Κιθάρα: Χαβάγια

Ακούω χαβάγια που σολάρει, κανονική κιθάρα που παίζει εναλλάξ μπάσο και συγχορδία, και γιουκαλίλι που παίζει μόνο συγχορδίες αλλά σε πιο ψηλή οχτάβα και με διαφορετικό ήχο λόγω του πολύ μικρότερου ηχείου. Άκου προσεχτικά την ώρα που η κιθάρα παίζει μπάσο, ή στο 1:20 αμέσως μετά το “σιγανά”

Φιλοι,
οταν ημουν μικρος [ τωρα ειμαι 59], υπηρχε πασιγνωστος μουσικος με ορχηστρα με χαβαγιες ονοματι ‘‘ΖΟΖΕΦ ΚΟΡΙΝΘΙΟΣ’’.Πατηστε το στο google και θα δειτε καποια πραγματα.Επικειται και ψηφιοποιηση του αρχειου του.

Μιας και ειδα το θεμα, βαζω ενα βιντεακι απο τα πολλα που εχω τραβηξει στο σπιτι μου στην Πατρα οταν μαζευομασταν παλαιοτερα μιας και τωρα εχουν ελατωθει αυτες οι ωραιες στιγμες…χαβαγια παιζει ο κ. Χρηστος Αγγελακης ο οποιος δυστυχως εφυγε απο κοντα μας πριν μερικα χρονια…ας ειναι καλα εκει που ειναι.
Ελπιζω να σας αρεσει.

Να’στε καλα!!!

//youtu.be/Sm0WRNKF0x4

απο οτι βλεπω ο κ.Αγγελακης, ενω εχει στο δεξι του χερι αυτα τα ειδικα νυχια, δεν μπορω να διακρινω με ποιον τροπο παιζει slide στο αριστερο… πρεπει να κραταει κατι, διοτι δεν βλεπω να εχει περασμενο σε καποιο δακτυλο του σωληνα.

Στο αριστερο κραταει το σιδερο με τα δαχτυλα απο μεσα…δεν ειναι το ιδιο με το slide που εχουμε στην κιθαρα και το οποιο το φοραμε στο δακτυλο…θα προσπαθησω να βαλω και καποιο αλλο βιντεο αλλα δεν θελω να υπαρχουν στο πλανο αλλα ατομα για συγκεκριμενους λογους…αν μπορεσω να κοψω καποια πλανα που ειναι μονος του χωρις να γυρναει η καμερα θα τα ανεβασω.

Ο πατέρας μου ήταν μουσικός και δίδασκε στην Ακαδημία Αλεξανδρούπολης και στη συνέχεια στη μέση εκπαίδευση στη Θεσσαλονίκη (Β΄Γυμνάσιο και αλλού) και έπαιζε χαβάγια σε όλη του τη ζωή.
Είχε πάντα μια κλασική κιθάρα εξοπλισμένη για χαβάγια και είχε ένα υπέροχο ήχο, όταν έπαιζε ακουγόταν σαν ολόκληρη ορχήστρα.
Ο “εξοπλισμός” της χαβάγιας αποτελούνταν από ένα μεταλλικό στοιχείο “γέφυρα” το οποίο ανασήκωνε τις χορδές περίπου μισό εκατοστό και ήταν τοποθετημένο ψηλά στον καβαλάρη (κάπο),
υπήρχε ένα μεταλλικό (τύπου) slide το οποίο ήταν ένα συμπαγές πλακίδιο (ανοξείδωτο μέταλλο) διαστάσεων περίπου 8Χ3 εκατοστά και το οποίο χρησιμοποιούσε με το αριστερό χέρι παίζοντας το όχι στατικά (κυρίως) αλλά με μια μικρή-πυκνή και γρήγορη κίνηση δεξιά-αριστερά στο ίδιο σημείο ώστε να δημιουργεί αυτό το πλατάγιασμα της χαβάγιας όπως και με το blues / rock κιθάρας slide και τέλος μεταλλικά “νύχια” για τα δάχτυλα του δεξιού χεριού με τα οποία έπαιζε τις χορδές.
Την κιθάρα την είχε 'ξαπλωμένη ανάσκελα" :slight_smile: στα πόδια του και έβγαζε υπέροχους ήχους. Είναι κρίμα που δεν έχω ηχογραφήσεις εκτός από μία στα βαθιά γεράματα λίγο πριν σταματήσει να παίζει μπροστά σε κόσμο γιατί τα χέρια του είχαν εξασθενήσει και δεν του άρεσε αυτό μιας και εκτός από χαρισματικός ήταν και περφεξιονίστας!
Ήταν και δεινός κανταδόρος, είχαν και μια όμορφη παρέα κανταδόρων στη Φλώρινα στα μετεφιβικά του χρόνια. Τα ακούσματα του και οι μουσικές του προτιμήσεις ήταν της επτανησιακής μουσικής παράδοσης. Στην Ακαδημία της Αλεξανδρούπολης τον θυμάμαι να ενορχηστρώνει μεγάλα μουσικά και χορωδιακά σύνολα.
Το παρακάτω κομμάτι όταν ηχογραφήθηκε ήταν 83 ή 84 χρόνων.
Κωνσταντίνος A. Πολιτίδης, Konstantinos A. Politidis, Μουσικός, Χαβάγια

6 «Μου αρέσει»

Έχω πάθει πλάκα με τις επιλογές ρεπερτορίου:

Στα πρώτα πέντε δευτερόλεπτα, φινάλε του προηγούμενου κομματιού, Η Ξανθούλα του Μάντζαρου.
Μετά, Ιταλικό καπρίτσιο του Τσαϊκόφσκι.

Και τα δύο είναι από τα πολύ προσωπικά μου αγαπημένα (μάλιστα, από το δεύτερο, που είναι μεγάλο κομμάτι, το αγαπημένο μου είναι το συγκεκριμένο σημείο). Δεν έχω συναντήσει κανέναν άλλον ποτέ που να τα έχει ξεχωρίσει, και μάλιστα και τα δύο! (Μετά βέβαια, στον Πάριο, σταματάει η ταύτιση.)

1 «Μου αρέσει»

ευχαριστούμε πολύ για το ντοκουμέντο και τις πληροφορίες! μήπως υπάρχει κάποια φωτογραφία για να δούμε τα στοιχεία της χαβάγιας ή και τον τρόπο παιξίματος;
παρεμπιπτόντως, καλή αναβίωση της χαβάγιας έχει κάνει ο κωστής κωστάκης με τα σχήματα “τρίο κατάρα” και “άσπρα πουλιά”.

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ κι εγώ για την ηχογράφηση, στο 1:29 ακούγεται να παίζει ανοιχτές χορδές, το κούρδισμα είναι ανοιχτό ΣΟΛ+

1 «Μου αρέσει»

Είχα μιλήσει για τον έναν παππού μου που έπαιζε μπουζούκι. Ο άλλος παππούς μου λοιπόν, έπαιζε χαβάγια. Μπορεί κανείς να μετατρέψει και μια κιθάρα σε χαβάγια κάνοντας κάποιες τροποποιήσεις, και ένα κούρδισμα που μπορείς να κάνεις είναι (από πάνω προς τα κάτω) το: D A D F# A D. Δηλαδή αν παίξεις ανοιχτά τις χορδές να ακούγεται μια ρε ματζόρε. Μπορείς όμως να κάνεις κι άλλα.

2 «Μου αρέσει»

Εδώ φρέσκια μεταπτυχιακή εργασία-μονογραφία για τον Αρίσταρχο Δημητρίου:

Πασμά Γιώργου, ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΗΣ ΧΑΒΑΓΙΑΣ ΣΤΗΝ ΥΦΗΛΙΟ: Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

2 «Μου αρέσει»

Δε βλέπω να αναφέρεται το αφιέρωμα του «Φιλελεύθερου» που δημοσιοποίησε πολύ φωτογραφικό υλικό στην κατοχή της Λίας Δημητρίου, ούτε η συλλογή ηχογραφήσεων του Μπέζου Kostas Bezos and the White Birds | Kostas Bezos and the White Birds | Mississippi Records