Ιδέες για αυτοσχέδιο όργανο

Πολλή ουσιαστική πληροφορία huzzam, σ’ ευχαριστώ. Δυστυχώς δεν προχωράει η κατασκευή, λόγω παντελούς έλλειψης χρόνου… :106:
Πρωί δουλειά και καπάκι μαθήματα στο Πανεπιστήμιο, από 6.30 π.μ. μέχρι 9 μ.μ. στο πόδι εκτός σπιτιού, και βέβαια και εκτός εργαστηρίου.:112:
Το προσεχές Σαββατοκύριακο ελπίζω να ασχοληθώ, μεταξύ πολλών άλλων, και με αυτό, γιατί παράλληλα κάνω και ένα σκαφτό γόνατο.

Γιώργο έκπληξη! ξετρύπωσα και σου έχω κοπιάρει ένα cd των Area & Demetri Strato (από το περιδικό jazz & jazz με μπόλικα κομάτια…)
Μέσω διαδικτύου δεν ξέρω πως να στο στείλω… :084:
Στείλε μου στοιχεία σου με Π.Μ. για να στο στείλω με ΕΛΤΑ

Πολυ ωραια Θειο συνομηλικε !!!

Σου στελνω παραυτα διευθυνση γιατι ειμαι της παλιας σχολης πρωτα απ’ολα, αλλα και σε καποιο ftp να τα ανεβαζες ή μεσω rapidashare δεν θα ειχα προβλημα …

Ωστοσο θα κινητοποιησω και καποιον ιντερνετα ξαδερφο που κατεβαζει πακτωλους καθημερινα να κανει ενα σερτς να δουμε τι υπαρχει ανα τον κοσμο …

Εγω εχω βρει καπου ενα τραγουδακι του Δημητρη Στρατος με το “Τζιτζικα και το μερμηγκα” καταπληκτικο !!

Εγώ όμως έχω πρόβλημα με τούτα τα P/ckatoudia, εργαλεία του σατανά…!:092:
τι είναι το ftp? στο rapidashare δεν τα κατάφερα να ανεβάσω αρχεία ούτε να κατεβάσω τίποτα… (τα αγγλικά μου γμτ!):108:

ΟΚ Θειος, τα λεμε μεσω π.μ. …

Γιώργο άδειασε τη θυρίδα σου γιατί δεν έχει καθόλου χώρο για Π.Μ.
Το CD θα στο ταχυδρομήσω την Τετάρτη, γιατί δεν το έχω μαζί μου στο γραφείο.

Βρήκα ξανά μπροστά μου την κουτάλα και την δουλεύω για μπαγλαμαδάκι! Περισσότερες φωτό σύντομα…

Πίσω τάκος για βίδωμα χορδιέρας, έτοιμο καπάκι με ενισχύσεις και η νέα μου βελτιωμένη τεχνική συγκόλλησης καπακιού και αντηχείου. :110:
Βλέπε Νίκο να μαθαίνεις!:019: (Ναι δεν αξιώθηκα να βρω μια παλιά σαμπρέλα…):78:

Πέραν του ταλέντου σου Θοδωρή, έχεις δρομολογήσει μια άκρως συμβολική επαναστατική πράξη που οφείλω να επισημάνω με δυό στιχάκια “αυτόματης γραφής”. Καλούνται πάντως η Πελαγία, η Λίλα και οι άλλοι ταλαντούχοι να υμνήσουν την πράξη δεόντως!

[i]Πέσανε με τις κουτάλες
οι αλήτες στο Λαό
τον στεγνώσανε, τον κάψαν,
τον προδώσανε, τον φάγαν

Θα κάνω επανάσταση με Θόδωρα αρχηγό
να τους πάρει τις κουτάλες, να τις κάνει μπαγλαμάδες
για να παίζουμε τραγούδια, λέφτεροι από τα φίδια.[/i]

“ΠΑΡΤΕ ΤΙΣ ΚΟΥΤΑΛΕΣ ΑΠΌ ΤΟΥΣ ΦΑΓΑΔΕΣ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΩ ΜΠΑΓΛΑΜΑΔΕΣ ΝΑ ΨΟΦΗΣΟΥΝ ΟΙ ΚΟΥΦΑΛΕΣ, ΝΑ ΧΑΘΟΥΝ ΟΙ ΚΕΡΑΤΑΔΕΣ!”:78:
Σε καλό σου Γρηγόρη, δεν μου έμεινε άντερο…:019::019::019:

[b][COLOR=SeaGreen]-ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ-Το παρακατω μιλαει για εναν ανδρα που παντρευτηκε μια γυναικα και ζουσε ευτυχισμενος μαζι της μεχρι που εκεινη παχυνε και δεν την ενοιαζε τιποτε αλλο παρα μονο το φαι.Ενα βραδυ ο αντρας σκεπτομενος πως θα την κανει να “ξεκολλησει” ωστε να σωσει το γαμο του,(εφοσον ποτε δεν επαψε να την αγαπα )σκεφτηκε να εξαφανισει την κουταλα,μα ξαφνου μες το σκοταδι…οπως την ειδε του θυμισε μπαγλαμαδακι…ευθυς ετρεξε στο υπογειο και μεχρι να ξημερωσει την ειχε κανει οργανακι πρωτο…απο τοτε(και με λιγα ζορια στην αρχη) περνουσαν αυτοι καλα κι εμεις καλυτερα!!!-

[/b][/COLOR]
Πηρα μια καλη γυναικα κι ολα ηταν μελι γαλα
μεχρι που αρχισε η μπαμπεσσα κι ετρωγε με την κουταλα
φουσκωσε εγινε σαν μπαλα,φαι πιωμα και ραχατι
σαν εξαπλωνε εκεινη δε χωρουσα στο κρεβατι

Θα στην παρω την κουταλα
και θα γινει μπαγλαμας
και να δω βρε κακομοιρα
υστερα με τι θα φας

Και σηκωνομαι ενα βραδυ σκεψεις μεσα στο κεφαλι
“το φαι πως θα ξεχασει,ν’αγαπησει εμενα παλι;”
κι αντικρυζω την κουταλα στης κουζινας τη γωνια
μια φιγουρα στο σκοταδι που εμοιαζε με μπαγλαμα

Θα στην παρω την κουταλα
θα σ αφησω νηστικη
κι οποτε θα μου γκρινιαζεις
θα σου παιζω μουσικη

Πηρα μαγκες την κουταλα κι ωσπου να ξημερωσει
με μερακι κι εργαλεια μπαγλαμα ειχα σκαρωσει
σαν τη βλεπει η γυναικα κανει να με κοπανησει
ευθυς πιανω ταξιμακι ωσπου πηγε να δακρυσει

Με εξαχορδη κουταλα
την περναμε σαν παλια
μα απο τα πολλα τσιμπουσια
εχω κανει εγω κοιλια:)

Μήνυμα από συντονιστή: Συνήθως στο φόρουμ το μπλέ χρώμα χρησιμοποιείται από τους συντονιστές για τυχόν συντονισμό. Οπότε θα σου γυρίσω το χρώμα σου σε κάτι άλλο για να μην μπερδευόμαστε.

Σαν να μοιάζει με όργανο σιγά - σιγά…
Λεπτομέρειες από την ένωση του μπράτσου με την καρύδα και την ένωση του καράουλου.

Το οργανάκι προχωράει! χαλαρά και χαλαρωτικά…

Επιτέλους μίλησε το παιδί! :090:Ο ήχος του δεν είναι ο συνηθισμένος τσιριχτός συρμάτινος, αλλά απίθανα γλυκός και βαθύς με ικανοποιητικότατη ένταση και κράτημα… :slight_smile:

πατερα , ειπε το παιδι
“με εφτιαξες” , πατερα
μ` αγαπη και υπομονη
να δω μια “ασπρη μερα” …

στα εμπειρα τα χερια σου
θα μαθω τραγουδακια
ζειμπεκικα , μουρμουρικα
κι ωραια ταξιμακια …

κι εγω για το χατηρι σου
στους φιλους μου θα λεω
το πρωτο του ημουνα παιδι
μα οχι το τελευταιο …

γιατι ειμαι σιγουρος , πως “ναι”
οταν θα εχεις “κεφια”
δε θα μ` αφησεις μοναχο
χωρις αλλα αδελφια …:089:… (πλαγιος ηχος) …

Πλάγιος ναί, αλλά ποιανού κύριου ήχου, δεν μας λές…

“Κυριος ηχος” = η επιμονή και υπομονη του , να κατασκευασει το παιδακι του … με πολυ μερακι …

“Πλαγιος ηχος” = η εμμετρη προτροπη του παιδιου , να του κανει , οταν εχει κεφια κι αλλα αδελφακια !

( “ενα παιδι , ενα ματι” , ελεγαν οι παλιοι …:089:)

Σωστά, Πελαγία! Τελικά, η ενδελεχής ενασχόληση με τη μουσική θεωρία στερεί τον μουσικό από τη δυνατότητα να βλέπει τα πράγματα και από άλλες γωνίες….