Κοινωνική χρηματοδότηση. Βιβλιο για την λαϊκη Κιθαρα

Ανέβασα καινούργιο βίντεο γιατι το προηγούμενο ηταν σαν ανακοίνωση της Αλ κάιντα.

http://www.groopio.com/el/projects/display/338/bibliography-or-the-greek-folk-music-folk-guitar

http://www.groopio.com/el/projects/display/338/bibliography-or-the-greek-folk-music-folk-guitar

Πιο φωτεινο ειναι η αληθεια κ πιο φιλικο προς το χρηστη -ιδιως αυτον που δε σας ξερει κ.Μυστακιδη, γιατι για οσους σας ξερουν, και με σαρικι να βγειτε κ παλι τον οβολο μας θα τον βαλουμε:088:

φίλε Δημήτρη Μυστακιδη
σου εύχομαι καλή επιτυχία!
οταν με το καλό κυκλοφορήσει το βιβλιο, θα πωλειίαι σε βιβλιοπωλεία κλπ ή θα είναι ελεύθερο για “κατέβασμα” από το διαδίκτυο για τον καθένα?

Υπαρχουν ηδη ελευθερες για κατεβασμα οι σημειωσεις, εχει αναφερθει και παραπανω

Οι σημειώσεις κυκλοφορούν πολυ Καιρο ελεύθερα. Το βιβλίο οταν με το καλο εκδοθεί δεν θα κυκλοφορεί ελεύθερα αλλα μιας και θα ειναι δικη μου παραγωγή θα επιτρέπεται η αναπαραγωγή χωρις την άδεια μου φτάνει αυτο να γινεται για εκπαιδευτικούς λογους. Εχω αναπτύξει σε αλλο θεμα τις απόψεις μου για την ελεύθερη διακίνηση γνώσης και μουσικης αλλα και για την υποστήριξη που χρειάζονται οι δημιουργοί για να συνεχίσουν να δημιουργούν.

Σε περίπτωση που τις δικές μου απόψεις δεν τις έχω αναπτύξει επαρκώς, επιτρέψτε μου να βγάλω λίγη ξινίλα:

Ρε παιδιά, δεν είναι ευχάριστο κάθε φορά που γίνεται λόγος για την κυκλοφορία μιας καινούργιας δουλειάς καποιανού, πάντα να πέφτει η ερώτηση “θα το βρούμε τζάμπα”;

Γνωρίζω πολύ καλά και κατανοώ το πνεύμα με το οποίο συνήθως λέγεται, τα 'χουμε ξανασυζητήσει και έχω ακούσει με προσοχή όλες τις γνώμες, δεν κατηγορώ κανέναν ότι είναι τρακαδόρος ή του “όλα έτοιμα” ή οτιδήποτε, πιστεύω κι εγώ στην ελεύθερη διακίνηση της γνώσης, αλλά παρόλα αυτά εξακολουθεί να μην είναι ευχάριστο.

Αυτά.

Όσοι ενδιαφερόμαστε για τη λαική κιθάρα πρέπει να στηρίξουμε αυτή τη κίνηση του Μήτσου. ‘Αλλωστε δεν είναι τυχαίος, όλοι ξέρουμε τη δουλειά που έχει κάνει πάνω σ’ αυτό το όργανο. Θεωρώ πως είναι από τους ελάχιστους --αν όχι ο μοναδικός-- που μπορεί να πάρει αυτό το βάρος.

Εχει επελθει μια στασιμοτητα νομιζω…
Τωρα που γυρναμε σιγα σιγα απο τις διακοπες (οσοι πηγαν καπου τουλαχιστον), να ταραξουμε λιγο τα υδατα, για να μαζευτουν τα χρηματα. Ο καιρος περναει και εχουμε κολλησει στο 1/4 του ποσου. Ας διαφημισουμε την προσπαθεια και στα μεσα κοινωνικης δικτυωσης, αρκετος κοσμος ισως ενδιαφερθει.

μια προταση
θα μπορουσε να οργανωθεί μια συναυλια από μέλη ή φιλους του φορουμ και τα εσοδα να διατεθουν για το σκοπο της εκδοσης του βιβλιου…τοσοι καλοι μουσικοι υπαρχουν εδω…

Αυτό είναι το εξώφυλλο του βιβλίου.

1 «Μου αρέσει»

Ωραία συνέντευξη!Ευχομαι ξανά όλα να πάνε καλά και ο στόχος που ήδη ηθικά έχει επιτευχθεί να να ολοκληρωθεί και στο πρακτικό μέρος.
Παρεπιπτόντως, μου άρεσε πολύ η φράση:

“άνθρωποι που δεν είχαν βιωματική σχέση μʼ αυτή την μουσική την ξανάπαιξαν και την παρουσίασαν με καινούργιο ήχο”

γιατί εμπεριέχει συνοπτικά μια πολύ μεγάλη αλήθεια για το Ρεμπέτικο όπως το γνωρίζουμε σήμερα.

Παιδιά σήμερα παρέλαβα το βιβλίο.
Θα είμαι σύντομος: έχω πάρα πάρα πάρα πολλά να μάθω από κει μέσα!!! Φαίνεται πάρα πολύ πλήρες, σαφές, εύχρηστο και περιεκτικό. Καλώ τα μέλη κιθαρίστες που δεν το έχουν ήδη αποκτήσει να το αναζητήσουν, σίγουρα θα βγουν κερδισμένοι.
Καλοτάξιδο Δημήτρη…

Και εγώ μόλις έλαβα το βιβλίο. Από τη πρώτη κιόλας ματιά , διακρίνεται η σημαντικότητά του πάνω σ’ ένα τομέα που μέχρι τώρα ήταν καθαρά εμπειρικός. Συγχαρητήρια Δημήτρη και από μένα καλοτάξιδο.

παρέλαβα κι εγώ το βιβλίο για τη λαϊκή κιθάρα, και το cd “ψιθυρίζοντας το ρεμπέτικο”.

το βιβλίο το περιμέναμε πολύ καιρό, και νομίζω δικαιώθηκε η αναμονή. όχι μόνο για τα καινούρια στοιχεία, αλλά κυρίως επειδή είναι συγκεντρωμένα όλα όσα χαρακτηρίζουν την λαϊκή κιθάρα, σωστά οργανωμένα, προσεκτικά τεκμηριωμένα, και από όλες τις πλευρές.
εκτίμησα πολύ το ότι βάζει σε σωστή βάση το σύστημα των δρόμων, ως προερχόμενο από τα μακάμια αλλά ταυτόχρονα πιο συγκεντρωτικό και απλοποιημένο, και εξακολουθεί να χρησιμοποιεί τις ήδη γνωστές ονομασίες αντί να προτείνει το πλήρες σύστημα (που καλό βέβαια είναι να γνωρίζει κανείς κι ας μην ασχολείται με αραβική/τούρκικη/βυζαντινή μουσική). εξάλλου σε κάθε δρόμο κάνει μια αναφορά στην ασυγκέραστη μορφή του.
επίσης δίνει με σαφή και εύληπτο τρόπο τον κάθε δρόμο με την εναρμόνισή του, κάτι που μέχρι τώρα υπήρχε μόνο σαν πρακτική γνώση και τεχνική, πέρα από αποσπασματικές και θολές καταγραφές. όλα αυτά δοσμένα με διαγράμματα θέσεων, ασκήσεις, και αρκετά κομμάτια διασκευασμένα για κιθάρα.
τέλος, περιλαμβάνει και τα κουρδίσματα, ένα παρεξηγημένο και παραμελημένο κομμάτι της οργανοπαιξίας.
πέρα από το μουσικό κομμάτι, στην αρχή έχει ένα αναλυτικό άρθρο για την κατασκευή της λαϊκής κιθάρας, με σαφή περιγραφή των ιδιαίτερων χαρακτηριστικών της.

το σιντί δίνει μια εξαιρετική ερμηνεία αγαπημένων τραγουδιών (μαζί με νέες συνθέσεις), από ανθρώπους που γνωρίζουν άψογα τη μουσική αυτή και προχωράνε παρακάτω με δικές τους ιδέες και καλόγουστο άκουσμα. τολμώ να πώ και πρωτότυπο, μια που παρ’όλο που χρησιμοποιούν όργανα εποχής, οι παίχτες έχουν διαμορφώσει τον δικό τους ήχο.

ζητώ συγγνώμη για την καθυστέρηση στο γράψιμο, ας όψεται η μετακόμιση… περιττό να πώ πως έχω ήδη δωρίσει ακόμα ένα βιβλίο και ένα cd σε αγαπημένα πρόσωπα!

έστειλα mail για να το παραγγείλω. ευχομαι να είναι καλοτάξιδο (που σιγουρα θα ειναι) και να κυκλοφορήσουν σύντομα και άλλα βιβλία σαν κι αυτό, που να αφορούν την ελληνική μουσική. είναι φοβερό να έχουμε τέτοια μουσική παράδοση και να μην υπάρχουν βιβλία γι’ αυτή. θερμά συγχαρητήρια!

η τιμη του ποσο ειναι?