Κατασκευή Καλουπιού για Μπαγλαμά?

Καλησπέρα/καλημέρα,

α)Εγω΄δεν χρησιμοποίησα βάση καλουπιού…όπως είδες στις φωτο,είναι κολλημένα μεταξύ τους κομμάτια από ξύλα(ερυθρελάτη αλλά δεν παίζει πολύ ρόλο,αρκεί να είναι λιγάκι σκληρό,αλλά και πάλι είναι υποκειμενικό) πάχους 2.8εκ.Το μόνο που έκανα μετά ήταν να βάλω στο κάτω μέρος του καλουπιιού και κάθετα ένα ξύλο για να το στερεώνω στη μέγγενη.Το ξύλο αυτό προεξέχει απο την μεριά που ξεκινάει το καλούπι,ώστε να μπορέσεις να βάλεις τον αρχικό τάκο.
β)Δύο τάκους,ο αρχικός που είπαμε και αφού βγάλεις το σκάφος σου από το καλούπι,έναν επίπεδο τάκο στην κολλάντζα.
γ)Προσωπικά,τον τάκο της κολλάντζας τον έβαλα μετά…
δ)Αρχικός τάκος βιδωμένος πάνω στο ξύλο που είπα στο “α” και πίσω τάκος μετά…
ε)Δύσκολα να τις πάρεις έτοιμες για το δικό σου καλούπι…αν παραγείλεις κάτι ,μπορείς να το κάνεις για ολόκληρο το σκάφος
ζ)Θα έλεγα το πρώτο…ασε τα μάρμαρα είναι βαριά φάση…
η)Γιατί δεν χρησιμοποιείς τις εικόνες που ανέβασα σε προηγούμενο ποστ?Είναι ό,τι πρέπει να τζουρά και σε πραγματικό μέγεθος.Θα χρειαστείς τις 2 εικόνες από τις 5:την πρώτη και την τέταρτη.

Τέλος ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι θα είναι απόλυτα συμμετρικό!!!

ΥΓ:Χρησιμοποίησε τις εικόνες…θα χρειαστείς ένα ξύλο(νοβοπάν,μασίφ ή ότι άλλο βρεις/αγοράσεις)αρκεί να είναι 2.8εκ.
Τα λέμε!
Καλή αρχή!

χρησιμοποίησα την τρίτη φωτογραφία και μπορώ να πώ οτι κάτι έκανα ακόμα λίγο τρίψιμο και γίνετε συμετρικό … αυτες τις μέρες θα τελιωσω με το καλούπι … θα ανεβάσω φωτογραφία αν βρω χρόνο

Edit ορίστε το καλουπάκι μου :slight_smile:

ρε παιδιά δε μπορώ με τίποτα να κανω συμετρικό το καλουπι ολο καπου μου φευγει δε ξερω απο που πρεπει να μετρισω κτλ … σκεφτομαι να παρω ενα φτηνο καπακι αν πουλανε ετοιμα καπακια και η να σχεδιασω το καλουπι πανω στο καπακι η να σχεδιασω το καλουπι με σχεδιο το καπακι … καμια ιδέα ?

Καλησπέρα,
δεν χρειάζεται να πάρεις κάποιο έτοιμο καπάκι…μπορείς να σχεδιάσεις στον υπολογιστή ένα σχήμα και να το εκυπώσεις…μετά κολλάς το χαρτί πάνω στο ξύλο και το κόβεις…
Αλλά και πάλι αυτός ο τρόπος δεν ξέρω αν θα σου δώσει κάτι αξιόλογο…

Για να σε βοηθήσω σε αυτό το σημείο, το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να σου δώσω τι; εικόνες που είχα ανεβάσει και σε προηγούμενο ποστ.
Με τις πρώτες δύο έχεις αμέσως το καλούπι,τις εκτυπώνεις απο 2 φορές την καθεμία και κόβεις κάθε περίγραμμα,το σχεδιάζεις πάνω σε ένα ξύλο 2.8cm (σε 2.8 ήταν ο σχεδιασμός του καλουπιού από την αρχή,δεν μπορώ να κάνω αλλαγές τώρα) και έπειτα το κόβεις με σέγα.Πρόσεχε μόνο πως θα είναι κομμένα τα ξύλα και πως θα ενωθούν (ποια μεριά πάει με ποια!!!)αργότερα μεταξύ τους για να σου δώσουν αυτό που θές.
Η τρίτη κ η τέταρτη σου λένε πως περίπου θα είναι προς στο τέλος το καλούπι σου…

Ελπίζω να ήμουν κατανοητός…ωστόσο αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις άλλο τρόπο,μπορείς να το κάνεις…εγώ πιστεύω ότι όσα σου είπα παραπάνω και ο τρόπος που χρησιμοποώ είναι αξιόπιστος και δίνει πολύ καλά αποτελέσματα και κυρίως συμμετρικά.

Υγ:Ας παραθέσουν την άποψη τους και όσοι άλλοι έχουν ασχοληθεί με κατασκευή καλουπιού,μπορεί να βρεθεί κάποιος καλύτερος τρόπος :088:)

δε μπορώ να καταλαβω τι εννοεις φίλε μου εκτυπωσα φωτογραφια καλουπιου τζουρα που εχεις ανεβασει και σημαδεψα το ξυλο … εκοψα με την σεγα με λιγο ανοχη αλλα απο εκει και περα το χαλασα με την ρασπα κατι δεν πηγε καλα και δε μου βγαινει συμετρικο , Εσυ μιλας για το καλουπι η για το κοψιμο των καμαριων μαλλων αφου μιλας για 2,8 εκ. απο οτι βλεπω εχεις σημαδεψει και τις ντουγιες αν δε κανω λαθος… απο την αλλη μολις σκεφτηκα οτι δε χρειαζετετε να κοψω συμετρικα το καλουπι αλλα μονο να το σημαδεψω συστα πανω στο ξυλο… χμμ

το ξυλο που εχεις κομμενο λογικα πρεπει να ειναι για τα καμάρια , τι ξύλο χρησιμοποιησες απο που το προμηθευτικες ? εγω εχω καταληξει σε ερυθρελατη και κατι αλλο τι επεξεργασια του εκανες ? σου ηρθε τακος και τον στρογγυλεψες με ρασπα και γυαλοχαρτα η σου ηρθε ετσι και απλα το εκοψες φέτες ?

Στο ποστ που έκανα σήμερα ανέβασα αυτές που θα χρειαστείς…
λοιπόν,2.8 εκ είναι το πάχος του ξύλου-κόντρα πλακέ που θα κόψεις σε φέτες-καμάρια πάχους και αυτές 2.8 εκ.
Αυτά που θα εκτυπώσεις είναι καταρχήν σε ανάλυση 1 προς 1, οπότε κόβεις με το ψαλίδι το χαρτί σε κάθε άσπρη γραμμή (ξεκινώντας από πάνω) και κάθε φορά που θα κόβεις,θα παίρνεις το σχηματισμένο,σε καμάρι,χαρτί και θα το αποτυπώνεις με μολύβι πάνω στο κόντρα πλακέ…μετά θα κόβεις με το ψαλίδι το επόμενο περίγραμμα με άσπρη γραμμή …κοκ και στο τέλος θα έχεις ζωγραφισμένα πάνω στο ξύλο όλα τα καμαρια σε φέτες τα οποία θα τα φας με ράσπα όσο ακριβέστερα μπορείς,θα τα κολλήσεις μεταξύ τους και σιγά σιγά θα “χτίζεις” το καλούπι σου.
Όπως παρατηρείς κάθε ένα από αυτά τα καμάρια-φέτες που ενώνονται είναι από την μια μεριά μικρό κ από την άλλη πιο μεγάλο.Εσύ θα πρέπει να σχεδιάσεις το περίγραμμα και στις 2 μεριές του ξύλου σου,ανάλογα με το πιο καμάρι-φέτα κατασκευάζεις,προσέχντας το μέσο της μιας μεριάς να συμπίπτει με αυτό της άλλης μεριά του ξύλου.
Στο τέλος θα πρέπει να το περάσεις προσεχτικά κ λίγο με την ράσπα,και αν χρειαστεί χρησιμοποίησε και γυαλόχαρτο…
Δεν έχω σημαδέψει ντούγιες,αφού όλα αυτά που σου λέω αφορούν ΜΟΝΟ το καλούπι,το οποίο θα χρησιμοποιείται μετά για την κατασκευή των σκαφών…
Οι φωτογραφίες που ανέβασα είναι συμμετρικές,απλά θέλει προσοχή με την ράσπα όταν θα τρως την ανοχή που άφησε η σέγα…

Οπότε,βήμα βήμα η δημιουγία κάθε φέτας-καμαριού είναι:

0)Επιλέγεις ποιο καμάρι-φέτα θα κατασκευάσεις πρώτα έτσι όπως τα βλέπεις στις φωτογραφίες.(εγώ ξεκινώ από το μεγαλύτερο,το οποίο βρίσκεται στην κορυφή του καλουπιού έτσι όπως φαίνεται στις φωτο)
1)Κόβεις το χαρτί που αντιστοιχεί στο καμάρι-φέτα,
2)Το κολλάς πάνω στο ξύλο και σχεδιάζεις το περίγραμμα πάνω στο ξύλο,
3)Κόβεις το ξύλο,
4)Κολλάς το αντίστοιχο χαρτί από την άλλη μεριά του ίδιου καμαριού-φέτας που έκοψες στο βήμα 3
5)Σχεδιάζεις πάλι,προσέχοντας να είναι στην μέση της μεριάς του ξύλου του βήματος 3
6)Ξανακόβεις
7)ΚΙ ετσι έχεις το πρώτο σου καμάρι-φέτα

Επαναλαμβάνεις τα ίδια βήματα και για τα άλλα καμάρια-φέτες του καλουπιού σου,συμβουλευόμενος ΠΑΝΤΑ τις εικόνες που σου έστειλα…

ΣΥΜΒΟΥΛΗ:Διάβασε ξανά και προσεχτικά τα προηγούμενα ποστ,παρατήρησε τις φωτογραφίες και θα βγάλεις άκρη,δεν είναι τόσο δύσκολο…
Καλή επιτυχία!

γιατι το ξύλο (βαση καλουπιού πρεπει να είναι 2,8 εκατοστά?)

προφανος μπερδευομαι γιατι εχω σαν βασικό κριτιριο αυτην την φωτογραφια μαλλων ο τυπος χρησιμοποιεί αλλη τεχνική…

θα ηθελα να μου πεις αν ολα τα καμαρια ειναι 8 στις φωτογραφιες που εβαλες και τι ξυλο ειναι αυτο? φλαμουρι ? και κατι ακομα μολις εκοψες τα κομματια τα εχεις κολλίσει και πως εχεις προσαρμοσει τον τακο υπαρχει μια ποιο αναλυτικη φωτογραφια του τακου ?

υπ εαν εχουμε το ξυλο εναν τακο πχ φλαμουρι δε ειναι το ιδιο αν κοψουμε μια φετα πχ 2,8 εφοσον ετσι ειναι κατασκευασμενο το καλουπι και πανο στην πχ τετραγωνη φετα να σχεδιασουμε με το χαρτι το καμαρι ?

Ναι είναι διαφορετική τεχνική,η οποία δίνει πιο ελαφρύ καλούπι και ο πισινός τάκος προσαρμόζεται στην αρχή της κατασκευής του οργάνου…
Με τον τρόπο που το φτιάχνω εγώ,ο τάκος μπαίνει αφού βγει το σκάφος από το καλούπι…
Τα καμαριά είναι 8 από ξύλο ερυθρελάτης,πάχους 2.8εκ.
Πιο αναλυτικές φωτο απο αυτές που ανέβασα δεν γίνεται να σου δώσω…έχουν αυτό που θες…
Πάντως χρησιμοποίησε όποιο τρόπο θέλεις και όποιο σε βολεύει…

ευχαριστω φιλε μου , οντως καταλαβα αλλα θελει λιγο σκεψη μπορεις να μου πεις απο που θα προμηθευτω ερυθρελατη , ποσο κοστιζει και ποσο θα μου χρειαστεί ?

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και άλλο ξύλο,ό,τι άλλο βρεις,αρκεί αυτό να έχει πάχος 2.8εκ αν θέλεις να ακολουθήσεις τον τρόπο μου.Εγώ το πήρα από το πράκτικερ και κόστισε γύρω στα 6-7€.Διαστάσεις:1200mmx200mmx28mm.

ρε παιδιά ρίξτε και καμιά ματιά στην αναζήτηση και στα συναφή θέματα!..
π.χ. Ξυλεια για οργανα που πουλανε βρε παιδια?

εχει στα πρακτικερ ξυλεια … δε το ηξερα θα το τιμισω δεωντος οταν θα κατεβω σαλονικα thanks

Ρε σεις, είναι πολύ απάτη πράχτικερ, όπως κι όλες αυτές οι αλυσίδες! Κακή ποιότητα, κακές τιμές, κακή εξυπηρέτηση…
Ο μόνος λόγος για να μπεις εκεί μέσα είναι όταν Σάββατο στις έξι τ’ απόγευμα χρειάζεσαι δυο δεκαρίτσες βίδες και δεν έχεις στο σπίτι. Και θα τις πληρώσεις κανα ευρώ, δηλαδή όσο κάνουν οι δέκα…

Ρε παιδιά μην μπερδεύεστε,απο το πράκτικερ πήρα μονο το ξύλο που έφτιαξα το καλούπι…Είναι δυνατόν?Το πράκτικερ δεν έχει τίποτα αλλο απο νοβοπαν για γραφεία-ταζερες και ερυθρελάτη με μπόλικους ρόζους για κατασκευες σπιτιού…Για ξύλα που θα μείνουν στο όργανο βρίσκεις σε εμπόρους ξυλείας…

Ορθότατος!

ξερεις αγορασα και ενα σετακι dremel απιστευτο εργαλιο… hehehe καθως και 2 πλακες ερυθρελατη 28αρι… :088:

Το dremel είναι πράγματι φοβερό εργαλείο. Το θέμα είναι τι γίνεται άμα τα “φτύσει” (όπως τα 'φτυσε το dremel του Σώτου).
Εγώ προτίμησα τη λύση κινέζικου! Νομίζω 15 ευρώ, με δυο χρόνια πλήρη εγγύηση. Ασε που ο ένας χρόνος έχει περάσει χωρίς να παρουσιάσει το παραμικρό.

ΥΓ. Σε ειδικευμένο μαγαζί το dremel είναι 20% φτηνότερο από ό,τι στο πράχτικερ.
ΥΓ1. Γιατί “συμφέρει” το κινέζικο εργαλείο:
Πέρα από ορισμένες εφαρμογές, όπου πραγματικά χρειάζεται υψηλής ποιότητας εργαλείο, στα άλλα, δηλαδή στις ερασιτεχνικές δουλειές, το κινέζικο δουλεύει μια χαρά. Κι αν υστερεί, αυτό είναι κάπου στο 5%.
Κοιτάξτε το μεγάλο του ατού:
Είχα πάρει ένα δράπανο Bosh 900 watt (το μεγαλύτερο πράσινο=ερασιτεχνικό) πριν από πέντε χρόνια, 50.000 δραχμές σε προσφορά. Αναμφίβολα καλό εργαλείο, όμως τον τρίτο χρόνο …πάπαλα. Και χωρίς ιδιαίτερα σκληρή χρήση. Πήγα πήρα ένα κινέζικο 600 watt το οποίο δουλεύει ακόμη, μετά από 2 χρόνια. Επειδή σε μερικές βαρύτερες δουλειές “αδυνατούσε”, πήρα τον περασμένο Σεπτέμβρη άλλο ένα κινέζικο δράπανο 1050(!) watt στην τιμή των 32 ευρώ (!!!). Στη δεύτερη τρύπα που πήγα ν’ ανοίξω …τέλειωσε. Παίρνω τηλέφωνο στην εταιρία και μου λένε:

  • Στείλτε το με courier στην τάδε διεύθυνση.
    Το στέλνω και μετά από 5 μέρες παίρνω τηλέφωνο και μου λένε:
  • Δε φτιάχνεται, είναι ελαττωματικό. Πηγαίνετε με την απόδειξη στο κατάστημα που το είχατε αγοράσει να πάρετε ένα καινούργιο.
    Πάω και μου το αντικαθιστούν, δίνοντάς μου και τα λεφτά (5,5 ευρώ) του courier που είχα πληρώσει.

Αρη, επειδή έχω χρυσοπληρώσει το Praktiker, :108:(είχες κάπου γράψει τα εργαλεία χειρός που έχει είναι της πλάκας και συμφωνώ απόλυτα),
δώσε μου σε παρακαλώ τη διεύθυνση, με Π.Μ. για να μην μας πουν ότι κάνουμε διαφήμιση…:089:

Μπορει καποιος να μου εξηγησει, πως στο διαβολο κερδιζουν αυτες οι εταιρειες (οι κινεζικες, συν μεσαζοντες, συν εμποροι κλπ.); Αδυνατω να καταλαβω!