Κατασκευή Καλουπιού για Μπαγλαμά?

Φωτία τόση ώστε να μη μαυρίζει και να μην καίγεται το ξύλο.Σίγουρα όχι 4 ημέρες βρέξιμο αλλά γύρω στο 10 λεπτο και βλέπεις.Δοκίμασε μεάλλο ξύλο πιο έυπλαστο απ’ τον παλλίσανδρο,πχ καρυδιά(φρόντισε να είναι ισόβενη).Υπομονή θέλει μεχρι να βρείς πως μπορείς να το δουλέψεις.

1)Μπορείς να μου πεις τι σημαίνει ισόβεννη?Υποθέτω ότι πρέπει να έχει το ίδιο πάχος κατά μήκος της ντούγας,έτσι?Εγώ,έκοψα σε πριονοκορδέλα τις ντούγιες και μετά τις πέρασα με γυαλόχαρτο.
2)Μετά από πολλές αποτυχημένες προσπάθειες με τον ζεστό σωλήνα,έβρασα για 30 λεπτά τις ντούγιες και κατάφερα να λυγίσουν.Τώρα τις έχω σε καλούπι με σφιγκτήρες και θα περιμένω για 2-3 μέρες μέχρι να στεγνώσουν

Ισόβενο είναι το ξύλο που έχει ίσια νερά, Γυρίζει πολύ πιο εύκολα.Αν σου σπάνε οι ντούγες στο σωλήνα βάλε περισσότερη φωτία.Εγώ προσωπικά είμαι κατα του βρασίματος.

Όμως,υποθέτω ότι έτσι θα στεγνώνει πολύ πιο γρήγορα το ξύλο με αποτέλεσμα να σπάει πιο εύκολα,σωστά?Τελοσπάντων,με τα λόγια λίγα θα πετύχω,οπότε καλύτερα να δοκιμάσω πάλι.
Πες μου όμως,γιατί δεν προτείνεις το βράσιμο?Μήπως επειδή μετά το στέγνωμα,επανέρχεται λίγο προς στην αρχική κατάσταση?
Αυτό έπαθα εγώ,απλά έβρεξα πάλι την ντούγα,την έβαλα πάλι στο καλούπι με τους σφιγκτήρες και την στέγνωσα με πιστολάκι ηλεκτρικό των 350 βαθμών Κελσίου.Θα το βγάλω αύριο για να δω τι έχει γίνει.Ελπίζω να έχει ελαττωθεί το springback.

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην kostis 12 Νοέμβριος, 2005)

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην kostis 12 Νοέμβριος, 2005)

Αν έχει αρκετα υγρανθει δεν θα σπάσει.Λυγιζεις τη φέρνεις στα μέτρα που πρέπει και την καρφώνεις στο καλούπι.Το δυσκολότερο σημείο είναι να καταφέρεις να κλείσεις το καλούπι συμμετρικά και να πετύχεις τέλεια εφαρμογή.Αλλοί βράζουν τις ντούγες (ειδικά νομίζω στα σκάφη παραγωγής) και άλλοι όχι.Θεωρώ ότι επιφορτώνεται το ξύλο με πολύ περιττή υγρασία.(Ασέ που είμαι κατα της κατσαρόλας και υπέρ της ψησταρίας!)

Σήμερα έβγαλα την ντούγα από τα ξύλα που την έσφιγγαν και παρατήρησα ότι το springback ελαττώθηκε και τώρα αυτή εφαρμόζει σχεδόν κανονικά στο καλούπι.Αυτό που έκανα ήταν να το ζεσταίνω κατά διαστήματα στους 100 oC.Να υπενθυμίσω ότι χρησιμοποιώ παλίσανδρο.

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην kostis 14 Νοέμβριος, 2005)

Γειά σας πάλι,
έχει καμιά ιδέα κανείς πως θα μπορέσω με βάση το καλούπι που έχω φτιάξει να βρω το σχήμα που θα έχουν οι ντούγιες.Μήπως θα πρέπει να μετρήσω την περίμετρο σε κάποια σημεία και μετά να διαιρέσω με τον αριθμό των ντούγων που θέλω να έχει το σκάφος ώστε να δω που θα έχει περισσότερο και που λιγότερο πλάτος κατά μήκος της ντούγας?

Αυτό θα κάνεις μετρώντας στο βαθύτερο σημείο του σκάφους-καλουπιού(ο αριθμός των ντουγών θα είναι μόνος).Άλλος τρόπος είναι με ράμμα (σπάγγος) που θα καρφώσεις στην άκρη του τάκου και θα τραβάς γραμμές σημειώνοντας τες με το μολύβι σου μέχρι να κλείσει το καλούπι.

Πολύ καλή ιδέα με τον σπάγγο Ipt με άρεσε πολύ και είναι πολύ καλό το αποτέλεσμα.Να’σαι καλά.

Θα ήθελα να συμβάλλω στην κουβέντα που κάνετε εκφράζοντας μία άποψη απο την δική μου εμπειρία.Σε όργανα ελλειπτικά, όπως ο μπαγλαμάς, που εμφανίζουν μιά παραπάνω δυσκολία απο τα ημικυκλικά,υπάρχει ένας λόγος παραπάνω το καλούπι να είναι σωστά κατασκευασμένο και απολύτως συμμετρικό περί τον κεντρικό (νοητό) άξονα.Αυτή είναι μία αναγκαία όχι όμως ικανή προϋπόθεση για να βγεί εύκολα το όργανο.
Σε σχέση με τις ντόγιες και με την κάμψη τους θέλω να πω πως ή υγρανση και το μούσκεμα του ξύλου, όποιο και άν είναι αυτό ,είναι η τεχνική που χρησιμοποιείται παραδοσιακά στην κατασκευή των σκαφών.Η άτμιση δεν ενδείκνυται στην τέχνη της οργανοποιϊας καθότι το ξύλο που συνήθως θέλουμε να κάμψουμε έχει μικρό ογκομέτρημα και πολύ μικρό πάχος. Σκοπός μας με το μούσκεμα είναι να υγρανθεί όλη η μάζα του ξύλου και να αυξηθεί η πλαστικότητα της εσωτερικής δομής του.
Πλαστικότητα και ελαστικότητα είναι οι δύο βασικές παράμετροι απο άποψη μηχανικής που παίζουν καθοριστικό ρόλο κατά την κάμψη.Ανάλογος με το είδος του ξύλου ,τον βαθμό ξήρανσης του,τα δομικά του χαρακτηριστικά, τις μηχανικές του ιδιότητες , την μάζα του κ.λ.π. είναι ο χρόνος εμποτισμού του στο μπάνιο με νερό.Για τον μπαγλαμά που συζητάμε,ακόμα και τα πιό πυκνά και βαριά ξύλα, όπως η τριανταφυλλιά Ινδιών και ο έβενος Μακασάρ,δεν χρειάζονται κανονικά εμποτισμό περισσότερο απο 20 λεπτά.

Μπράβο Αγάπιε,
συμφωνώ απόλυτα με αυτά που είπες…Ξέρεις πολλά για τα ξύλα.Οπότε μπορώ να σε ρωτήσω:
Ξέρεις αν το βράσιμο χαλάει το ξύλο και την αντοχή του μακροπρόθεσμα.Συγκεκριμένα,το ξύλο που χρησιμοποιώ είναι παλίσανδρος,τον οποίο β΄ραζω για 15-20 λεπτά και κατευθείαν τον λυγίζω και τον αφήνω σε ειδικά καλούπια τύπου αρσενικό-θηλυκό.Το ζήτημα είναι ότι δεν ξέρω αν θα αντέξει το ξύλο για καιρό.

Για την κάμψη του ξύλου χρησιμοποιούνται κατά βάση δύο τεχνικές: ο εμποτισμός σε νερό και στην συνέχεία η θέρμανση και δεύτερον η ατμιση (σε ειδικούς ατμοθαλάμους).Και οι δύο αποσκοπούν στο να αυξήσουν την πλαστικότητα του. Το βράσιμο σαν τέχνική δεν χρησιμοποιείται απο όσο ξέρω στην οργανοποιϊα.Ισοδυναμεί με ταυτόχρονη και παρατεταμένη χρήση υγρασίας και θερμοκρασίας, μακρια απο το σημείο ισσοροπίας του ξύλου και πιστεύω ότι ούτε η κάμψη γίνεται σωστά αλλά και ότιμε το βράσιμο αδυνατίζει η εσωτερική του δομή.Για παράδειγμα σου φέρνω μία πολύ πιό ήπια περίπτωση :αποφεύγεται συστηματικά η χρήση ξυλείας που προορίζεται για την κατασκευή οργάνων που έχει ξηραθεί σε βιομηχανικό κλίβανο γιατί μέσα σε αυτόν αναπτύσσονται για πάρα πολλές ώρες ψηλές θερμοκρασίες που ξεπερνούν τους 100 C(105C)γιατί δημιουργούνται ισχυρά στρες στο ξύλο που ναι μεν το ξεραίνουν γρήγορα όμως μειώνουν σημαντικά την εσωτερική του δομή και τις μηχανικές του αντοχές.Αντιθέτως η ήπια ξήρανση του ξύλου στον αέρα είναι μία ευρύτατα διαδεδομένη τεχνική η οποία όμως δεν γίνεται τυχαία αλλά χρειάζεταοι και τεχνογνωσία και μέσα και σύστημα.
Η βασική αρχή είναι σε όλη την κατεργασία του ξύλου που θα χρησιμοποιηθεί στην κατασκευή ενός οργάνου ότι αποφεύγονται με κάθε τρόπο τεχνικές κατεργασίας που δημιουργούν στρές.

Είναι το πρώτο όργανο που κάνω και τις ντούγες τις έκανα μετά από βράσιμο.Τι να κάνω τώρα?Να τις βάλω στο όργανο?Ή να ξεκινήσω τον τρόπο που είπες?

Επιτέλους τα κατάφερα,
έχω πετύχει να λυγίσω 4 ντούγιες με τον παραδοσιακό τρόπο και εφαρμόζουν σούπερ στο καλούπι!!!
ΥΓ:Αυτή η πλάνη είναι θαυμάσιο εργαλείο!!!

Γεια σας και πάλι,
μετά από πολύ καιρό βρίσκομαι στην ευχάριστη θέση να σας πληροφορήσω ότι τελειωσα το πρώτο οργανάκι μου…πρόκειται για έναν μπαγλαμά από παλίσανδρο(τρομερό ξύλο αλλά δυσκολοδούλευτο),βένγκε,και έβενο…Η προσπάθεια και ο χρόνος που αφιέρωσα στο να μάθω και να το φτιάξω ήταν μεγάλη και πολύς αλλά το αποτέλεσμα αποζημιώνει με το παραπάνω τον κόπο μου…ο ήχος του είναι πολύ καλός με βάση τον οργανοποιό που το είδε και το έπαιξε και το κοστολογεί γύρω στα 300€ άνετα…

Μπράβο ρε μάγκα!
:110:

ΥΓ. Εγώ όλο λέω ότι θα ξεκινήσω ένα οργανάκι κι όλο τ’ αναβάλλω. Να χέσω τις δουλειές μας…

Ξεκίνα το φίλε και σιγά σιγά προχώρα το…η ικανοποίηση είναι τεράστια έτσι και το ολοκληρώσεις…κι εγώ το δούλευα συγχρόνως με την πτυχιακή,σαν χόμπυ…

Τώρα μάλιστα που έχω πάρει το κολλάει,σκέφτομαι να δημιουργήσω γι’ αυτούς που θέλουν να ξεκινήσουν την κατασκευή του δικού τους οργάνου, ένα tutorial για το πως να φτιάξει κανείς καλούπι,συμμετρικό και πολύ πιο σημαντικό,στα δικά του τα γούστα(μήκος,πλάτος,φάρδος,σχήμα) με τρόπο σχετικά εύκολο και γρήγορο…΄
Ενδεικτικά για το πως έχω δημιουργήσει τα δικά μου καλούπια(για τζουρά) είναι τα παρακάτω σχήματα,τα οποία δημιούργησα σε πρόγραμμα τρισδιάστατων αντικειμένων(3dsmax) και έπειτα από μικρή επεξεργασία στο photoshop…
Πιστεύω ότι πολλοί θα καταλάβουν αμέσως τον τρόπο,οι υπόλοιποι υπομονή μέχρι να γίνει το tutorial…
Τα λέμε!

ΥΓ:Οι τέσσερις πρώτες εικόνες είναι σε πραγματικές διαστάσεις,που σημαίνει ότι μπορεί κάποιος να τις κατεβάσει,να τις εκτυπώσει και να αρχίσει τα μαστορέματα…!!

καλησπερα μερικες ερωτήσεις

α) τι ξυλο να χρησιμοποιησω για την βαση του καλουπιού φυσικα θα κοπει με σεγα αλλα επιδη θα τριφτεί να μην χαλασει κατι εκτος νοβοπαν

β) σε τζουρά πόσους τακους να χρησιμοποιήσω

γ) οι τακοι θα πρεπει να καρθωθουν πανω στη βαση η να χρησιμοποιησω τιποτα σφηνες για να μην εχω κανενα ατυχημα οταν βγαλω την βαση?

δ) τακος με σκελετο πρεπει να ειναι καρφωμενοι η με κολλα και τι κολλα ?

ε) οσο αναφορα τις ντουγιες μπορώ να τις παραγγείλω σετ μαζι με την κολλάτζα ?

ζ) επιδή οι εργασίες θα γίνουν σε μερος που δε εχει ουτε παγκο πρεπει να κατασκευασω καποιον μαζι με μιαν μορσα , ειναι καλο να κανω εναν παγκο με μαρμαρο για να ειναι αλφαδιασμενο το προτινετε?

η) για σκελετο και τακους πόσο ξυλο να παραγγείλω και πως θα ερθει σε τακο η σε φετες πως να το ζητήσω?

Σας ευχαριστώ την τρίτη θα αρχισω παραγγελνωντας ξυλα για το σκαφος και ντουγιες καθως και θα φτιαξω το παγκο.

λοιπον αρχισα και εγώ να ετοιμάζω το καλούπι μπορώ να πω οτι εχει σχήμα τζουρά αλλα δε ειναι απολυτα συμετρικό ακομα φυσικά θα το παλέψω αυριο γιατι σήμερα εκλεισα 5ωρο στην απο8ίκη :slight_smile:

υπ. φαντάζομαι οτι 8α πρεπει να είναι απόλυτα συμετρικό ε ?