Η τράτα που έγινε κουρελού

Κρίμα να κατατάσσουμε τον λαϊκό ποιητάρη στους πρωιμοθεατροπαραλογιζομένους… όσον αφορά τον «σκύλο» και τον «γάτο», μια που όπως εξηγεί σε άλλο ανάλογο άρθρο του ο Κατηφόρης «έτσι λένε τα σκυλόψαρα και τα γατόψαρα, που δεν είνε τίποτα άλλο παρά μικροί καρχαρίες»

1 «Μου αρέσει»

Ναι σωστά. Για τον γάτο δεν το ήξερα, τον σκύλο όμως τον έχω ακούσει.

Και κάποιο μικρό καρχαριοειδές, εδώδιμο, ίσως ο γαλέος, στη Μυτιλήνη λέγεται «κταβέλι» (=κουταβάκι, μικρό σκυλί δηλαδή)!!

Τα γατόψαρα πάντως δεν είναι καρχαρίες, αλλά δεν θα ξεκινήσω θέμα…

Έλα όμως που καθόλου δεν αναρωτιέται ο -παραλίγο…παραλογιζόμενος- ποιητής.
Ευτυχώς που δεν πέρασαν εννοεί ο ποιητής-τραταδόρος, διότι αν πέρναγαν… βράσε όρυζα αντί για ψάρια

Λες να το ΄μαθε; Μήπως κάνει αγωγή στο φόρουμ; Και αν κάνει, και στραφεί και κατά προσώπων, λες να μηνύσει εσένα που ανέβασες το πόνημα, ή εμένα που τον προσέβαλα; Μην ανησυχούμε πάντως, έχει καλό δικηγόρο το φόρουμ!

1 «Μου αρέσει»

Μπα, εγώ μάλλον για βραβείο πάω που το ανέβασα, καθώς μου είπε ένας απόγονος μεσοπολεμικών τρατάρηδων.
Τώρα τι μου είπε ο ίδιος για σένα… ούτε δικηγόρος δεν σε σώζει φοβάμαι :upside_down_face:

Ελπίζω ο απόγονος αυτός να έχει τράτα τράτα, με πλήρη ιστιοφορία μεσοπολέμου, γιατί αν έχει όπως όλοι οι υπόλοιποι μηχανότρατα με λίστερ διακοσάρα, ζήτω που καήκαμε, ούτε βοτσαλάκι δεν θα μείνει αμάζευτο απ’ το βυθό…

Όσο για μένα, μάλλον τζάμπα φοβάσαι, δεν νομίζω να το πάει για δικαστήριο… Αν όμως πάει, πού θα ΄βρει μάρτυρα μεσοπολέμου, να ζη ακόμα και να ξέρει και από θαλασσινά σκυλόγατα;

1 «Μου αρέσει»