Θέλω να μάθω μπουζούκι

Ευχαριστώ φίλε panos72.
Σκεφτόμουν έτσι και αλλιώς να το δω, απλά από τα φτηνά που ψάχνω εγώ και όσα έχω δει μέχρι στιγμής στο internet - όχι από κοντά - μου φάνηκε καλή κατασκευή, τουλάχιστον όσον αφορά τα ξύλα.

Κοιτάω και εγώ στο σαιτ του Μάτσικα και έχει τρίχορδα νορμάλ και τρίχορδα “οβαλ”. Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι διαφορά έχουν στον ήχο;

Θα ήθελα από όποιον τα έχει πιάσει στα χέρια του ή έχει ακούσει και γνώμες για αυτά τα μπουζούκια, μιας και τα βλέπω και οικονομικότερα:

Μπουζούκι 3
Μπουζούκι 4
Μπουζούκι 5

Κοιτα να δεις απο οτι εχω ακουσει ο ματσικας στα οργανα <<μικρης>> αξιας εχει την πρωτια τωρα με οργανο του πολυδωρου δεν εχω παιξει μονο τα εχω δει στο μαγαζι του στο μοναστηρακι, εχω παιξει με καμποσα του ματσικα και απο οτι εχω δει ειναι πιο προσεγμενα στην κατασκευη τους. Εγω σου προτεινω να πας και απο τον ματσικα και απο τον πολυδωρου να αποκτησεις και μια προσωπικη αποψη.

Του Πολυδώρου είναι πολύ πιο τουριστικά… άστο καλύτερα… και επίσης το να ψάψνεις στα Sites των οργανοποιών (ή τέλος πάντων βιοτεχνιών) δεν σου δίνει και πάρα πολλά δυστυχώς.

βασικα γκαρβανιτ εχεις επισκεφτει κανενα μαγαζι η κοιτας μονο απο το ιντερνετ???

Ρε σεις, γιατί δεν μου λέτε και εμένα του έρημου τι σκατά είναι το “οβάλ” να ξέρω τι με περιμένει; :slight_smile:

Φίλε Sti, καλώς όρισες στο φόρουμ. Δεν δίνει ωραία εντύπωση η χρήση εκφράσεων σαν αυτή που χρησιμοποίησες, σε γραπτό λόγο.

Το οβάλ, και νωρίτερα το κυκλικό σχήμα της οπής υποκαταστάθηκαν στα νεώτερα χρόνια από την οπή τύπου «νυχτερίδα», που δίνει πιο σκαστό και δυνατό ήχο. Με την επαναφορά στη μόδα των πειραιώτικων και γενικότερα των κλασικών ρεμπέτικων το στρογγυλό σχήμα επανήλθε. Ως οβάλ, γιατί το κυκλικό “φιμώνει” τον ήχο υπερβολικά, για τα ακούσματα της εποχής μας. Περισσότερες λεπτομέρειες θα σου δώσει ένας έμπειρος κατασκευαστής.

Πέρα απʼ το αισθητικό θέμα, που είναι καθαρά υποκειμενικό, μόνος σου θα αποφασίσεις ακούγοντας και συγκρίνοντας τον ήχο διαφόρων οργάνων για το ποιο σου ταιριάζει περισσότερο. Κανόνας απόλυτος δεν υπάρχει.

Καταρχήν ευχαριστώ για τις συμβουλές και τις γνώμες.

Ακόμα δεν έχω ξεκινήσει την βόλτα στα μαγαζιά, κοιτάω από το internet να δω τι υπάρχει και σκέφτομαι να αφιερώσω 2-3 Σάββατα στην γύρα τον Μάιο για να κάνω αυτό που έχω γράψει παραπάνω, δηλαδή να πιάσω το όργανο και να δω πιο μου φαίνεται ποιοτικότερο.

Αυτό που ρώτησα είναι μήπως κάποιος από εδώ μέσα είχε εμπειρία με αυτά, για να έπαιρνα και καμία γνώμη ή συμβουλή του τι να κοιτάξω όταν θα πάω από κοντά.

εγω σου ειπα οτι με βολεψε πολυ ενα μπουζουκι του κεβορκιαν αλλα και απο οσα μπουζουκια του ματσικα εχω παιξει μου φανηκαν πολυ καλα για τα λεφτα τους.

Συνεχίζω να επιμένω ότι αν πας γύρα σε οργανοποιούς (όχι πρώτα ονόματα) μπορείς να βρεις μπουζούκι (λιγάκι) καλύτερο από του Μάτσικα.
Π.χ.
http://www.organopoieio.com/el/instruments/bouzouki/4chord-bouzouki.html

Από αυτόν έχω πάρει μπουζούκι και ΔΕΝ τον συνιστώ στα κουφά (μην θεωρηθεί και διαφήμισή), παρά μόνο εάν ακούσεις όργανό του και σου κάνει. Τον χρησιμοποιώ όμως ως παράδειγμα για να σου δέιξω ότι υπάρχουν κατασκευαστές που φτιάχνουν μαθητικά μπουζούκια, και με λίγο παζάρι μπορεί να τους πας στα 450 ευρώ (ένα από τα μπουζούκι του Μάτσικα έκανε 386 αν θυμάμαι καλά οπότε δεν είναι τεράστια διαφορά). Δεν μπορώ να πιστέψω ότι ο παραπάνω μάστορας (και ο Κεβορκιάν) είναι οι μόνοι που φτιάχνουν τέτοια.

Και ο Στάμκος πρέπει να έχει π.χ. “μαθητικά” ο οποίος είναι και μέλος του φόρουμ (φαντάζομαι μπορείς να επικοινωνήσεις με π.μ.)

Φυσικά μην περιμένεις να τα “ψυρρίζουν” και πολύ ως κατασκευή και ως ξύλα και εμφάνιση κλπ κλπ.

Επίσης και μια ερώτηση προς τους ερασιτέχνες ή ημιεπαγγελματίες οργανοποιούς που διαβάζουν το φόρουμ:
Δεν γίνεται να μάθουμε εάν υπάρχει ενδιαφέρον να κατασκευάσουν μπουζούκια με “φτηνότερα” ξύλα και γενικότερα κάπως πιο “λιτα” και οικονομικά για να αγοράσουν όσοι ενδιαφέροντε και δεν θέλουν να καταφύγουν στην λύση της “ελαφράς βιοτεχνίας”;

Ακόμη υπάρχει και η λύση του να βρεις μαγαζιά με μουσικά όργανα γενικότερα που φέρνουν και πουλάνε μπουζούκια οργανοποιών (όχι γνωστών). Αν και είναι λιγάκι δύσκολο αυτό.

[QUOTE=garvanit;194937]Θα ήθελα από όποιον τα έχει πιάσει στα χέρια του ή έχει ακούσει και γνώμες για αυτά τα μπουζούκια, μιας και τα βλέπω και οικονομικότερα:

Μπουζούκι 4
εχω παρει εγω απαυτον ενα περσι γυρω στα 270 ευρω ,μου εδωσε και μια θηκη απαυτες τις υφασματινες,αδιαβροχες δλδ της πλακας.

για ηχο δεν μπορω να σου πω γιατι δεν εχω δοκιμασει και με αλλα ποιο ακριβα να εχω μετρο συγκρισης ,εκτος απο ενα τετραχορδο και το οποιο ειχε καλυτερο ηχο αλλα αδυναμο.
εγω το κρινω αρκετα καλο για τα λεφτα του ,ειδικα για εναν αρχαριο ,αν και καλο θα ηταν να παρεις αποψη απο καποιους που γνωριζουν καλα.

μου εβγαλε ενα προβληματακι ο πανω καβαλαρης στον πρωτο μηνα,ενα τριξιμο,και μου το εφτιαξε και επισης τον εβαλα να μου κατεβασει λιγο τον κατω καβαλαρη γιατι ειχε πολυ ψηλα τις χορδες αν και εχω την εντυπωση οτι εγινε λιγο μπασος ο ηχος του απαυτην την κινηση.
δεν ειχα τιποτα αλλο προβλημα με σκευρωματα και τριξιματα αν και οταν εχει υγρασια εχω την εντυπωση οτι ακουγεται λιγακι μουντο,μαλλον θα φταιει η ποιοτητα των ξυλων…!!!
ενταξει με 250 ευρω τι να περιμενεις:019:

εγω το πηρα αυτο επιτηδες για να μαθω να παιζω και επειδη δεν ειχα τωρα να δωσω πολλα λεφτα για μπουζουκι και σκεφτηκα οτι απτο να παρω ενα των 400-500 ευρω καλυτερα να παρω ενα φθηνο και αργοτερα ενα καλο των 1000-1200ευρω ,παραπανω δεν προκειται να δωσω γιατι το θεωρω κοροιδια.
βαζω και μια φωτο απο κινητο .:090::090::090:

υ.γ παρολο που ειναι παμφθηνο η εξωτερικη του μορφη ειναι καλη και μαυτο μαθαινω σιγα σιγα και παιζω διαφορα κομματια.
υπολογιζω σε κανα δυο χρονια ο καραντινης και ο τατασοπουλος να ειναι μια τριχα απτα φρυδια μου:258:

Λαθος απαντηση για το θρεντ

@ fotis
Ευχαριστώ για την συμβουλή σου και την έχω λάβει σοβαρά. Είπαμε από το επόμενο Σάββατο μάλλον θα ξεκινήσω βόλτες για να τα δω από κοντά. Δεν μου είναι πρόβλημα να πάω και σε μερικούς οργανοποιούς για να δω κάτι πιθανόν καλύτερο με λίγα χρήματα.

@ arxarios
Ευχαριστώ πολύ για το αναλυτικό σου σχόλιο, σίγουρα με βοήθησε. Μια ερώτηση αν το ξέρεις, το μπουζούκι αυτό έχει βέργα;
Όσον αφορά τους οργανοποιούς θα σου ευχηθώ να είναι πολύ πιο σύντομα μια τρίχα από τα φρύδια για να πάρεις κάτι καλό.