Καζαντζίδης και Ελληνικός Κινηματογράφος

Ποιος γνωρίζει να νας πει σε ποιες ταινιες τραγούδησε ο Καζαντζίδης;
Ποιές ήταν οι πρώτες δισκογραφικες του δουλειές;

Γιάννης.

Απαντώ με κάθε επιφύλαξη, άλλωστε είναι ευκαιρία για διασταύρωση στοιχείων.

Πρώτος δίσκος τον Ιούνιο του 1952 με το τραγούδι του Καλδάρα «Για μπάνιο πας». Ο δίσκος δεν είχε επιτυχία.
Δεύτερο τραγούδι «Οι βαλίτσες» του Γιάννη Παπαϊωάννου, που είχε μεγάλη επιτυχία.

ΤΑΙΝΙΕΣ ΣΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΤΡΑΓΟΥΔΗΣΕ:

1959: Η κυρία δήμαρχος

1961: Μάνα μου παραστράτησα

1962: Κλάψε φτωχή μου καρδιά. (Φεύγω με πίκρα στα ξένα)

1965: Η προδομένη

1965: Δεν μπορούν να μας χωρίσουν

1965: Η τιμωρία. (Να φύγω - να φύγω)

1965: Οι καταφρονεμένοι

1965: Αφήστε με να ζήσω

1965: Οι αδίστακτοι. (Ποιος δρόμος)

1966: Η αχάριστη

1967: Η ώρα της δικαιοσύνης

1967: Τα ψίχουλα του κόσμου

1967: Ο γεροντοκόρος

1967: Σαπίλα και αριστοκρατία

1968: Άδικη κατάρα

1968: Ο Γίγας της Κυψέλης

1968: Οι άνδρες δεν λυγίζουν ποτέ

1970: Φουκαράδες και λεφτάδες

Για τις ταινίες δε μπορώ να πω τίποτα, αλλά μπορώ να επιβεβαιώσω πως οι ΒΑΛΙΤΣΕΣ (ΔΕ ΘΕΛΩ ΤΟ ΚΑΚΟ ΣΟΥ) ήταν η δεύτερη δουλειά του Καζαντζίδη, μετά από τον πρώτο αποτυχημένο δίσκο.

Γειά σου Πάνο!Πήρες το μήνυμά μου ή χάθηκε μέσα στο κύκλωμα;Απάντησε βρε παιδί να ξέρω.29 Ιουνίου το έστειλα

Ελένη καλήμέρα. Το έλαβα, σ’ευχαριστώ πολύ. Είχα ήδη αρχίσει να επεξεργάζομαι την απάντηση, αλλά προέκυψαν… δουλειές! Πιστεύω αυτές τις μέρες… Νά’σαι καλά.

Παίδες,

η ΕΤ3 εχει αυτή τη στιγμή αφιέρωμα στον Καζαντζίδη και επιβεβαιώνει αυτά που λέμε και μεις εδώ.
Έμαθα και άλλες λεπτομέρειες για τη ζωή του, εξορίες κλπ.
Δεν γράφει κανείς σας στην ΚΛΙΚΑ κανένα αφιέρωμα;

Γιάννης.

“Δεν γράφει κανείς σας στην ΚΛΙΚΑ κανένα αφιέρωμα;”
Τώρα Γιάννη, δυο λεπτά να βγω απ’ το ντους και κάτσω να γράψω ένα βιβλίο στο …άστραμα.
Στα σοβαρά τώρα. Για να φτιαχτεί ένα καλό αφιέρωμα στον Καζαντζίδη χρειάζονται κάποιες χιλιάδες ώρες δουλειάς. Οχι γιατί είναι τεράστιος ο όγκος. Ομως, δεδομένου ότι έχουν βγει βιβλία, έχουν γίνει τηλεοπτικά και ραδιοφωνικά αφιερώματα, έχουν γραφτεί πάμπολλα άρθρα σε εφημερίδες και περιοδικά, θα είναι πολύ δύσκολο να “φιλτραριστούν” οι παρεχόμενες πληροφορίες, να βγουν απόξω τα κουτσομπολιά και λοιπές “δημοσιογραφικές” ή “λογοτεχνικές” επιτυχίες και να μείνει η ουσία.
Πρωτογενές υλικό δεν έχουμε για να παρουσιάσουμε, καθώς κανείς από την “Κλίκα” δεν ήταν συνεργάτης ή κολλητός του Καζαντζίδη. Αλλωστε οι πραγματικοί συνεργάτες και φίλοι του Καζαντζίδη μίλησαν λίγο και προσεκτικά, όποτε μίλησαν. Κάποιοι άλλοι βρέθηκαν εκ των υστέρων “κολλητοί” του και μάλλον τον δυσφήμησαν προκειμένου να τραβήξουν την προσοχή και να κονομήσουν ή να αναδειχτούν.
Σίγουρα υπάρχουν θέματα που αφορούν τον Καζαντζίδη ή σχετίζονται με αυτόν και όποτε μας προκύψει τέτοιο θέμα θα προσπαθούμε να δημοσιεύουμε κάτι, στο μέτρο των δυνατοτήτων μας, όπως άλλωστε κάνουμε και με τους άλλους μεγάλους του λαϊκού τραγουδιού.