Καφέ αμάν του Φέρρη - Συναυλία στην Κύπρο

Σάββατο 3 Ιουλίου, έξω από τη Λεμεσό, στον αρχαιολογικό χώρο στα πλαίσια των “Αμαθουσίων”, το “ΚΑΦΕ ΑΜΑΝ ΤΟΥ ΦΕΡΡΗ”, 14 άτομα επί σκηνής, τραγουδούν ΣΩΤΗΡΙΑ ΛΕΟΝΑΡΔΟΥ, ΘΕΟΔΟΣΙΑ ΣΤΙΓΚΑ, ΠΑΣΧΑΛΗΣ ΤΟΝΙΟΣ, ΧΡΥΣΟΥΛΑ ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΥ, ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΟΥΤΟΥΛʼΚΗΣ και μπουζούκι, κ.λ.
Εγώ θάμαι στη Λεμεσό από την Παρασκευή 2 Ιουλίου, και θα φύγω την Κυριακή το μεσημέρι. Εκτός απροόπτου (να μείνω κάτι παραπάνω).

Καλώς να ορίσεις Κώστα κι εσύ και το “Καφέ Αμμάν” σου.

Θα τα πούμε εν εκτάσει αργότερα, όταν επιστρέψω στη Λεμεσό.

Περιμένω με αγωνία την παράσταση.
Καλώς να ορίσεις Κώστα.
Θα είμαι κει.
Αν μπορείς ενημέρωσε με από το ξενοδοχείο για να
σε δω (Τηλ. 99619263)
Εδώ στην Λεωφόρο πριν την Αμαθούντα έχουν βάλει
δεκάδες αφίσες ανά πενήντα μέτρα και πιάνει τρία χιλιόμετρα μέχρι τον αρχαιολογικό χώρο.
Το ΡΙΚ επίσης κάνει ανακοινώσεις από το ραδιόφωνο.
Τα Αμαθούσια εδώ και τρία-τέσσερα χρόνια έχουν καθιερωθεί σαν ετήσιος θεσμός με τριήμερες
εκδηλώσεις. Παρασκευή θα έχει το σχήμα Μεσόγειος(που έχουν συνεργαστεί με Κυριακού Πελαγία “Είπα
σου χτενίστου λλίον”).Σάββατο, θα απολαύσουμε
την παράσταση του Φέρρη.
Κυριακή δεν βάλανε (ξέρουν από Euro2004), Δευτέρα
θα ναι ο Βιολάρης και ο Φανής (Κυπριακό χρώμα
φέτος).
Έχει περάσει και η Μελίνα Ασλανίδου από το χώρο αυτό όταν δεν είχε βγάλει ακόμα το “Τι σου κανα και πίνεις”.
Στο χώρο αυτό αλλά εκτός Αμαθουσίων έχει τραγουδήσει ο Λουδοβίκος και ο Γαϊτάνος
(ο τελευταίος είχε κάνει αίσθηση με τη ζωντάνια του που ενθουσίασε το κοινό, το οποίο προερχόταν
πιο πολύ από τον εκκλησιαστικό χώρο).
Οι δυο μεγάλες ξύλινες κερκίδες και οι καρέκλες
κάτω επιτρέπουν πέραν των δυο χιλιάδων θέσεων.
Πήγα στα γραφεία του ΚΟΤ να μάθω για τις εκδηλώσεις και μιλώντας με την υπεύθυνη έμαθα
ότι είναι η σύζυγος του Μπαγιόκου.
Μεγάλη χαρά που ο αγαπητός Μπαγιόκος είναι επίσης από Λεμεσό.
Με το διαδίκτυο προωθείται η ανθρώπινη επικοινωνία.
Λοιπόν να ευχηθώ καλή παράσταση και ελπίζω να γνωρίσω από κοντά και το Μπαγιόκο.

Γεια σας Μελτέμη και Κώστα Φέρρη!

Βρίσκομαι κι εγώ σε εγρήgορση για την παράσταση και να κανονίσουμε να βρεθούμε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ. Κι ο Αυγουστής επίσης, καθώς και οποιοσδήποτε άλλος από το Φόρουμ είναι ευπρόσδεκτος.

Κώστα, επειδή το τηλέφωνο σου που είχα πήγε περίπατο με έναν που μου σούφρωσε πέρυσι το κινητό μου, σε παρακαλώ ρίξε e-mail για να οργανωθούμε.

Κλείνω τώρα γιατί είμαι πολύ βιαστικός. Θα επανέλθω αργότερα.

Φτάνω στη Λεμεσό το μεσημέρι της Παρασκευής.
Το βράδυ θα ρυθμίσω τα φώτα και τον ήχο.
Το Σάββατο θα επιχειρήσουμε ένα sound check και πρόβα. Την Κυριακή οι άλλοι φεύγουν, κι εγώ πηγαίνω Λευκωσία, κατά πάσαν πιθανότητα στο ξενοδοχείο “Κλεοπάτρα”. Τη Δευτέρα έχω μιά σημαντική συνάντηση, θα σας τα πω από κοντά, μπορεί μάλιστα και να βοηθήσετε. Όπως και νάχει το πράγμα, θα σας πάρω τηλέφωνο μόλις φτάσω, να συνεννοηθούμε, γιατί είμαι βέβαιος υπάρχει αρκετός χρόνος ελεύθερος από την πρώτη μέρα.
Γειά σας, παίδες, και πάλι.
(Αν σας λείπει τίποτα και τόχω, πείτε μου να κάνω αντίγραφα ή ό,τι άλλο).
(Και με το καλό, το πρώτο αληθινό συνέδριο, να το οργανώσουμε στην Κύπρο.)

Γειά σου Κώστα Φέρρη. Εύχομαι η συναυλία να πάει καλά. Δυστυχώς δεν θα μπορέσω να την παρακολουθήσω καθότι εργάζομαι με το σύστημα βάρδιας και λόγω θερινών αδειών και έλλειψης προσωπικού έχουν γίνει όλα μαλιά κουβάρια και βάλε. Αυτό που με λύπησε περισότερο είναι ότι δεν μπόρεσα να σε δώ ούτε την προηγούμενη φορά που μας επισκεύθηκες, και δεν υπάρχει η δυνατότητα το συγκεκριμένο βράδυ του σαββάτου να κάνω αλλαγή με κάποιο συνάδελφο. Ελπίζω να υπάρχει η δυνατότητα συνάντησης την Κυριακή, αλλά ακόμα και αν δεν μπορεί να γίνει αυτό, εγω είμαι στη διάθεση σου για οποιαδήποτε βοήθεια μπορώ να προσφέρω. Το τηλ. μου είναι 99640285.
Αυγουστής.

Ευχαριστώ παίδες γιά όλα, θα σας πάρω τηλέφωνο μόλις φτάσω στη Λεμεσό να σας δώσω τα… στίγματά μου, και από την Κυριακή το απόγευμα θα είμαι στη Λευκωσία.

ΠΟΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΒΟΛΟΥ, ΩΡΕ;
ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ ΝΑ ΔΕΙΤΕ!

Πολύ πετυχημένη η συναυλία του Φέρρη,
παραμονή του τελικού με τη Πορτογαλλία.
Πολύ ζωντανός ο Φέρρης και οι υπόλοιποι
συντελεστές.
Εκπληκτική η Σωτηρία Λεονάρδου.
Πολύ εκφραστική ερμηνεία από Θεοδοσία Στίγκα
και Χρυσούλα Χριστοπούλου.
Το “Σήκωσε το” ήρθε σαν προφητεία για την κατάκτηση του Eυρωπαϊκού που όπως εξήγησε ο Φέρρης
βασίζεται στα Καβουράκια του Τσιτσάνη.
Ανάμεσα στους θεατές και η Γεωργία Ντέτσερ
του ΡΙΑΛΤΟ.
Παρών και ο Μπαγιόκος με τη σύζυγο του.
Το φθινόπωρο ο Φέρρης θάναι στο ΡΙΑΛΤΟ, δηλαδή
στο ναό των πολιστικών. Προβλέπω να γεμίσουν
και οι 576 θέσεις.
Στη ταβέρνα μετά ο Φέρρης μου ξεδίπλωσε το βίο και την πολιτεία του, μου σκιαγράφησε τις χαρές και λύπες μιας πλούσιας καλλιτεχνικής ζωής και μου
χάρισε απλόχερα τις εμπειρίες μιας ολόκληρης
ζωής στην Αίγυπτο, Ελλάδα, Γαλλία, Κύπρο και τόσα άλλα μέρη.
Το Ρεμπέτικο είναι η ταινία που έχει αλλάξει
τη ζωή μας και όλων αυτών που θέλουν να γνωρίσουν τα μυστικά του μουσικού αυτού είδους.
Ένα είδος που δέθηκε με τα προβλήματα του νεώτερου ελληνισμού.
Ο Επίλογος από το Ρεμπέτικο Μυστήριο συγκλόνισε
κάθε θεατή στην ατμοσφαιρική αυτή συναυλία.
Ένα Καφέ Αμμάν με όλα τα απαραίτητα ακούσματα.
Νάσαι πάντα καλά Φέρρη.
Καλή διαμονή στην Κύπρο και κάθε επιτυχία!

Την εκτέλεση του συνθήματος στη μελωδία του Τσιτσάνη (Τα Καβουράκια) τη χρωστάω στον ʼρη.
ΖΗΤΩ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ!

Κατά 99 %, θ’ ανεβάσω το “Ρεμπέτικο Μυστήριο” με τον ΘΟΚ το καλοκαίρι του 2005. Κι επιτέλους, θάρθομε και στο Ηρώδειο, όπως υποσχέθηκα το 2000.

Δεν θα μπορούσα να μην συμφωνήσω με όσα τόσο εύστοχα γράφει πιο πάνω ο Meltemis. Ήταν πράγματι μια εξαιρετική συναυλία όπου όλοι οι συντελεστές έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους καταφέρνοντας να ξεπεράσουν την (εμφανή μεν, αλλά απόλυτα δικαιολογημένη) έλλειψη δοκιμών πριν την παράσταση. Ευχαριστούμε όλους για το αποτέλεσμα που ήταν πράγματι χάδι στ’ αυτιά (και τα… μάτια) των θεατών.

Συγκλονιστική, πράγματι, η ερμηνεία της Σωτηρίας Λεονάρδου, και των υπόλοιπων τραγουδιστών και μουσικών. Θα ήθελα μόνο να επισημάνω το καταπληκτικό μπουζούκι που κατάφερε να δώσει το κατάλληλο χρώμα στην παράσταση και να συνεπάρει το κοινό.

Πάντα τέτοια Φέρρη και του χρόνου περιμένουμε εναγωνίως τη συνεργασία σου με τον Θ.Ο.Κ.