Κιθάρα Martin στο ρεμπέτικο

Συγγνωμη αν το πηγαμε μακρυα. Προσωπικα εγραψα αυτο το “σεντονι” γιατι εχω συνηθισει σε παρομοιες συζητησεις στα διαφορα -κιθαριστικα και μουσικα- fora, αυτος που ρωταει να παραθετει εξαρχης τον εξοπλισμο που ηδη διαθετει, ωστε να υπαρχει μια ιδεα του που κινείσαι τωρα, κ ποσο μακρυα ειναι αυτο το ηχοχρωμα απο το ρεμπετοκιθαρο το οποιο θελεις.
Παντως εφοσον θελεις ρεμπετοκιθαρο, η δικη μου γνωμη θα ηταν να κοιταξεις πρωτιστως σε οργανοποιους. Εαν στην κιθαροτσαρκα σου στα οργανοποιεια βρεις καμμια κιθαρα ηδη ετοιμη, θα ηταν ενδιαφερον και χρησιμο νομιζω να παραθεσεις μια κριτικη. Γιατι για μπουζουκια-μπαγλαμαδες-τζουραδες εχουμε εικονα απο τους οργανοποιους μεσω του forum, αλλα για χειροποιητα ρεμπετοκιθαρα… ειναι μικροτερο το δειγμα.

Τότε ναι μάγκα να την ψάξεις σε στοχευμένο όργανο για ρεμπέτικο. Μην μπαίνεις άδικα στην διαδικασία να σκέφτεσαι να πάρεις κάτι τόσο ακριβό που ίσως και να σου κάνει. Δεν έχω εμπειρία στις λαικές κιθάρες αλλά σίγουρα κάνουν την δουλειά για την οποία κατασκευάστηκαν -ΜΠΟΥΜ ΤΡΑΜ- καλύτερα από τις ακουστικές. Πόσο μάλλον από μια τόσο καλή ακουστική σαν την μαρτινς που πιστεύω δεν θα μαζεύεται όλος αυτός ο γεμάτος ήχος που θα έχει. Ασε και το οικονομικό…

Δεν υπάρχει λόγος να ζητάς συγνώμη adouan, κάθε γνώμη είναι δεκτή και σεβαστή!
Νομίζω οτι κατέληξα, σε οργανοποιό και μόνο θα βρώ αουτό ακριβώς που ψάχνω

επίσης στα παλιατζίδικα, υπάρχουν αρκετές κιθάρες δεκαετίας '60-'70 ελληνικές, ρουμάνικες, ιταλικές, γερμανικές, με παράλληλα καμάρια και τον ήχο που θέλουμε. αν δεν είναι ανεπανόρθωτα κακοεπισκευασμένες (συνήθως στον καβαλάρη), με 100-200 ευρώ τις παίρνεις και με άλλα τόσα τις φτιάχνεις. πιο εύκολο από το να βρείς μπουζούκια που όλοι τα κυνηγάνε, άρα είναι ακριβά και φεύγουν πρώτα-πρώτα. απλά θέλει ψάξιμο και τύχη.

Καλησπέρα, ευχαριστώ όλους όσοι ασχολήθηκαν με το θέμα και θα ήθελα να σας δείξω την κούκλα που μόλις απόκτησα εχθές.
Το όργανο το κατασκεύασε ο Χρήστος Βουλαδάκης απο την Κόρινθο και είναι πιστό αντίγραφο απο ενα κιθαρόνι κατασκεύης Μούρτζινου του 1870 ή 1890.
Το καπάκι του είναι κέδρος Αλάσκας (sitka, αν το γράφω σωστά) και το σκάφος κυπαρίσσι.

όμορφο πράμα τί να λέμε … να την ακούσουμε κιόλας παίκτη!

Αν και δεν νομίζω ότι μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα για τον ήχο της απο ενα βίντεο, θα ανεβάσω σύντομα φιλαράκι.
Εγω πάντως γουστάρω τρελλά!!! Γιατί το όργανο “έδωσε” αμέσως!!! ούτε “τριξίματα”, ούτε “ταστάρισμα”, ούτε τίποτα!!!

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 17:04 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 17:02 —

Και φυσικά καθαρός ρεμπέτικος ήχος!!! Και για σολιστικά αλλά και συνοδευτικά θέματα!!!

Ομορφιές…:109::110:
Με γειά και καλόπαιχτη. Πάντα χαίρομαι όταν ένα μέλος αγοράζει κιθάρα ελληνικής κατασκευής για ρεμπέτικα. Μπορείς να μας ανεβάσει και μια φωτο ώστε να δούμε το πλάι του σκάφους/πάχος ηχείου/κλίση πλάτης(αν υπάρχει); Και βίντεο
Να είσαι καλά να τη χαίρεσαι!

ΥΓ : όταν λες πιστό αντίγραφο, μήπως εννοείς ότι βασίζεται σε μοντέλο του Μούρτζινου; Διότι η κιθάρα φαίνεται να έχει πιο μοντέρνα αισθητικά στοιχεία (π.χ. κεφαλάρι και καβαλάρης). Επίσης αναφέρεσαι και στα ξύλα; Τέτοια είχε του Μούρτζινου, ή αυτά ήταν δική σου επιλογή ή του οργανοποιού; σε ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις ελπίζω να μην σε κουράζω.

Να και ένα βίντεο file:///D:/MOV00272.MP4

Φίλε ΠΑΝΔΟΥΡΑ για να δούμε το βίντεό σου πρέπει να το ανεβάσεις στο ίντερνετ (π.χ YouTube ή στο VIMEO) και να μας δώσεις έγκυρο λίνκ -έτσι λειτουργεί και η παράθεση βίντεο στα μηνύματα.

Μπάμπη καλησπέρα και σε ευχαριστώ. Σαφώς και έχει αισθητικά στοιχεία του Χρήστου οπως και τα ξύλα είναι δικής του επιλογής αφού μου ανέλυσε το πως και το γιατί, επίσης έχει φτιάξει και άλλη μια με σκάφος πάλι κυπαρίσσι και καπάκι κατράνι

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 16:18 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 15:56 —

Μπάμπη νομίζω οτι το κατάφερα, αν και δεν το κατέχω το άθλημα!!! http://www.youtube.com/watch?v=KALMxe8Mkek&feature=plcp

από το βίντεο ακούγεται με την κατάλληλη χροιά! δοκίμασες με τις silverplated χορδές της pyramid;

Οχι φιλαράκι δεν τις εχω δοκιμάσει, μόλις εχθές την πήρα στα χέρια μου, αυτές που φοράει είναι elixir 10άρες

που να της βάλεις και εντεκάρες δηλαδή! με το ασήμι θα δεις μεγάλη διαφορά στα μπάσα. έχεις καιρό μέχρι να παλιώσουν οι έλιξιρ…
καλορίζικη, απ’ό,τι ακούω θα αξιοποιηθεί καλά στα χέρια σου.

Έχω πάρει ήδη 11άρες elixir φιλαράκι, στις κιθάρες του Χρήστου που έχω ακούσει νομίζω οτι τους ταιριάζουν. 'Οσο για το όργανο είμαι κάτι παραπάνω απο “τυχερός” και ευχαριστημένος, έδειξε απο την πρώτη μέρα τις δυνατότητες της και νομίζω δύσκολα βρίσκεις όργανο που να δίνει αμέσως!!!

Συμφωνώ με το Νίκο και για τον ήχο και για το παίξιμο και για τις χορδές. Βουρ, ΠΑΝΔΟΥΡΑ, να την λιώσεις!!

Μάγκες ευχαριστώ όλους που μπήκαν στον κόπο και ασχολήθηκαν με το θέμα!
Γουστάρω που σας άρεσε το όργανο!
Και ελπίζω να “κάτσει” και να να βρεθούμε και να παίξετε μαζι της!