Καρούμπαλα στο καπάκι

exw ena kainourio mpouzouki,4 minwn organo,kataskeyhs kafetzopoulou kai molis eida sto kapaki se dyo tria simia sa na exei kati sa karoumpala,sa na exei fouskwsei elaxista to ksilo.to kapaki einai kedros ,me dyo plake kommatia triantafilias pou kaliptoun ta 3/4 tis epifaneias tou.ti paizei re paidia kserei kaneis apo pou mporei na proilthan.menw gallia kai den borw na to ferw sto mastora…

Από συντονιστική ομάδα: Όχι λατινικό πληκτρολόγιο για Ελληνικά, παρακαλούμε.

Εγώ θα τηλεφωνούσα στο μάστορα . Άρχισε από εκεί , εγώ τουλάχιστον αυτό θα έκανα πρώτα …βγάλε και πολλές φωτογραφίες, αν έχεις κάποιον δικό σου στην Αθηνα, μπορεί να τις τυπώσει και να κάνει μια επίσκεψη στο μάστορα. Καλή τύχη , ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό . Στο ματιαξα το οργανάκι …

Κατ’ αρχάς ξεκαθαρίζω οτι δεν μπορώ να εγγυηθώ για τη γνώμη μου, απλά την εκθέτω. Αν τα ‘καρούμπαλα’ βρίσκονται στην τριανταφυλλιά και το φιλέτο αυτό είναι καπλαμάς (έτσι φαίνεται στην φωτογραφία) και όχι μαρκετερί ίσως το πρόβλημα να είναι μικρό και σχετικά εύκολο να διορθωθεί. Ο κέδρος μου φαίνεται λίγο δύσκολο να κάνει κατα τόπους εξογκώματα. Μπορεί να είναι λόγω υγρασίας και αλλαγής κλίματος από το ταξίδι, τα καινούρια όργανα είναι κάπως πιο ευαίσθητα. Είδικά αν δεν έχεις πρόβλημα στον ήχο, δεν νομίζω να είναι κάτι σοβαρό. Απλά αυτό, νομίζω πως μπορεί να σε καθησυχάσει αν είναι όντως μόνο στην τριανταφυλλιά τα καρούμπαλα αυτά. Ας δούμε τι θα πουν και οι υπόλοιποι.

Βεβαίως μόνο ο μάστορας μπορεί να σου πει τι ακριβώς παίζει απλά αυτό το μήνα δεν δουλεύει ο μάστορας και ίσως να χρειάζονται αυτές οι γνώμες κυρίως για να μην ανησυχείς. Από Σεπτέμβρη εννοείται καλείς το μάστορα.

Eyxaristw polu kai sygnwmh gia ta greeklish ,alla xrisimopoiw laptop filou to opoio de diathetei ellinikous xaraktires.

me to organo ayto doulepsa 2 mines sthn kerkyra,periohi me arketi ygrasia,akoma kai to kalokairi.to organo fenetai na min epireastike apo to klima tis kerkyras kai to kathimerino paiksimo.
meta irtha edw gallia,se ena xwrio pou vrexei sinexws ,apisteyth ygrasia.
prin merikes meres eixe ena festival mousikis edw,kai mia mera me vroxi to evgala se ena eksoteriko bar kai epeksa kapoies wres.2 meres meta apo to vrady ayto ,xtes diladi ,eida ayta ta dyo simia.
pistevw einai ta fileta triantafillias alla opos kai na exei eimai polu stenaxwrimenos!!

o mastoras mou eixe pei oti to organo den epireazetai toso apo tin ygrasia…kietsi den tin ipologisa kai toso…

Αδερφέ μου όλα τα ξύλινα όργανα επιρεαζονται από την υγρασία.Θέλουν προσοχή αυτά τα ατιμα τα λιτανοξυλα. Καλά παιξιματα σε εύχομαι να έχεις.

Οκ, βλέπετε ότι ταλαιπωρήθηκε αρκετά για “νεογέννητο”. Ίσως λίγο θα έπρεπε να περιοριστεί η έκθεσή του αλλά φαντάζομαι πως τα περισσότερα προβλήματα στα όργανα διορθώνονται, πόσο μάλλον αυτό στον καπλαμά.

(για τα greeklish χρησιμοποιείστε αυτό http://www.greeklish.net/ )