Κιθαρόνι Γρηγόρη Απαρτιάν

Ένα νέο μέλος προστέθηκε σήμερα στη μουσική μου οικογένεια. Πρόκειται για κιθαρόνι, οχταράκι, του Κρεκόρ Απαρτιάν.

Τα πρώτα σημάδια μου δείχνουν ότι πιθανότατα να πρόκειται για μια από τις πολύ παλιές (αν όχι η μέχρι στιγμής παλαιότερη που έχει δημοσιοποιηθεί) κιθάρα του μάστορα, με πιθανό έτος κατασκευής 1924. Το όργανο φέρει την παλιά ταμπέλα του μάστορα, χωρίς φωτογραφία και δεν έχει τις πυρογραφίες που είχαν τα μετέπειτα όργανα.
Όλα τα μέρη πρέπει να είναι αυθεντικά, εκτός από το μπουτόν ενός από τα έξι κλειδιά (τα οποία λειτουργούν!) και από κάποια από τα “σφηνάκια” που κρατάν τις χορδές στον κάτω καβαλάρη, ο οποίος σημειωτέον δεν είναι “μουστάκι”. Το όργανο δεν έχει προστατευτικό για πένα στο καπάκι κι είναι τελείως λιτό.
Μέχρι και οι χορδές πρέπει να είναι πανάρχαιες, αλλά αυτό δεν ξέρω να το εκτιμήσω.

Το κιθαρόνι θα χρειαστεί οπωσδήποτε καλή επισκευή κι ελπίζω να ξαναπαίξει…

Και θα παίξει και θα είναι και καλό. Να σου ζήσει το νέο μέλος, λοιπόν!

θέλω κι εγώ τέτοια δώρα στη γιορτή μου!!!
αναμένουμε υλικό.

Ορίστε και κάποιες φωτογραφίες από το όργανο

apartian 003.jpgapartian 005.jpg

apartian 009.jpgapartian 006.jpgapartian 007.jpg

Κουκλί! Καλορίζικια!

ΥΓ Βάλε το «πράμμα» και στην ομάδα…

Πω-πω ομορφιές! Συγχαρητήρια για το απόκτημα, καλόπαιχτο!

Μπορείς να μας πεις περισσότερα για τις διαστάσεις της κιθάρας; Κυρίως το πλάτος της μέσης θα ήθελα να μάθω και το μέγιστο πλάτος στο πάνω και κάτω μέρος του καπακιού. Υποψιάζομαι ότι είναι μικρότερη από τα μετέπειτα μοντέλα αλλά οι φωτογραφίες γενικά ξεγελάνε. Η κλίμακα είναι 64cm ή μικρότερη;

Εμορφιές, καλόπαικτη!

Έκανα κάποιες πρόχειρες μετρήσεις (σε cm) :
Κλίμακα: 62,5
Μήκος μέσης: 19,5
Μέγιστο πλάτος απάνω μέρους καπακιού: 26
Μέγιστο πλάτος κάτω μέρους καπακιού:33,5
Μήκος ηχείου: 46
Μέγιστο βάθος ηχείου: 9
πλάτος ταστιέρας 1ο τάστο: 4
πλάτος ταστιέρας 12ο τάστο: 5,7
συνολικό μήκος οργάνου : 94

Καλά το φαντάστηκα λοιπόν, πρόκειται για κιθάρα στα πρότυπα των parlor. Έκανα την παραπάνω ερώτηση γιατί πρόσφατα αγόρασα κι εγώ μια parlor που βρήκα στο ebay και οι ομοιότητες στις αναλογίες είναι εκπληκτικές. Για την ακρίβεια είναι 1-2 εκατοστά μικρότερη από την Απαρτιάν σε κάθε διάσταση. Δες εδώ:

Περιμένουμε ηχητικό δείγμα μετά την επιδιόρθωση, θα 'χει μεγάλο ενδιαφέρον να ακούσουμε και μια Απαρτιάν μικρότερων διαστάσεων από τις μεταγενέστερες.