επιτέλους κατάλαβα.

Πρέπει ν’ ανεβάσεις τις δύο πρώτες κατά τρία ημιτόνια. Ένα ημιτόνιο είναι ένα τάστο. Εκεί που παίζεις το Ρε με το τωρινό σου κούρδισμα (δηλ. στο τρίτο τάστο), εκεί ν’ ανέβει η φωνή της ανοιχτής χορδής. Και μετά τα άλλα δύο ζευγάρια αναλόγως.

(Σημ. Το baglama δεν είναι μικρό σάζι αλλά αρκετά μεγάλο. Και παίρνει και κουρδίσματα με Σι στην πρώτη χορδή. Ωστόσο, νομίζω πως οι ονομασίες που εμφανίζονται στα κουρδίσματα στην εικόνα δε σημαίνουν όργανα, π.χ. baglama, bozuk, αλλά τα ίδια τα κουρδίσματα: μπάγλαμα ντουζένι, μποζούκ ντουζένι, χουσεϊνί ντουζένι…)