Ηχοληψία μπάσσου & πιιάνου σε λαικά κομμάτια

Καλησπέρα σε όλους.

Λέγομαι Ανδρέας και ασχολούμαι από μικρό παιδί με την μουσική, κυρίως με έγχορδα.
Τον τελευταίο χρόνο έχω αρχίσει και ηχογραφώ δικά μου κομμάτια στο υπόγειο του σπιτιού μου (εξ ου και το username) με πολύ φθηνό εξοπλισμό. Κάνω τα πάντα μόνος μου, μουσική/στίχοι/οργανοπαιξία/φωνητικά/ηχοληψία κ.λπ. όμως… Σε σχέση με κομμάτια λαικού ήχου και στίχου έχω τα εξής προβλήματα-απορίες:

1.Τι μπάσσο να χρησιμοποιήσω;
Ηλεκτρικό ή ακουστικό; Άταστο η συγκερασμένο; J-Bass ή P-Bass;
(Το κοντραμπάσσο απορρίπτεται λόγω όγκου!)
2.Και πως να το ηχογραφήσω;
Μέσω των μαγνητών; Μέσω των πιεζοηλεκτρικών; Μέσω πυκνωτικού μικροφώνου;
3.Πώς να κάνω σοβαρή ηχοληψία σε κλασσικό πιάνο μόνο με ένα πυκνωτικό;
(Αν και υποπτεύομαι πως δε γίνεται και θα πρέπει να αγοράσω ηλεκτρικό πιάνο)

Όσον αφορά το μπάσσο, θέλω να πετύχω έναν “διακριτικό” ήχο που να μη αλλοιώνει το χρώμα ενός λαικού κομματιού. Και για να προλάβω κάποιες πιθανές απαντήσεις, δε γουστάρω τα midi/samples/plugins/effects κ.λπ. οπότε ψάχνω λύσεις με φυσικά όργανα.

Ευχαριστώ παίδες,
όποιος μπορεί να βοηθήσει θα του είμαι ευγνώμων.

Πολλές ερωτήσεις πάμε σιγά σιγα…

Πρώτα το μπάσσο…Δυστυχώς στην αγορά δεν υπάρχουν πολύ καλά ακουστικά μπάσσα με μόνη εξαίρεση ένα που έχω στο μυαλό μου http://www.youtube.com/watch?v=rKwGIeu_pLY το οποίο είναι καταπληκτικο!!!

Επομένως πάμε στα ηλεκτρικα…Το ηλεκτρικό κοντραμπάσσο είναι μια πολύ καλή λύση αν θές κάτι σε upright. Αλλιώς να διαλέξεις ηλεκτρικό με passive pickups. Τα fender jazz bass and Presicion είναι πολύ καλές λύσεις. Άταστο είναι σαφώς καλύτερο αλλά απαιτεί ιδιαίτερη ευχέρεια στην ταστιέρα…

Τελειώνοντας να προτείνω να δείς επίσης κάτι σχετικά καινούριο στην αγορά που το χρησιμοποιεί με μεγάλη επιτυχία ο μπασσιστας μας. Είναι το UBASS απο την Kala και είναι ένα μπάσσο ουκουλέλε που χρησιμοποιεί ιδιαίτερες χορδές που το κάνουν να ακούγεται σαν κοντραμπάσσο… δές εδώ http://www.youtube.com/watch?v=IND1brYObQI και εδώ όπως ακούγεται με την δικιά μας μπάντα σε φούλ σέτ http://www.youtube.com/watch?v=Dktrnlkawxw

Πάμε στο πιάνο …καλό είναι να χρησιμοποιήσεις δύο πυκνωτικά για να καταφέρεις να πιάσεις όλες τις συχνότητες…πάντως γίνεται και με ένα αρκεί να καταφέρεις να βρείς το σημείο εκείνο στον χώρο που “ακούει” το όργανο όσο το δυνατόν καλύτερα…προϋπόθεση βέβαια ο χώρος να εχει αρκετά καλό ήχο…

Ηλεκτρικό πιάνο έχει βέβαια τα καλά του…ειδικά με τα plugins που υπάρχουν πια μπορείς να χρησιμοποιήσεις ό,τι πιάνο θές με πολύ καλή ποιότητα…

Αυτά εδώ είμαστε…

Ν.

ΥΓ. Μόλις είδα ότι θές να αποφύγεις τα πλαγκίνς και τα ντίτζιταλ μέσα…Αυτό είναι ένα πρόβλημα γιατί αν τελικά διαλέξεις την λύση του ηλεκτρικού πιάνου πρέπει να υπολογίσεις ότι τα φτηνά μοντέλα δεν εχουν καλό ήχο ακουστικού πιάνου…

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση φίλε Ν.
Το u-bass ακούγεται φανταστικό! Πολύ κοντά σ’ αυτό που ψάχνω…
Παρόλα αυτά μου πέφτει κομματάκι ακριβό.
Οπότε θα επιχειρήσω να βρω ένα φθηνό ηλεκτρικό P-bass με passive μαγνήτη.

Γενικά χρησιμοποιώ πολύ λίγο μπάσσο στα κομμάτια μου, διακριτικά στο background, στα dum του ρυθμού.
Έχεις να προτείνεις κάποιο φθηνό-τίμιο μοντέλο;