"Θα κλεψω μια μελαχροινή"

Δημιουργος αυτού του τραγουδιού αναφέρεται ο Μπαγιαντέρας.
Αλλα ποιο ειναι αυτό το τραγούδι;
Όσο κι αν εψαξα δεν βρήκα κατι…:106:

Είναι πράγματι του Μπαγιαντέρα.

«Θα κλέψω μια μελαχρινή» ο τίτλος και μπορεί να μπερδεύει, αλλά είναι το πολύ γνωστό «Χατζηκυριάκειο» (Από βραδύς ξεκίνησα…).
Στίχοι Κ. Κανούλα, μουσική του Μπαγιαντέρα, το ΄38 δισκογραφήθηκε και το τραγούδησαν οι Στράτος και Στελλάκης στην πρώτη εκτέλεση.

Συμπλήρωση: Παίζουν μπουζούκι ο Τσιτσάνης και ο ίδιος ο Μπαγιαντέρας και κιθάρα ο Χρυσίνης.

[quote=Ελένη;152672]
Στίχοι Κ. Κανούλα, μουσική του Μπαγιαντέρα, το ΄38 δισκογραφήθηκε και το τραγούδησαν οι Στράτος και Στελλάκης στην πρώτη εκτέλεση.

Συμπλήρωση: Παίζουν μπουζούκι ο Τσιτσάνης και ο ίδιος ο Μπαγιαντέρας και κιθάρα ο Χρυσίνης.[/quote]
Ελένη από πού είναι αυτές οι πληροφορίες που παραθέτεις σε παρακαλώ ?

Να ξεκαθαρίσω (νομίζω) την ερώτηση του Μπάμπη, γιατί μ’ ενδιαφέρει κι εμένα:
Στιχουργός του τραγουδιού ο Κ. Κανούλας; Από πού προκύπτει;

Να ξεκαθαρίσω (νομίζω) την ερώτηση του Μπάμπη, γιατί μ’ ενδιαφέρει κι εμένα:
Στιχουργός του τραγουδιού ο Κ. Κανούλας; Από πού προκύπτει; Από ΑΕΠΙ;

Η πληροφορία για το στιχουργό Κώστα Κανούλα προέρχεται από αναφορά στον Μπαγιαντέρα στο περιοδικό «Λαϊκό Τραγούδι», τεύχος 15/ 5-2006.
Από τα 83 τραγούδια που είναι καταχωρημένα στον Μπαγιαντέρα μόνο για 7 δίνονται άλλοι στιχουργοί εκτός από τον ίδιο ή τη γυναίκα του, Δέσποινα Αραμπατζόγλου.
Ο Κανούλας αναφέρεται ως στιχουργός μόνο στο συγκεκριμένο.

Για την ορχήστρα που ακούγεται στην ηχογράφηση του δίσκου τα στοιχεία προέρχονται από 3 αποκόμματα εφημερίδων.
Εγώ, για να πω την αλήθεια, έδωσα βάση κυρίως στην αναφορά από το «Ρίζο», όπου στα μπουζούκια αναφέρεται με βεβαιότητα ο Τσιτσάνης και όχι ο Χιώτης.
Η αιτία βρίσκεται στην υπογραφή του έχοντος την επιμέλεια του αφιερώματος: Άρης Νικολαΐδης! :089: