Ηλίας Πετρόπουλος

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

Ευχαριστώ όσους μου απαντήσανε στις ερωτήσεις μου, και συνεχίζω:

  1. Μπορεί κανείς να μου υποδείξει που μπορώ να βρω μιά φωτογραφία του Charles Howard (Τσάρλι);

  2. Στη φωτογραφία της συλλογής του Τσάρλι που έχει στον ΄δίσκο του “Μουρμούρικα”, ξέρει κανείς ποιός είναι ο Μανέτας, ποιός ο Γαβαλάς, και ποιός ο… φυγόδικος που κρύβει το πρόσωπο με το καπέλλα;

Thanks again

ΕΠΙΛΟΓΟΣ

Όταν τελειώσω τη δουλειά, θα βγάλω εκτός εμπορίου ένα DVD με ΟΛΟΚΛΗΡΗ τη συνέντευξη του Πετρόπουλου, να τη χαρίσω στο Φόρουμ.

Κώστα περιμένουμε με ανυπομονησία να δούμε το έργο σου αυτό των 4 DVDs…

Καλή ολοκλήρωση και καλή επιτυχία.

Σ.Π.

Συμφωνώ πως παρ’όλο που στο βιβλίο του βρίσκει κανείς διάσπαρτες ανακρίβειες, λάθη και κακεντρέχειες, η έκδοσή του ήταν σημαντική ως βάση στην μετέπειτα έρευνα. Όμως για τον άγρυπνο αναγνώστη/ερευνητή, κι όχι τόσο για τον άπειρο και νεόφερτο. Όπως λες κι εσύ συχνά, “δε φταίτε εσείς οι νεότεροι για τη σύγχιση που επικρατεί, αλλά ο Πετρόπουλος κλπ κλπ”, ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων.

Αν έχει κανένας το κουράγιο να κάνει μιάν αναθεώρηση -και να τη βγάλει ως επίτομο-, τότε θα μπορούμε να μιλάμε ακόμα και για Βίβλο του ρεμπέτικου.” Αυτή η ιδέα έχει επεξεργαστεί σοβαρά από τους ρεμπετολόγους; (Βάζω κι εσένα μέσα)

Πάντως πρέπει να είσαι τέρας οργάνωσης… Απορρώ πώς βρίσκεις το χρόνο και γράφεις στο φόρουμ. Πες μας το μυστικό της επιτυχίας! Περιμένω με αγωνία το ντοκυμαντέρ σου, και σ’ευχαριστώ προκαταβολικά για το δώρο σου στο φόρουμ.

Πάνος

υγ1 - Μήπως θα κυκλοφορίσει το ντοκυμαντέρ σου στην αγορά; Κι αν ναι πότε;

υγ2 - Κάτι άσχετο. Σε ποιά ταινία είχες κομπάρσο τον Τομπούλη, και τί ρόλο έπαιζε; Με κούφανες μ’αυτό…

Πολύ καλά κάνεις Φέρρη.
Είμαι της γνώμης ότι με κάποια θέματα δεν είναι σωστό να ξεμπερδεύουμε με ελαφρότητα και στα γρήγορα.
Ποιά θέματα;

  • Ενα θέμα είναι ο Πετρόπουλος με την ατσαλοσύνη του, τη “μπαμπεσιά” του και τη κιτρινίλα του.

  • Ενα άλλο είναι οι διάφοροι που μήδισαν επί χούντας και τους έχει βγει το όνομα ακόμα και μετά θάνατον. Προσωπικά αηδιάζω με κριτικές του στυλ “ποιος μωρέ, αυτός που φίλησε τα πόδια του Πατακού;”

  • Είναι και οι λεγόμενοι λαϊκοί και δημοτικοί σκυλάδες (-ούδες) με τις παραλλαγές τους των περασμένων δεκαετιών. Ανθρωποι που στάθηκαν με αξιοπρέπεια αλλά σε… λάθος μετερίζι. Το “λάθος” βεβαίως είναι η άποψη των υπερβολικά μορφωμένων (και υπερβολικά συντηρητικών) μελετητών της λαϊκής κουλτούρας.

  • Είναι και κάποιες ιστορικές προσωπικότητες που στο όνομα της ίδιας βλακώδους νεο-σιγουριάς επί παντός γνωστικού αντικειμένου (προϊόν ημιμάθειας και ύποπτης μπουνταλοσύνης), θάφτηκαν κάτω απ’ τη χαρακτηρισμό “δεξιός”, “φασίστας”, “φονιάς”, “δικτάτορας” κ.λπ. Αλλα δεν είναι του παρόντος. Αυτό το θέμα το παλεύω σε άλλο forum.

Ελπίζω κάποτε να μιλήσουμε ανοιχτά για αυτά τα θέματα, αλλά όχι σε μια ταβέρνα να τα ακούμε μεταξύ μας. Να γίνει δημόσια, σε στρογγυλή τράπεζα, παρουσία όλων των… αντιδίκων.
.
.

Γεια σας.

Απαντώ σε προηγούμενη ερώτηση του Κώστα Φέρρη, σχετικά με τα πρόσωπα της φωτογραφίας.(Τώρα σας διάβασα, λείπαμε…).
Οι εικονιζόμενοι από αριστερά είναι ο Νίκος Μάθεσης, Ο Σ. Γαβαλάς,πίσω από το σκύλο, όσο για τους άλλους, αναφέρονται ως άλλοι Πειραιώτες.
Σχετική ιστοσελίδα που δείχνει σε μεγέθυνση τα πρόσωπα:
http://www.denflygandebokrullen.nu/mortika/pics

Πράγματι, θα είχε ενδιαφέρον μια άλλη ματιά στον Ηλ. Πετρόπουλο…

Ελένη.

(Νίκος Πολίτης)

Θα ήθελα να ξέρω αν αληθεύει αυτό που μου είχαν πή όταν πρωτοβγήκε το βιβλίο του Πετρόπουλου μετά τη μεταπολίτευση, ότι δηλαδή η μόνη διαφορά του με την αρχική έκδοση (που κατέσχεσε η Χούντα και είναι δυσεύρετη) είναι οι φωτογραφίες, το κείμενο είναι, λέει, το ίδιο.

Αν είναι έτσι, και επειδή έχω διαβάσει (και ήξερα σχεδόν απέξω) την πρώτη έκδοση, τότε καλά έκανα και δεν πήρα ποτέ το μεγάλο βιβλίο. Αν όχι, υπάρχουν σημαντικές επιπλέον πληροφορίες στην καινούργια έκδοση; Ή, διορθώθηκε κανένα λάθος;

Γεια χαρά.

Ως προς τη φωτογραφία που κατέβασε η Ελένη!
Πρόκειται απ΄ό,τι κατάλαβα για το εξώφυλλο του δίσκου/cd ρεμπέτικων που κυκλοφόρησαν στην Αμερική, τα “Μουρμούρικα”. Τώρα που τα βλέπουμε σε μεγέθυνση, μπορεί κανείς να μας τα ονοματίσει;
Στην ιστοσελίδα αυτή αναφέρονται και άλλες πληροφορίες , χρήσιμες!.

Θα ήθελα μια νέα, πιο ψύχραιμη ματιά στην προσφορά του Πετρόπουλου. Περιμένω…

Γιάννης.

Καλησπέρα Γιάννη. Τί εννοείς ψύχραιμη;

Γεια χαρά, Πάνο. Τώρα είδα το μήνυμά σου.

Όσο για τον Πετρόπουλο, οι κριτικές που έλαβε ήταν γενικά αρνητικές, δεν λήφθηκαν υπ΄όψην οι όποιες δυσκολίες, κυρίως λόγω έλλειψης στοιχείων, αντιμετώπισε. Τα Ρεμπέτικα, ήταν ένας μπούσουλας για τους νεότερους, όμως, είχαν από κάπου να ξεκινήσουν. Αυτό πιστεύω πρέπει να του αναγνωρίσουμε.

Γιάννης.

Ααααααααααα… τώρα μόλις συνειδητοποιώ πως είναι Καθαρά Δευτέρα…

ΡΕ ΔΕ ΛΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟΣΗ ΩΡΑΑΑΑ;; ΚΑΤΑΛΑΒΑ… ΕΙΣΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΓΚΟΛ Ε;

Χρόνια πολλά παρέα, καλή Σαρακοστή!

Γιάννη, τα “ναι μεν αλλά…” που έχουν ειπωθεί πιο πάνω με καλύπτουν. Κανείς δεν είπε πως είναι το βιβλίο για το κάλαθο. Από την άλλη δε μπορείς να κλείνεις τα μάτια σου σε κάποια πράγματα, αυτό είναι όλο…

Γεια χαρά.

Επανέρχομαι στα πρόσωπα της φωτο από το δίσκο/ c.d.Μουρμούρικα. Ποια είναι τα εικονιζόμενα πρόσωπα, εκτός από όσα ονομάζονται, στο κάτω μέρος;
Τέτοιες φωτο έχουν ιστορική αξία. Πρέπει να “κατεβάσουμε” και άλλες. Έχω και εγώ μερικές από πολύ παλιούς δίσκους, από εφημερίδες παλιές που κράταγαν παλιότερα, ακόμα και οι παππούδες μου!

Γιάννης.

Επανέρχομαι και εγώ: Ένας μπούσουλας που δείχνει λάθος, το μόνο που θα κάνει είναι να σε στείλει στα βράχια. Καλύτερα καθόλου πληροφορίες, που στο κάτω κάτω κάποτε θα δημοσιευτούν, παρά λάθος πληροφορίες. Είμαι αμετάπειστος, είναι πάρα πολύ χοντρά τα λάθη και δεν είναι μόνο λάθη αλλά και κακίες. Δεν επεκτείνομαι γιατί πρώτον τα έχουν πή και άλλοι, δεύτερον έχει πεθάνει. Το μόνο που αξίζει είναι οι φωτογραφίες.

Καλησπέρα.

Θα συμφωνήσω με το Νίκο Πολίτη. Κυρίως για τις απίστευτες κακίες που ξεστόμισε όχι μόνο για άτομα από το χώρο της μουσικής, αλλά και για ιστορικές προσωπικότητες της νεότερης Ελλάδας, τους οποίους γελοιοποίησε. Αλλά και για τα λάθη.

Θα μου επιτρέψετε να επανέλθω και εγώ στη φωτογραφία του εξώφυλλου από τα Μουρμούρικα. Μήπως ο 3ος από αριστερά είναι ο Γιοβάν Τσαούς;
Και ο 2ος, ο Γενίτσαρης;

Ελένη.

Γειά και χαρά σας.

Ελένη, για ποιά φωτό μιλάς; Γράψε σε παρακαλώ ένα link με τη φωτό ή ανέβασέ την.

Πάνο,

στην παρακάτω διεύθυνση,στην 3η κατά σειρά φωτογραφία, ποια είναι τα εικονιζόμενα πρόσωπα;

http://www.denflygandebokrullen.nu/mortika/pics

Μία εκτίμηση έκανα πιο πάνω. Περιμένω την άποψή σου, αλλά και των υπόλοιπων.

Ελένη.

“Το μόνο που αξίζει είναι οι φωτογραφίες.”

Λίγο τόχεις, βρε Νίκο;

Δεν μου λέτε ρε παλληκάρια αν σας επιστρέψει το αντίτιμο ο εκδοτικός οίκος τα πετάτε στα σκουπίδια τα
“Ρεμπέτικα Τραγούδια”? ,έτσι απο περιέργεια ρωτάω.
Γιατι ο δικός μου σκουπιδοτενεκές είναι γεμάτος με βαρύγδουπες αναλύσεις μικρομεσαίων αναλυτών ενώ ο Πετρόπουλος θέλετε απο τύχη ,θέλετε απο θράσος συλλέγει και παρουσιάζει ΠΡΩΤΟΓΕΝΕΣ υλικό το οποίο σε κάποια συρτάρια θα σάπιζε.
Η παρουσίαση λοιπόν του υλικού αυτού ή θα περίμενε 50 χρόνια για να τεκμηριωθεί ερευνητικά ή θα έβγαινε με ατέλειες λάθη και ελείψεις περιμένοντας τους μελλοντικούς ερευνητές για αναίρεση διόρθωση και τεκμηρίωση.
Σε κάθε περίπτωση πείτε μου που είναι οι σκουπιδοτενεκέδες σας να μαζέψω τα βιβλία.
Η παιδαριώδης άποψη ότι ο μελλοντικός ερευνητής θα πλανηθεί απο τα λάθη του Πετρόπουλου δεν στέκει γιατί μια απο τις βασικές αρχές της έρευνας είναι η διασταύρωση και η επαλήθευση της πληροφορίας.

Καλά λέει ο ςοτώΣ ρε παιδιά. Αμάν με τον ΗΠ. Για πολλούς που γνωρίζω υπήρξε η αφετηρία της εμπλοκής με το ρεμπέτικο. Τί κι αν στο δρόμο βρίσκεις κάποια λάθη ή ανακρίβειες. Κι εγώ το’ χω το βιβλίο και ανατρέχω σε διάφορα κομμάτια για να βρώ λόγια, κλπ. Κι όποιος θέλει να ψαχτεί ας ψαχτεί παραπάνω.

Σωτήρη, να σου πω τη δική μου γνώμη.

Πρώτ’απ’όλα, νομίζω πως οι τύπου “…αν δεν έβγαινε το βιβλίο του Πετρόπουλου… θα περίμενε 50 χρόνια…” προβλέψεις απλά δεν στέκουν. Πάει αυτό…

Τον ερευνητή σίγουρα δε θα τον μπέρδευε ο Πετρόπουλος. Εμείς όμως, δεν είμαστε ερευνητές (τουλάχιστον οι περισσότεροι). Ούτε έχουμε τα προσόντα και τις γνώσεις ούτε και το χρόνο και ΔΕ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ να είμαστε στη τελική. Είμαστε απλοί ΕΡΑΣΙτέχνες, με μεράκι, κριτική διάθεση και πνεύμα, πλην όμως, δε θέλομε μια από τις “βασικές πηγές” στο θέμα να είναι διάσπαρτη με λάθη κι ανακρίβειες, και να έχουμε πίσω μας μια βιβλιοθήκη να διασταυρώνουμε και να επαληθεύουμε την κάθεμία πρότασή του!

Μιας και μιλάς για βασικές αρχές της έρευνας κλπ κλπ… Είναι δυνατόν μια “σωστή” επιστημονική μονογραφία να αποδειχθεί γεμάτη λάθη κι ασάφειες, και να συνεχίσει να επανεκδίδεται ΑΥΤΟΥΣΙΑ (αυτό προσβάλλει τον αναγνώστη); Αυτό συνάγουν οι “βασικές αρχές της έρευνας”;
Δε ξέρω που οφείλεται η στάση αυτή του Πετρόπουλου. Ήταν απλά εκκεντρικός, ή υπερβολικά αλλαζώνας; Όπως και νά’χει, απεδείχθη (εκ των υστέρων) μη σωστός ερευνητής. Ακόμα και ο Einstein παραδέχθηκε το λάθος του. Και μη μου πει κανείς πως δεν είναι το ίδιο. Κάποια πράγματα είναι καθολικά, σε όλη την Επιστημονική δραστηριότητα.

Εν κατακλείδι, δεν πετάω το βιβλίο στον κάλαθο, ούτε είπα κάτι τέτοιο. Όπως λέω σε παραπάνω ποστ η έκδοσή του (τω καιρώ εκείνω) ήταν σημαντική ως βάση για μετέπειτα έρευνα, ως συσσώρευση ντοκουμέντων, αλλά ως εκεί.

Για μένα προσωπικά, ενός “που του γουστάρουν τα μπουζούκια”, είναι χρήσιμο για το φωτογραφικό του υλικό (αγνοώντας τα σχόλιά του), τα άρθρα και τις αφηγήσεις που περιέχει, και βεβαίως τις υπέροχες ζωγραφιές του Φασσιανού.

Πάνος

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην delikanis 08 Μάρτιος, 2006)