Καλησπέρα - Καλωσόρισμα BladeGT

Καλησπερα σας,
λεγομαι γιαννης ειμαι 24 ετων και εννοειται πως ειμαι φίλος του ρεμπετικου
ειχα γραφτει πριν απο πολυ καιρο αλλα δεν ημουν ενεργος χρηστης
Υστερα απο πολυ καιρο αποφασησα να ασχοληθω παλι με τη μουσικη ετσι για να περναω πιο ευχαριστα και πιο επικοδομητικα το χρονο μου στο σπιτι.
Δυστηχως με τα εγχορδα δεν τα πηγα ποτε καλα και ετσι δεν τα μαθα ποτε
Μικρος εκανα μαθηματα πιανο και τα παρατησα καποια στιγμη…Ειπα λοιπον μετα απο χρονια να φερω παλι το πιανο σπιτι γιατι το χα παρατησει στο εξοχικο
Βεβαια μετα απο τοσα χρονια δεν θυμαμαι πια να διαβαζω το πενταγραμμο οπως ειχα μαθει
Θα ηθελα τη βοηθεια σας γιατι σιγουρα θα ξερετε και σιγουρα καποιοι απο εσας παιζουν πληκτρα αν μπορειτε να με βοηθησετε :slight_smile:
Θα ηθελα καποια site να θυμηθω λιγο πως διαβαζουμε ξανα και να μαθω να διαβαζω και παρτιτουρες που ποτε μου δεν εμαθα…

Επισης επειδη το αρμονιο μου ειναι αν και παλιο midi interface θα ηθελα να μου προτεινετε καποιο προγραμμα ωστε αφου το συνδεσω τον υπολογιστη μου να παιζω και να παραγω μεσω του υπολογιστη διαφορους ηχους απο διαφορα οργανα (καποτε ειχα το fruıty loops και το ειχα πετυχει αυτο αλλα δεν με βολευε και τοσο)
Σας ευχαριστω προκαταβολικα :slight_smile:

Καλώς ήρθες… :088:
Ενα σιτε που ασχολουνται σχεδόν αποκλειστικά με αρμόνια και τεχνολογία είναι το

http://www.midipart.gr/main

Εχει φόρουμ και σίγουρα θα σου πουν περισσότερα απο μας που δεν είμαστε και τόσο σχετικοί με τα αρμόνια πιάνα κλπ.
Παράλληλα με εκεινο βεβαια να ασχολείσαι και με μας μιας και σου αρεσει το ρεμπετικο-λαικο… εκείνοι είναι λίιιιιγοοοοο σκυλάδες :019:
Ασχετο… ειχα παίξει καποτε μπουζουκι με μια κοπελα που συνόδευε στο πιάνο … Τι ωραία που κόλλαγε…

χαχαχα το πιανο κολαει παντου :stuck_out_tongue:
εγω ειμαι κ του ρεμπετικου αλλα και σκυλας δεν πειραζει :smiley: παντου θα μαι…
προς το παρον με το που εφερα το πιανο προσπαθουσα να βγαλω το αγριολουλουδο του στελλαρα αλλα δεν μου βγαινε συγχιστηκα και αλλαξα ρεπερτοριο ειπα να πιασω κατι πιο απλο :stuck_out_tongue:

Καλησπέρα φίλε. άμα ψάξεις μπορείς να βρεις παρτιτούρες με λαικά-ρεμπέτικα, οπότε να τα βγάλεις στα πλήκτρα…

αν και εγώ θα σου πρότεινα, αν το χεις όρεξη, να καταπιαστείς να μάθεις και ένα ρεμπετοόργανο…
επειδή κι εγώ ακριβώς στη δική σου τη φάση ήμουν, είχα μάθει μικρός πιάνο και μετά τα άφησα. Στα εικοσι…φεύγα όμως πήρα και έμαθα τζουρά, με ότι θυμόμουν να διαβάζω από νότες… τελικά τα πιο πολλά όμως με το αυτί…και κάποιος να σου δείξει την τεχνική…
και το πιάνο όμως μη το αφήσεις…
είναι η κατάλληλη ηλικία να ξαναασχοληθεί κάποιος με τη μουσική, πιο απαλλαγμένος από εξεταστικές κτλ

δεν τα μπορω τα εεεγχορδααααααα με καμια παναγια! δεν μπορω να παιξω τσαντιζομαι…τα πληκτρα μου βγαινουν πιο φυσικα. ειναι σαν να γραφω στο keyboard. δοκιμασα να μαθω μπουζουκι ετσι μερικες φορες αλλα συγχιστηκα…πραγματικα θα ηθελα πολυ να ξερω μπουζουκακι αλλααααα.απαλευτη κατασταση :S

Φίλε μου, μήπως βιάζεσαι λιγουλάκι? :slight_smile:
Το μπουζούκι έχει άλλη χάρη!! Και πίστεψε με, αξίζει να προσπαθήσεις!!!
Σαφώς, θέλει λίγο περισσότερη δουλίτσα, καθώς και σωστή καθοδήγηση από έναν καλό δάσκαλο! Και να δεις σε λίγο καιρό, που θα παίζεις τα πρώτα σου τραγούδια, τι όμορφα που θα νιώθεις!!! Τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο, αν πραγματικά το θέλεις!
Τα πλήκτρα, σαφώς είναι πιο εύκολα, και θα σου φανούν πιο εντυπωσιακά, γιατί θα δεις πιο γρήγορα αποτελέσματα!
Αν όμως ξεκίνησες με μπουζούκι, συνέχισετο, και την διαφορά θα την καταλάβεις αργότερα!!!
Φιλικά Γιάννης!!! :slight_smile:

Συμφωνώ και εγώ με το φίλο Βίκτο. Αγαπητέ μου το να μάθεις ένα έγχορδο όπως το μπουζούκι είναι μαι ανεπανάληπτη εμπειρία. Εγώ να φανταστείς παίζω από τα οκτώ μου χρόνια, αλλά ποτέ δεν είναι αργά. Πλήν όμως πρέπει να εφοδιαστέις με μεγάλη υπομονή, να διαθέτεις μεράκι και όπως είπαν οι συμφωρουμίτες και έναν έμπειρο και μεταδωτικό δάσκαλο. Η επιλογή είναι δική σου και σου εύχομαι ότι καλύτερο.