Κιθάρα παλαιοπωλείου - Η οικονομική λύση;

Βλέποντας τα διαμάντια που βρίσκουν συνήθως
Πολλοί φίλοι στα παλαιοπωλεία θα άξιζε κανείς να αγορασει κανείς μια κιθάρα από παλαιωπολειο (έχοντας κατάλληλη γνώση η έχοντας κάποιον μαζί ) και να την πάει σε μάστορα για τυχόν προβληματα ; Θα μπορούσε να αποδειχθεί ως μια λύση για αυτούς που ψάχνουν ποιοτικά όργανα σε καλές τιμές ;;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Μεταξύ μας, μόνο τα διαμάντια βλέπεις γιατί μόνο αυτά δείχνουν. Τις πατάτες δεν τις λέει κανείς, και είναι σίγουρα περισσότερες από τα διαμάντια.
Αυτό που ρωτάς είναι σίγουρα η λύση για μια καλή αγορά. Σε πολλές περιπτώσεις όταν κάποιος ζητάει συμβουλή για καινούριο όργανο του προτείνουμε να ψάξει μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση. Για να εκτιμηθεί η κατάσταση ενός παλαιού οργάνου δεν φτάνει μόνο να παίζεις κιθάρα. Αυτός που θα την πάρει πρέπει να καταλαβαίνει και κάποια πράγματα από οργανοποιία. Αν πάρεις μια παλιά κιθάρα (τουλάχιστον 40 με 50 χρονών), κανά 400άρι ευρώ και θέλεις γύρω στα 600 με 800 για να την φτιάξεις ίσως να πρέπει να το ξανασκεφτείς για αρκετούς λόγους.
Θα κάνεις την επισκευή που πρέπει σε ένα ιστορικό όργανο? (Αν είναι τέτοιο), ή θα το πασαλείψεις ίσα ίσα για να παίζει? Μπαίνουν πολλά ζητήματα. Θέλει σκέψη και γνώσεις.

3 «Μου αρέσει»

από πατάτες, άλλο τίποτα… και στα παλαιοπωλεία γενικώς πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες, πατώντας στην ζήτηση για κιθάρες. πιο πιθανό είναι πια να βρεις επισκευασμένη σε λογική τιμή και να γλιτώσεις το τρέξιμο, ή ανεπισκεύαστη από ιδιώτη που το έχει για πέταμα. επίσης συχνά οι συλλέκτες δίνουν κάποια όργανα για να πάρουν κάποια άλλα. ένα ακόμη μέρος που μπορείς να βρεις επισκευασμένα παλιά όργανα είναι τα οργανοποιεία, αλλά πρέπει να είσαι σίγουρος ότι ο μάστορας ξέρει από επισκευές και ότι δεν πάει να σε κοροϊδέψει.

4 «Μου αρέσει»

Εννοείται αλλά πιστεύω ότι πολλές φορές τα μεταχειρισμένα βλέπεις να.πηγαινου όσο η λιανική και άλλες φορές δεν μπορεί κανείς να βρει την Μαρκα και την αρχική τιμή και να την πατήσει . Φυσικά όταν κάποιος πάει σε παλαιοπωλείο η ο ίδιος θα ξέρει κάποια βασικά πράγματα η θα έχει κάποιον μαζί του . Τέλος ηλήσει) ιδανική περίπτωση λεμε τωρα η επισκευάσει κάποιο θέμα με 300_400€και έχει ξοδέψει.συνολικα 600€.καποια αξία θα βγει

δυο πραγματα βασικα… 1ον να ξερεις απο οργανα και αν δεν ξερεις παρε καποιον μαζι σου που να ξερει… 2ον να μην βιαζεσαι… και θα βρεθει το διαμαντι που θες

1 «Μου αρέσει»

Όπως είπε ο Μιχάλης μη βιάζεσαι θα βρεις. Εγώ εντόπισα τρίχορδο του 58 το συντηρησα με τη βοηθεια του εξαιρετου οργανοποιου Θ.Γκολια και σύντομα εικόνες και βίντεο

2 «Μου αρέσει»

Περιμένουμε με ανυπομονησία

1 «Μου αρέσει»

Καλημερα σε ολους του φιλους.φωτογραφιες απο το συντηρημενο τριχορδο
ο καβαλαρης ειναι καινουργιος δεν βρεθηκε ο παλιος και η χορδιερα ειναι αλαγμενη μεχρι να επισκευασω την παλια τα κλειδια ειναι τα δικα του

, επισης επισκευαστηκε η φυγουρα τηςτρυπας , ειναι ολο με λουστρο χεριου και τα υπολειπα στο επομενο βιντεο

7 «Μου αρέσει»

Έλα Τρικαλινέ ! Που είναι το ηχητικό?

3 «Μου αρέσει»

Θες να μας πεις και από που προκύπτει η ακριβής ημερομηνία;
έχει κάποια ταμπέλα;

ευχαριστώ πολύ

1 «Μου αρέσει»

Καλημερα ειχα προβλημα με τον ΗΥ και σημερα ειδα το μηνυμα
Η ημερομηνια ειναι γραμενη στο καπακι απο μεσα
Σεπτεμβριος 1958 και υπογραφη

3 «Μου αρέσει»

Σπυρο αν θελεις να το ακουσεις παρε τηλεφωνο να βρεθουμε στου Γκολια θα παω για μπερντεδες την λαουτοκυθαρα

αν μας δειξετε την υπογραφή, ίσως κάτι αναγνωρίσουμε ;- )

1 «Μου αρέσει»

Φιλε καλημερα , μια φορα ανοιξα το καπακι για να το συμαζεψω γιατι ηταν για πεταμα
το μισο καπακι ξεκολιμενο.η τρυπα σχεδον χαλασμενη ,χορδιερα σπασμενη ,τρια σπασιματα στο σκαφος,απο την εμπειρια μου δεν ειναι ακριβο οργανο αλλα το συμαζεψα λογω παλαιοτητας.Το μονο που με ενδιεφερε ηταν η διαστασεις πχ( 28 cm)το φαρδος του σκαφους και το βαρος του (ειναι παναλαφρο) ηθελα να δω την ολη κατασκευη
κατα τα αλλα παιζει καλα, δυνατα οχι ομως ποιοτητα σαν τα τριχορδα που εχω απο τον Γκολια.

2 «Μου αρέσει»

Το καπάκι που βλέπουμε, είναι το παλιό?

Σπυρο ασε την πλακα εισαι ο μεγαλυτερος συλεκτης μουσικων οργανων και δεν γνωριζεις το παλιο καπακι
και επισης θα ηθελα να δεις ενα μαντολινo musikalia 1965 ~1966 αν αξιζει

2 «Μου αρέσει»