Κουρδίσματα και καταλληλοι δρόμοι

Παιδια εχετε παει αλλου το θεμα!!! ~ Αφηστε τα αυτα και τα τι ουτα~ ΜΑΓΚΕΣ ΜΟΥ ΣΥΜΟΡΦΩΘΗΤΕ! που λεει και το τραγουδι!
Εδω βρισκομαστε ν μαθαινουμε κα να γνωρισουμε αυτα που γουσταρουμε! Και να λεμε την γνωμη μας.Απο κει και περα οποιος θελει να δωσει δινει οποιος δεν θελει δεν δινει!

Λοιπον για να τελειωνει
Φιλε Sashinio μαλλον εχεις δικιο. και μενα μου αρεσει.

Σε λιγο καιρο Θα ανεβασω σε βιντεο παιζοντας αυτα που λεμε. οποιος θελει ασ κανει το ιδιο.

ντουζενιαρηδες ολου του κοσμου ενοθητε και τα μπουζουκια σας κουρδηστε…:110::78:

Γειά σου ρε Τάκο, γουστάρω!

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 19:13 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 19:13 —

Άκου Εευριπίδη, αν “ακούς” ακόμα, δηλαδή αν διαβάσεις τούτο το μήνυμα.
Είμαι ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένος σε θέματα που σχετίζονται με την αντιμετώπιση των αναπήρων από την κοινωνία, και ας μη με έχει τσιμπήσει μύγα (που θα είχε, στην περίπτωσή μου, κάθε λόγο να το προσπαθήσει). Με δεδομένη λοιπόν την ευαισθησία αυτήν σε πληροφορώ, αφού απ΄ό τι φαίνεται δεν το ξέρεις, ότι ναι, και οι ανάπηροι είναι δυνατόν να προσβληθούν αν κάποιος (κάποιος, όχι οι ίδιοι!) θεωρήσει την αναπηρία τους αιτία για να μην τους σέβεται, γιαυτό και υπάρχει πρόβλεψη στους κανονισμούς μας να διαγράφονται τέτοιες προσβολές από τα δημοσιευόμενα μηνύματα. Όμως δεν θα διαγράψω την προσβλητική για τους ανάπηρους φράση του παραπάνω (#18) μηνύματός σου, ώστε αν τελικά επιλέξης να αποχωρήσεις από τις συζητήσεις μας, αυτή να παραμείνει και να σε χαρακτηρίζει.

Όσον αφορά το θέμα των ντουζενιών νομίζω ότι δεν υπάρχουν μυστικά. Έχοντας στα χέρια μας το μπουζούκι και γνωρίζοντας τα κουρδίσματα έχουμε πρόσβαση στα πάντα. Έχουμε το κλειδί της γνώσης. Μπορούμε να ταξιδέψουμε στο χώρο και στο χρόνο. Ας το κάνουμε … Η μηχανή του χρόνου είναι έτοιμη και με περιμένει… Πρέπει να σας αφήσω γιατί έχω ραντεβού με το Νταβέλη, το Γιαγκούλα, το Σκαλτοδήμο και όπως καταλαβαίνετε τέτοιους τύπους δεν τολμάς να τους στήσεις…
Ας μη χαλάμε τις καρδιές μας…

1 ακου νικο πολιτη αυτο που λες ειναι απαραδεχτο και με προσβαλει και το λες χωρις να εχεις κατανοησει το τι γραφω ΔΕΝ ΠΡΟΣΒΑΛΑ ουτε εδειξα οτι δεν σεβομαι ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΝΑΠΗΡΟ ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΝ βρες που το εκανα συγκεκρημενα και αν ισχυει θα ζητησω συγνωμη αν οχι δεν σε βριζω μονο και μονο επειδη σεβομαι τα ασπρα μαλια σου και επειδη θεορω χαζομαρα να βριζω απτο πληκτρολογιο(αν και νομιζω τοχω κανει μια δυο φορες) το χειροτερο ειναι οτι μου απαντας με υφος λες και ειμαι χιμπατζης και συ ο αινσταιν και τι ενοεις οχι η ιδιοι? . 2 πεπε Δεν λεω για ντουζενια μονο αλλα και για ανεκδοτες απο παλιους ρεμπετες οιχογραφισεις και πληροφοριες γενικα και δεν λεω οτι μας χροσταει καπιος κατι απλος λεω οτι πρεπει να μας δωσουν μια απαντηση σαν αυτη που χαρακτηρησα σε προηγουμενο μυνημα παντελονατη εφοσον τους εχουμε ρωτησει επανελημενος. και προφανος το οτι εχουμε δουλεια για να ψαγνομαστε μετα ειδη υπαρχοντα ντοκουμεντα δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να αναζηταμε και αυτα που δεν εχουν δημοσιοποιηθει3 τακο διαμαρτυρομαι που δεν βγαζουν στη φορα ολο το υλικο που εχουν (τοσο απλα) και αμα δεν καταλαβες το παραδειγμα με το παιδακι δεν φταιω εγω 4 λιγκα θα αυτοδιαγραφω γιατι βαριεμαι να συνομιλω με ατομα που απαντανε γενικα και οχι στην ουσια.τελευταιο θελω να πω οτι το παραδηγμα για το παιδακι το εβαλα γεια να αντικρουσω το επιχηρημα που εχω ακουσει στο παρελθον οτι οι συλεκτες δικαιουνται να κραταν το υλικο γεια τον εαυτο τους επειδη αυτοι κουραστηκαν γεια να το αποκτησουν και ενοω οτι αν αυτο το επιχηρημα ισχιει για ολους τους ηγηεις ρεμπετοφιλους που θεωριτικα ηχαν τις ιδιες ευκαιριες με τους συλεκτες να αποκτησουν το υλικο δεν ισχειει για τους αναπηρους. και επειδη καταλαβαινω οτι ενας συλεκτης μπορει να πει να παν να χεστουν ας το βρισκαν μονοι τους (το υλικο) ας καναν τοτρεξιμο που εκανα κι εγω. ροταω μπορει να πει το ιδιο και για καποιον αναπηρο που δεν ειχε τη δυνατοτητα.δεν τηθετε θεμα νομιμοτητας με το να κρατανε το υλικο σιγουρα ειναι νομιο για μενα τιθεται θεμα φιλοτημου. ε αμα τελειωσει η συζητηση και απντησει και καποιος συλεχτης διαγραψτε με αμα δεν γινεται αυτοδιαγραφη θα σας πω εγω ποτε. αν καποιος θεωρει οτι αφησα εναν απτους προβληματισμους του ασχολιαστο η ενα απτα ερωτηματα του αναπαντητο ας μου επιστησει την προσοχη και θαπαντησω συγκεκριμενα και οχι γενικα λιγκα

πωπω αδερφάκι μου έχεις σκαλώσει… λες ένα και μοναδικό πράγμα συνέχεια, οπότε άντε να σου δώσω την απάντηση που περιμένεις. κακώς τα κρατάνε, όλοι λεφτά θέλουν να βγάλουνε και να κρατήσουν την δόξα.
σκέψου όμως πως το ρεμπέτικο δεν έχει λεφτά, ίσα-ίσα που οι συλλογές και εκδόσεις απαιτούν σημαντική χρηματοδότηση με ελάχιστη χρηματική ανταπόδοση (εάν έχει κιόλας). και επίσης σκέψου ότι εσύ έχεις κολλήσει και ασχολείσαι μόνο με τον σταύρο, ο οποίος δημοσιεύει όσα έχει, απλά όχι με τον ρυθμό που εσύ θα επιθυμούσες. ε, άμα θες άρχισε κι εσύ να κάνεις πρωτογενή έρευνα (όχι γκουγκλάρισμα) και βγάλε τα στοιχεία που θα βρεις. υπάρχει πολύ υλικό ακόμα στο σκοτάδι, πάρε φακό και φώτισε αντί να γκρινιάζεις.
έκατσα και διάβασα τα παλιότερα μηνύματα σου στο φόρουμ, σε όλα βγάζεις το ίδιο παράπονο, αλλά παράλληλα όλο απαιτείς με έντονο ύφος και άσχημο τρόπο. υποτίθεται ότι παίζεις και ψάχνεσαι, αλλά μια φορά δεν είδα να καταθέτεις κάτι ή να βοηθάς την κουβέντα. και στην συζήτηση για τα μεροκάματα επέδειξες χαρακτηριστική ανωριμότητα και αδυναμία να καταλάβεις απλά πράγματα. δεν έχω τίποτε άλλο να κουβεντιάσω μαζί σου, άμα δεις λίγο πιο καθαρά γύρω σου τα ξαναλέμε.
νίκος

αδερφε δηκιο εχη ο νηκολας, και δεν ηχα καταλαβη κιολας στην αρχη νομηζα
οτη ηπαρχη καπιο πεδακη να βοηθησουμε προσοπηκα και εγο που εχο ζηση τετιες
εμπηριες ατοπο το παραδηγμα και ντροπη, σαν παραδηγμα σε βρησκο λαθος
ας εβαζες αλο παραδηγμα,

παρακατο.
κητα τον δηκηγορο του σταβρο εγο δεν κανο αλα αδερφε σε βρησκο και παλη λαθος
εχη βγαλη ο σταβρος αδημοσιεφτο ηληκο και το εχη μηραστη. κιολας και επηδη προσοπηκα τον εχο γνορηση και ηναι σηρμα σαν
ανθροπος δεν το κοβο μορε αδερφακη μου τετιον
παρε διο κοματια, βγαλμενα απο ψηχης,


και σου βαζο διο απο αυτα που εχη δημοσιεφση
κιολας αν δεν το εχης αντηληφθη

και καλα τα λεγη και ο περηκλης δεν βρησκομαστε στο 30 αλα 2016 να παρη ευχη.
και πολα απο αυτα τα ντουζενια οντος εχουν χαθη αλα καπια εχουν διασοθη
εδο ημαστε τα λεμε ομορφα και αμα λαχη καπιος ανεβαζη και ενα ομορφο βηνταιακη
και μας φτιαχνη κιολας τα μερακια μας τα πολα,

για το παραδηγμα με το παιδακι με αδικητε αφου δεν προσβαλα κανεναν αναπηρο εκτος αν και μονο η αναφορα της λεξης αναπηρος ειναι προσβλητικη.το ντροπη τακο θα ηθελα πολυ να δω αν θα το λεγες με την ιδια ευκολια μπροστα μου και οχι πισω απ το πληκτρολογιο εγω δεν προσβαλα κανεναν ηθελιμενα πισω απ το πληκτρολογιο.το τελευταιο πραγμα που ηθελα οταν ξεκινησα τη συζητηση ητααν να προσβαλω τους αναπηρους ενα παραδηγμα εφερα και το εξηγω στο προηγουμενο μυνημα αν οντως καταλαθος προσβαλα τους αναπηρους (ουτε μια στο εκατομιριο) δηξτε το μου και θα ζυτησω συγνωμη αλλα δεν το εκανα.λιγκα διαφωνο με το μυνημα σου σε ολα σχεδον βαριεμαι ομως να καθομαι να απανταω αλλα για τον ασχημο τροπο εχεις δικιο εγω θα το πω αποτομο τροπο οντως δεν το ελεγχω ακομα πολυ καλα. και δεν λεω μονο για τον κουρουση λεω για ολους τους συλεκτες απλα ειναι ο μονος που ειναι στο φορουμ και τον ξερω και στο κομματι οτι μονο γκρινιαζω και δεν ψαχνω παλι εχεις δικιο νταξει αλλα κατα ταλλα διαφωνω.

αδεφε απο μενα νερο και κραση και αλατη στην πληγη,
λεγαν καποτες η πελεοι, παο πασο και τραβο χηροφρενο.

και κατη ακομα εβρηπηδη,

σε ετου τον το κοσμο
σε αυτην την ζοη
ποτες μου δεν εχο φοβηθη,
αφου θα μας αφηση
ετση κιαλιος
αυτη,

καλη καρδια αδεφε.
τακης,

Εγηνε τακο και απομενα στοπ

Ο ανάπηρος δεν είναι αρρωστημένος. Άν κάποτε το καταλάβεις αυτό, Εευριπίδη, θα έχεις κάνει ένα μεγάλο βήμα.

Φιλε Ευριπιδη πηρες φορα ,δεν με πειραζει προσωπικα γιατί θα σου απαντησω επί της ουσίας.Πριν πολλά χρόνια την ψαξα΄πολύ με τα ντουζένια.Μυστικά πλέον δεν υπάρχουν ,αυτά που ξέρω τα γραψα στο βιβλίο μου, σίγουρα χρειάζεται περισσότερη ανάλυση αλλά πανω ε αυτό όποιος θέλει ας έρθει από κοντά να του τα δείξω εγώ η ο Νίκος ή ο Μπαμπης.Όσο για τις ηχογραφήσεις αυτό που φαντάζεσαι απλά δεν υπάρχει.Οι συλλέκτες δεν έχουν τίποτα περί ντουζενιών γιατί μαζεύαν κυρίως δίσκους και όχι ζωντανές
ηχογραφήσεις ,βέβαια δεν ξέρω τι έχει ο Κουνάδης αλλά είναι το γεγονός οτί τον καιρό των συνεντεύξεων οι ρεμπετολόγοι τους ρώταγαν
περισσότερο για την καριέρα τους και για τα τραγούδια τους ,ανυποψίαστοι για το παρελθόν του οργάνου
Το έχω γράψει και κάπου παλαιότερα η παλιά παράδοση του μπουζουκιού η πρώτη ρεμπέτικη γενικά
από τους κουτσαβάκηδες μέχρι τους μάγκες χάθηκε.Τα κομμάτια αυτά τα πρώτα τα ντουζενάτα χάθηκαν.Ο Γυαλιάς,ο Σκριβάνος
ο Σκούρτης,ο Αιβαλιώτης ,αναφέρω αυτους τους λίγους ,δεν ηχογραφηθηκαν ποτέ,εδωέσβυσε το πειραιώτικο
εντελώς από το χάρτη και μόνος ένας Βραχνάς κράταγε τον παλαιό τρόπο παιξίματος μέχρι το τέλος του.Γιατί καλοί
οι Κερομύτης και Γενίτσαρης αλλά το παίξιμο τους είχε υποστεί φθορά και αλλαγή με το πέρασμα του χρόνου και τα
πάλκα δεν είχαν καμία σχέση με το στυλ του 30.Όταν λοιπόν ρωτάγαν τον Κερομύτη κάποια πράματα δεν του λέγαν παίξε μας Στέλιο
τα αδέσποτα και όσα μπορείς να θυμηθείς γιατί τότε ήταν όλα άγνωστα ,η έρευνα ήταν ακόμη στην αρχή ήταν στην αρχή του δάσους που να ξέρουν τι υπάρχει στο βάθος.
Ξέρω καλά από παλιό συλλέκτη φίλο του Τσιτσάνη ,οτί ο Τσιτσάνης δεν είχε ακούσει ποτέ το 5 μάγκες
μέχρι την δεκαετία του 70 και του το έγραψαν για να το παίξει στα πάλκα για πρώτη φορά τότε.Αυτό ίσως βοηθάει να αντιληφθούμε την έλλειψη μάθησης των ιδίων των μουσικών.
Όλοι αυτοί οι συλλέκτες οι οποίοι ίσως σου είναι εμπαθείς ίσως όχι ,είναι αυτοί που μας ξεστραβώσαν
στην κυριολεξία.Από πλευρά μου έχω κάποια ελάχιστα ντοκουμέντα που μου έχουν εμπιστευθεί
κα κάποια από αυτά θα βγουν στον β έκδοση του βιβλίο μου,δεν είναι πολλά όμως δυο τρια απλά για να δέσει.με το κεφάλαιο ντουζένια.Όπως και εσύ έτσι και εγώ λοιπόν έχω ακομη κενά στο θέμα αυτό χρόνια τώρα.Ακόμα δεν είμαι σίγουρος ούτε για ανοιχτό ντουζένι
ούτε για το ράστ αν έιναι όντως αυτά που αναφέρω.Τέλος το βαποράκι του Μπουρνόβα το έχω ακούσει
από τον Χαλκιά και τον Παπαιωάννου σε ζωντανή το είχε γράψει ο γυιος Τζακ στον Τσαρλς Χάουαρντ για προσωπική χρήση και μόνο 20 δευτερόλεπτα
ο γυιος θέλει να κάνει κάτι με αυτές τις μπομπίνες ,είνα προσωπική του περιουσία και εγώ περιμένω χρόνια για αυτό,μάθε και συ να κάνεις το ίδιο ,δεν μπορεί να
γίνει κάτι άλλο και εγώ θέλω οι Βαμβακάρηδες να βγάλουν τα ζωντανά του πατέρα τους να παίζει τα παλιά ντουζένια ,όμως και αυτό αργεί.
Αυτό πάντως που υπόπτέυομαι και ίσως σε καθησυχάσει είναι οτί οι χαβάδες του αδέσποτου ρεμπέτικους τελικά δεν είναι πολλοι και τους ξέρουμε όλους πια,
απλά τους συνδυάζαν αλλάζαν στίχους και αυτό ήταν όλο,σίγουρα χάθηκαν κάποια πράματα αλλά έχω την υποψία όχι πολλά τελικά.Ο Κατσαρός διέσωσε πολλά,η Κούλα
αυτοί είναι το πρώτο ρεμπέτικο.

Μπράβο Σταύρο! Από μένα, τίποτ’ άλλο.

Εχουν οι βαμβακαρηδες βιντεακια του πατερα τους και δεν τα βγαζουν;
Κριμα.
Μηπως να τους ζητησουμε οι ιδιοι να τα βγαλουν.

Να προσθέσω και τις παρτιτούρες του Παπάζογλου. Σταύρο να ρωτήσω κάτι που πιθανόν να γνωρίζεις καλύτερα. Ο Στέλιος σε μια συνέντευξη του -νομίζω στην Παναγιωταρέα- άφηνε ως αγκάθι στο να βγούν τα ακυκλοφόρητα τραγούδα του Μάρκου, το υπάρχον καθεστώς πνευματικών δικαιωμάτων. Τι μπορεί να ισχύει; Σίγουρα κάτι θα τους εμποδίζει γιατί το θεωρώ αδιανόητο να θέλουν να τα ακούν μόνοι τους… είναι μεγάλο το βάρος…

Σταυρο εδωσες απαντησαρα και πηρα φορα που λες για να σε τσιγκλισω και να απαντησεις με αυτον τον τροπο εσυ η καποιος αλλος συλεκτης.Αυτον τον τροπο θεωρησα οτι θα εχει περισσοτερες πιθανοτητες να παρω μια τετοια συγκεκριμενη απαντηση δηλαδη πιστευω οτι μονο αν εκανα λιγο ντορο θα επερνα τετοια εμπεριστατωμενη απαντηση δεν ημουν και τοσο νευριασμενος.Μονο να συμπληρωσω οτι δεν ελεγα μονο γεια τα ντουζενια αλλα για υλικο απ το ρεμπετικο και το παλιο μπουζουκι γενικοτερα. Δεν ηθελα να προσβαλω.Νικο πολιτη δεν ειπα οτι οι αναπηροι ειναι αρωστημενοι ειπα οτι δεν ειναι ηγειις που δεν ειναι.Εκτος αν αντι για αρωστημενος ενοεις αρωστος που παλι αφου δεν ειναι υγιεις ειναι αρρωστοι η αληθεια αυτη ειναι.Αυτο σαφεστατα δεν ειναι προσβολη ειδικα στα πλεσια ενος παραδηγματος και μεσα σου και εσυ το ξερεις νομιζω απλα δυσκολευεσαι να το παραδεχτεις εξω σου και σου αρεσει και το δασκαλυστικο υφος δεν πειραζει .εσυ απλουστατα επειδη δεν συμπαθησες τον τροπο γραφης μου εψαχνες αφορμη για να μου την πεις ,πιστευω οτι αν το σκεφτεις χωρις εγωισμο θα το καταλαβεις ουτως η αλλιως αν ειχα οντως προσβαλει τους αναππηρους θα με ειχε ξεχεσει ολο το φορουμ.αν καποτε το καταλαβεις αυτο η οχι δεν εχει σημασια γιατι εγω σε συγχωρω που με αδικησες οπως θα συγχωρουσα τον παππου μου αν με ειχε αδικισει.οπως ειπα στο μυνημα 18διεση αν σε μια δυο μερες δεν μου απαντησει καποιος θα αυτοδιαγραφω ως μελος μια και μου απαντησετε λεω να μηνω οποτε αν θελετε μη με αυτοδιαγραφεται.

Δεν τρέχει ,θα μπορούσε να μου στειλεις προσωπικό μύνημα η να μιλήσουμε και τηλεφωνικά
επί του θέματος δεν ειμαστε μη προσεγγίσιμοι ουσιαστικά όλοι στον ίδιο χώρο ανήκουμε
αγαπάμε το ρεμπέτικο και ιδιαίτερο το παλίό.
Τώρα για τις παρτιτούρες του Παπάζογλου Βασίλη,έχω χιλιοπαρακαλέσει τον Γιώργη επί του θέματος
να βγάλει αυτά τα άγνωστα αριστουργήματα του Βαγγέλη ,υπάρχουν λόγοι που δεν το κάνει τους οποίους δεν μπορώ
να επικαλεστώ εδώ το χειρότερο είναι οτί δεν ξέρω αν θα μείνουμε με την δίψα ή όχι.

Άσε Εευριπίδη, συνέχισε να παίζεις με τις λέξεις άμα θες, αλλά μάλλον ποτέ δεν θα καταλάβεις…

δηλαδή ευριπίδη νοιώθεις δικαιωμένος τώρα; ο σταύρος σου έδωσε μια νηφάλια απάντηση που καθόλου δεν αντιστοιχούσε στο ύφος και στο ήθος σου (αναφέρομαι και στην κουβέντα περί αναπήρων). εξάλλου τα είχε γράψει και παλιότερα εδώ μέσα, αν είχες μάτια ανοιχτά θα τα είχες διαβάσει.
μάθε να συζητάς σαν άνθρωπος, μια που μας κάνεις την τιμή να μείνεις στο φόρουμ. και μη μας ανακατώνεις άλλη φορά, έχουμε και καλύτερες δουλειές να κάνουμε.

Μήπως είναι καταρχήν καλύτερη η “διαφώτιση” από την “επιτiμηση”;
Δηλ. μήπως είναι καταρχήν καλύτερη η εξήγηση του “ορθού” από την επίκληση του “πολιτικά ορθού”;
Το ερώτημα μπαίνει σε σχέση με την αναπηρία και την αρρώστια.
Ένας άνθρωπος που του λείπει ένα χέρι ή ένα πόδι δεν είναι άρρωστος, είναι ανάπηρος. Δεν έχει ανάγκη από φάρμακα αλλά από τη βοήθεια της τεχνολογίας και την άμεση ανθρώπινη βοήθεια στο βαθμό που οι ανάγκες του δεν μπορούν να ικανοποιηθούν από την τεχνολογία και μόνο.
Απο την άλλη όλος ο κόσμος όταν λέει “την υγειά μας νά 'χουμε”, φαντάζομαι ότι σε αυτή την υγειά συμπεριλαμβάνει και την αρτιμέλειά του.
Δεν έχει νομίζω νόημα να αρχίζουν τέτοιοι “φτηνοί” καυγάδες γύρω από ένα θέμα “ακριβό” σαν την αναπηρία. Όπως βέβαια δεν έχει νόημα κι η επίκληση της αναπηρίας απέναντι στους συλλέκτες για να “δώσουν το υλικό τους” (!!!) Αν είναι δυνατόν!!!
Αρκεί για “καυγάδες” το ζήτημα “αριστερά και ρεμπέτικο” ή το ζήτημα “τσι φωτιές ή έξι φωτιές” δηλαδή…