Κατάταξη ματζόρε συνθέσεων μακεδονίας σε κάποιο δρόμο

Όχι, του Γκαστόν είναι όλα. Τα βρήκα εδώ: https://www.youtube.com/user/gaston88441/videos

Ποιος είναι ο Αθανασόφσκι;

Α ναι μωρέ, ο γκαϊτατζής που λέγαμε μόλις προηγουμένως. Δεν είχα συγκρατήσει το όνομα.

Και γιατί λες ότι αυτός θα πρέπει να είναι ο υπεύθυνος των καταγραφών; (Λάβε υπόψη σου ότι είναι πάμπολλες, καθώς μερικά από τα 374 βίντεο έχουν πολλά κομμάτια μαζί, και αρκετά ποικίλες: έχει αρκετές τελικά με φολκλορικές ορχήστρες/χορωδίες, πιο πολλές απ’ ό,τι νόμιζα στην αρχή, έχει άλλες με ένα ή με λίγα όργανα που δείχνουν πιο γνήσιες, έχει τραγούδια με μια γλυκερή άριστα κουρδισμένη διφωνία που όζει ωδείου και άλλα με κάτι άγριες, σκληρές πολυφωνίες που δύσκολα τις αντέχει κανείς και που αν είναι κι αυτές ωδειακές δεν μπορώ παρά να πω μπράβο στα ωδεία τους, έχει μερικές με κάποια υποτυπώδη πληροφοριακά σχόλια και άλλες χωρίς καθόλου, κλπ.)

Δεν έκανα βεβαίως επισταμένη έρευνα, αλλά π.χ. εδώ (από τα πρώτα ανεβάσματα χρονολογικά) αναφέρεται ότι παίζουν ο Pece Atanasovski and MRTV Traditional Instruments Orchestra, όπου MRTV μάλλον είναι Macedonian Radio TeleVision. Άλλα είναι πράγματι γνήσια λαϊκά, όλα υπάρχουν. Το λέω γιατί From 1960 on, he was director of the "Orchestra of Folk Instruments of Radio-Televizia-Skopje." και Pece also discovered and introduced many village singing groups who were recorded and heard on radio.

Μάλιστα. Μελέτησες βλέπω το βιογραφικό του ενδελεχέστερα από εμένα, που έμεινα κυρίως σε μια πτυχή (αυτήν που τόνισα μερικά μηνύματα πιο πάνω).

Φαίνεται εύλογη η υπόθεσή σου.

Κι άλλο ένα β/μακεδόνικο, όχι με γκάιντα αλλά με λύρα αυτή τη φορά, όπου οι δύο κλίμακες μπλέκονται στον ίδιο δρόμο:

(Επ’ ευκαιρία προσέχουμε και την απίστευτη λαϊκή δεξιοτεχνία του τύπου…)

1 Like

΄Πόσες φορές το 'πα ότι ψάχνω να βρω μια τέτοια παϊντούσκα και δεν υπάρχει πουθενά;

Ε λοιπόν, προς μεγίστη μου έκπληξη διαπίστωσα ότι ειδικά αυτό τον δίσκο τελικά τον είχα εδώ στο Ηράκλειο! Από λάθος πρέπει να μετακόμισε. Ιδού λοιπόν:

Πλέον δεν προσθέτω τίποτε στη συζήτηση, μόνο παραπάνω παραδείγματα. Αλλά ήταν μια μικρή δικαίωση ρε παιδί μου ν’ ακούσω το κομμάτι και να δω ότι ήταν ακριβώς όπως το θυμόμουν, ότι δεν τρελάθηκα, ούτε έγινα Δραμινός συνθέτης.

2 Likes