Καλημέρα σε όλα τα μέλη!

Καλημέρα σας κι από μένα!

Κατ’αρχάς να σας ευχαριστώ για τις πολλές απορίες που μου λύσατε και γι’αυτές που μου δημιουργήσατε !!

Ελπίζω να μπορέσω να προσφέρω κι από πλευράς μου!

5 «Μου αρέσει»

Καλημέρα φίλε @taboo! Καλωσόρισες στην παρέα μας :smiley:

Για ό,τι χρειαστείς μη διστάσεις να ανοίξεις ένα καινούργιο θέμα ή να απαντήσεις σε κάποιο ήδη υπάρχον.

Καλές συζητήσεις να έχουμε…

Σ’ευχαριστώ πολύ Χρήστο για το καλωσόρισμα!! :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

καλώς ήρθες! διάβασα το “βιογραφικό” σου, πολύ ενδιαφέρον! θα ήταν ωραίο αν ήθελες να μοιραστείς αναμνήσεις και ιστορίες. και για το τρίχορδο ό,τι βοήθεια θέλεις εδώ είμαστε.

1 «Μου αρέσει»

Καλημέρα Νίκο, καλώς σας βρήκα!!

Θα προσπαθήσω να τα μεταφέρω όσο καλύτερα μπορώ αν και…

Ο πατέρας μου γεννήθηκε το 1922 με καταγωγή από Σμύρνη.
Γεννήθηκε και μεγάλωσε στο Μεταξουργείο και είχα την τύχη να γνωρίσω από κοντά φίλους του (κάποιους τους θυμάμαι καλά και κάποιους όχι, μιας και ήμουν μικρός) Φούντα Γιώργο, Μπιθικώτση και Τσιτσάνη, Χιώτη, Παγιουμτζή(είχε ιδιαίτερο “κόλλημα” μαζί του) και άλλους.

Με “τράβαγε” συνεχώς, σε κάτι κατώγια να τα πω με ρεμπέτικη μουσική και με τις παρέες του και έχω εικόνες με σακάκια στην μία πλευρά του ώμου, κομπολόγια και κάτι άλλα “περίεργα” χαχαχαχα.
Όσο έβλεπε μάλλον να προσπαθώ με την κλασική κιθάρα να βγάλω ρεμπέτικα τραγούδια, τόσο με “τράβαγε”…

Να φανταστείς κάναμε Ανάσταση στο σπίτι μας και θυμάμαι η μητέρα μου να πηγαίνει εκκλησία κι εμείς (πατέρας, γιαγιά κι εγώ ο σπόρος) να ακούμε Παγιουμτζή, Βαμβακάρη στου Βρανα 1961…να επιστρέφει η μάνα κατά τη 01.00 και να γίνεται το “σώσε” χαχαχα!!

Ίσως το πιο όμορφο συναίσθημα που μου έχει μείνει εκ των υστέρων, ήταν εικόνες και συζητήσεις του πατέρα μου μαζί τους, σαν μικρά παιδιά… σαν μια παρέα που δεν μεγάλωσε ποτέ… αγάπη, γέλιο, κλάμα και τραγούδι!

Και άλλες πιο περίεργες ιστορίες που ίσως είναι καλύτερα κάποια στιγμή από κοντά και όχι μέσω διαδικτύου για ευνόητους λόγους…

Αχ αυτό το τρίχορδο…μου έχει πάρει την ψυχή και την καρδιά…αχ βαχ.
Σ’ευχαριστώ και να είσαι σίγουρος για ό,τι χρειαστώ θα ρωτήσω!!

Αυτά τα λίγα κι από εμένα κι ελπίζω να ξεθάψω κι άλλες ιστορίες και να τις μοιραστώ…

3 «Μου αρέσει»

Καλημέρα καλώς όρισες και από εμένα . Να ξέρεις γενικά ο,τι απορίες έχεις η κάτι που θες να συζητήσεις για την ρεμπέτικη μουσική είμαστε εδώ . Καλώςορισες και πάλι :grinning:

2 «Μου αρέσει»

Σ’ευχαριστώ πολύ Γιάννη!! καλώς σας βρήκα!

2 «Μου αρέσει»

είναι ωραίο να έχεις τέτοια σχέση και τέτοιες αναφορές από την οικογένεια… μήπως υπάρχει καμία φωτογραφία, κανένα όργανο από τότε;

1 «Μου αρέσει»

Δυστυχώς Νίκο, δεν έχω κάποια φωτογραφία με όργανα, θα προσπαθήσω όμως να βρω μέσω του αδερφού μου (στις ΗΠΑ) αν και δύσκολο το βλέπω…
Βλέπεις τα αδέρφια και συγγενείς του πατέρα μου δεν ζουν πια και πολλές φωτογραφίες έχουν χαθεί.
Θα προσπαθήσω να βρω κι από παλιά albums και θα επανέλθω!

4 «Μου αρέσει»

ευχαριστούμε πολύ, κάθε στοιχείο αυτής της εποχής είναι σημαντικό.

Καλώς ήρθες Κώστα, και καλές κουβέντες να έχουμε.

1 «Μου αρέσει»

Σ’ευχαριστώ πολύ Λουκά!

Πάντα καλές κουβέντες εύχομαι!

1 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 365 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.