Η Σμυρναίικη μουσική σχολή και τα άτοπα μαρξιστικά εργαλεία ερμηνείας

Δεν έχω πρόβλημα με το να ανταλλάσσουμε ιδέες, πρόβλημα έχω όταν κάποιος (όχι κάποιος από το φόρουμ γενικά λέω) βγαίνει και λέει βλακείες χωρίς να έχει διαβάσει. Φχαριστω πάντως για την παρότρυνση.

Το διάβασα το άρθρο και έχω να πω ότι ενώ μπορεί το ΚΚΕ τότε να είχε λάθος στάση, σήμερα έχει αποδεχτεί πλήρως το ρεμπέτικο (ακόμα και τα χασικλιδικα) και έχει διοργανώσει και ρεμπέτικα γλέντια.

Κωνσταντίνε τελείως φιλικά σε ρεμπέτικο γλέντι μπορεί να πετύχεις και τον Άδωνι η τον Κασιδιάρη, αυτό τι σημαίνει ?

Ενδιαφέρουσα η άποψη της σύγκρισης του ΚΚΕ, με τον Άδωνη και τον ναζιστή.
Όπως και να χει, όποιος θέλει να έχει άποψη σε πραγματικό χρόνο για το ρεμπέτικο και το ΚΚΕ,
ας διαβάσει το βιβλίο του Στέφανου Λουκά, “Ανιχνεύοντας το Ρεμπέτικο”.
Αποσαφηνίζει πολλά πράγματα σε σχέση με το ΚΚΕ και το ρεμπέτικο. Από την άλλη έχει ως μια από τις πηγές του και αυτό εδώ το φόρουμ και ειδικά τις συζητήσεις περί αριστεράς και ρεμπέτικου.

3 «Μου αρέσει»

347A520680EFA3BEB4696E16AD491DFF

2 «Μου αρέσει»

Λουκά μην τσιμπας, τα έχουμε πει και από κοντά άλλωστε εμεις…
Αλλά όποιος παίζει ρεμπέτικα η κάνει τέτοια γλέντια δεν σημαίνει κάτι για την προσωπικότητα του η τις πολιτικές του επιλογές.
Αυτό είναι το point.
Ειδικά στα σχόλια του Κωνσταντίνου που μπήκε με φόρα

Και χαμήλωσε στροφες στην πορεία

Τελείως φιλικά.

1 «Μου αρέσει»

βρε σεις πριν 2 μηνες περίπου, μπηκε ενα νεο μελος που ελεγε “ειμαι 17 ετων κτλ”
που ειναι αυτο το ποστ δεν το βλεπω!
σβήστηκε?
ηθελα να το συγκρίνω με τα τωρινά ερωτήματα…

1 «Μου αρέσει»

Στροφές χαμήλωσα γιατί διάβασα το άλλο ποστ και εμπλούτισα γνώσεις. Πάντως στο δεύτερο που έκανες κουοτ δίκιο έχω, το ΚΚΕ σήμερα το έχει αποδεχτεί το ρεμπέτικο, και όχι μόνο επειδή διοργάνωνει ρεμπέτικα γλέντια.

Λίγο δύσκολο να πηγαίνουν ακροδεξιοί σε ρεμπέτικα γλέντια.

Προσπαθώ να σου εξηγήσω πως δεν χρειάζονται δηλώσεις τύπου

Ειδικά όταν μεσα σε 5 λεπτά έχει αναιρεθεί η δήλωση σου με τεκμήρια.

Φυσικά θα πεις τις απόψεις σου και θα μοιραστείς τις γνώσεις σου, αλλά ποιος ο λόγος για statements ?

Και συνεχίζεις με άλλη δήλωση

Ακροδεξιοί πάνε παντού σαν τους αριστερούς, επίσης το ίδιο οι βιαστές και οι δολοφόνοι… Αλλιώς θα βγαίναμε με ένα μπουζούκι στους δρόμους και όποιος δεν άνοιγε το παράθυρο του σπιτιού του θα ξέραμε τι είναι…

Και στα λέω εγώ που πιθανολογω πως έχω τις λιγότερες γνώσεις από τους περισσότερους ειδικά τους δεινόσαυρους που κυκλοφορούν εδώ μέσα… Και δεν το γράφω να το παίξω ταπεινός… Το εννοώ…

Οπότε θα σου πρότεινα να χαλαρώσεις, να αφαιρεις σιγά σιγά το “ποτέ” και να το αντικαθιστας με το “ίσως” μιας και φαντάζομαι είσαι αρκετά νεαρός με πολύ υλικό μπροστά σου προς μελέτη.

6 «Μου αρέσει»
1 «Μου αρέσει»

Όπα αυτό που κολλάει με το συγκεκριμένο θέμα?

Κολλάει στην #28 ανάρτηση.