Η γνωστή σε ολους "Προύσα"

Ολοί λένε για την προύσα και δεν έχω ακούσει ποτέ το κομμάτι.Ξέρει κανείς ποιανού είναι, απο πότε και που μπορώ να το βρω??
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Ζεϊμπέκικου που κυκλοφορεί σε δυο-τρεις συλλογές CD (σίγουρα στο “Πενιές με …φούντες”). Τραγουδιστής είναι ο Στελάκης και υπογράφεται απ’ το Σωτήρη Γαβαλά. Κατά πάσα πιθανότητα πρόκειται για δημιουργία του Βαγγέλη Παπάζογλου, ο οποίος το χάρισε (το συνήθιζε μετά το '37). Υπάρχει μαρτυρία της Αγγελικής Παπάζογλου.
ΑΝ

Ο τίτλος που αναφέρεται στην πρώτη εκτέλεση είναι “Κοκαϊνη και μαυράκι”.

Διορθώνω, “Ηρωίνη και μαυράκι”.
ΑΝ

Na ste kala paidia!!!

ean se endiaferi, rikse ena mail kai sou to stelno se mp3…

Να ξεφύγω δεν μπορούσα
Καθώς γύριζ’ απ’ την Προύσα
Με πρόδωσαν κάτι μπρά-άβοι
Και με πιάσαν στο καρά-άβι

Είχα ράψει στο τσαντάκι.
Δυο σακούλες με μαυράκι
Και στα κούφια μου τακού-ούνια
ηρωίνη ως τα μπού-ούνια

Θα γεμίζαν οι λουλάδες.
Κλάψτε τώρα ντερβισάδες
Θα γινότανε γιαγκί-ίνι
με μαυράκι κι ηρωί-ίνη

Ε ρε το ’χω κάνει τάμα
Θα μισέψω γι άλλο πράμα
Γεια σου Προύσα παινεμέ-ένη
και στον κόσμο ξακουσμέ-ένη

Ειχα ραψει στο σακακι νομιζω λεει

Στο σακκάκι, όντως.
Και στην τελευταία στροφή, συνηθίζεται να λένε “στο χασίσι ξακουσμένη”.

Κάθε βράδυ, το τραγουδάει η Σωτηρία Λεονάρδου, σε διασκευή… ροκ, αλλά πατημένα τα 9/8, ούτως ώστε ν’ ανεβαίνω στην πίστα και να παίρνω δύο στροφές. Στο “Καφέ Αμάν του Φέρρη”!!!

Κάποιες απορίες για τον Aris
1)Αφού η “Προύσα” είναι του 1935 και αφού ο Παπάζογλου χάριζε από το 1937, πώς…;
2)Θα ήθελες να αναφέρεις πού λέει η Αγγελινίτσα ότι το τραγούδι το χάρισε ο Βαγγέλης στον Γαβαλά;
3)Είναι γνωστό ότι ο Βαγγέλης δεν έγραφε τέτοιους στίχους. ʼρα λες ότι χάρισε στίχους και μουσική ή μόνο μουσική …ή…ή;

Φιλικά
Makis Gavalas

Ο Παπάζογλου πάντα χάριζε τραγούδια του. Ομως απ’ το 1937 (επιβολή λογοκρισίας) και μετά χάριζε ΟΛΑ τα τραγούδια του.
Το συγκεκριμένο τραγούδι το αναφέρει η Αγγέλα σαν “κοκαϊνη μέχρι μπούνια” και -αν θυμάμαι καλά- λέει ότι το 'δωσε στο Στελάκη. Αν δεν το λέει στο “Τα χαϊρια μας εδώ”, τότε είναι σε κάποια συνέντευξή της. Αν ενδιαφέρεσαι θα ψάξω από βδομάδα να το βρω.
Το τελευταίο που είπες δεν το κατάλαβα. Ο Παπάζογλου “δεν έγραφε τέτοιους στίχους”;
ΑΝ

ΥΓ. Η υπογραφή σου (Makis Gavalas) είναι ψευδώνυμο, συνωνυμία ή έχεις σχέση με το Σωτήρη Γαβαλά; Αν ισχύει το τελευταίο, περιμένουμε με ανυπομονησία ν’ ακούσουμε κανα στοιχείο για τη ζωή και το έργο αυτού του λαϊκού δημιουργού με τα απίθανα ζεϊμπέκικα!

Παιδιά όσοι δεν πήγαν’‘Ερμηνείες’'να σπεύσουνε!Αυτή η διασκευή της προύσας γ…ει!Για κανα δυο βδομάδες ακόμα πάει το πρόγραμμα!Α κυριε Φέρρη,μπορώ να ηχογραφήσω το κομμάτι αν ξαναρθω από το μαγάζί ή θα μπουκάρει η ΑΕΠΙ???
Υπάρχει κάποιος καλλιτέχνης που να ασχολείται με τη σχέση μπλουζ-ροκ ρεμπέτικο?Εχω ακούσει από τον Ζωρζ Πιλαλί νομίζω τον μπουφετζή σε ροκιά!Ηταν χαβαλεδιάρικο αλλά μου τράβηξε το ενδιαφέρον!

Iparxei pouthena afto to tragoudi na to katebaso? mono se kaseta to xo

Mόλις στο έστειλα…για τσέκαρε

Νίκος

Μαρία, τώρα μόλις είδα το μήνυμά σου, φυσικά και δεν υπήρχε πρόβλημα, μόνο που τώρα σταματήσαμε.
Όμως ετοιμάζομε τρία πράγματα, που θα περιλαμβάνουν και την Προύσα στη διασκευή με τη Σωτηρία:

  1. Περιοδεία του Καφέ Αμάν το καλοκαίρι.
  2. Καινούργιος δίσκος της Σωτηρίας.
  3. Το μαγαζί της τον χειμώνα, που θα είναι πιά ολοκληρωμένη η πρόταση του “σύγχρονου ήχου” πάνω στο ρεμπέτικο, σε καινούργιο μαγαζί.

Κατά τα άλλα, το Καφέ Αμάν κατά πάσαν πιθανότητα θα συνεχίσει και του χρόνου στις “Ερμηνείες”, χωρίς όμως τη Σωτηρία και τον Γκολέ, αλλά με άλλους που δεν κλείσαμε ακόμα.

Όπως καταλαβαίνεις, του χρόνου θάχω… 2 μαγαζιά.

Γεια σου Κώστα μαγαζάτορα!
ΑΝ