Ερώτηση για ταστιέρα

Απο οτι γνωριζω η ταστιερα δε βαφεται.
Εχω δει ομως μερικα μπουζουκια με λουστραρισμενη ταστιερα και νομιζω οτι και αυτη σε αυτην την αγγελια ειναι μια απο αυτες!

Γνωριζει κανεις γιατι γινεται αυτο και ποια ειναι τα υπερ και τα κατα!

Υ.Γ. Αν ενοχλει τον φιλο Αδη η χρηση της αγγελιας ας διαγραφει το θεμα!

Σημείωση από συντονιστή: Η αγγελία που αναφέρεται στο θέμα αυτό διαγράφηκε

κατα την γνωμη μου γλυστραει καλυτερα το χερι πανω στις χορδες επισης καθαριζεται και πιο ευκολα η ταστιερα,εχω την εντυπωση οτι πνιγεται περισσοτερο ο ηχος του οργανου…

Το βερνίκι το βάζουν για να μην τραβάει υγρασία το μανίκι και σκεβρώνει, αλλά επιρρεάζει αρνητικά στον ήχο.

Καλά, και πόσο χρόνο θα αντέξει το βερνίκι στο ξύσιμο των χορδών; και δεν θα δημιουργηθεί και ένα αντιαισθητικό αποτέλεσμα χειρότερο από την αποφυγή του λουστραρίσματος;

1 «Μου αρέσει»

οσο αφορα την αντοχη ενας φιλος μου ειχε ενα ενα μπουζουκι με λουστραρισμενη ταστιερα 10 χρονια και δεν επαθε τιποτα…ειναι ομως πολυ αρνητικο για το οργανο…βγαζει πιο πλαστικο ηχο κατα την γνωμη μου…

κανονικά δεν βάφετε ο έβενος, μονό λουστράρουμε τσαμπουκάδες [τα σημάδια].Στο όργανο αυτή που το λουστράρουν το κάνουν για λόγους ομορφιάς.

Κατά κανόνα βερνικώνονται συνήθως τα μπράτσα των ηλ.κιθαρών,και αυτά που είναι μόνο από κελεμπέκι,και όχι από έβενο,ή άλλο λαδερό ξύλο.Και αυτό για τον κίνδυνο της αποκόλλησης του βερνικιού,λόγω λαδερότητας του ξύλου.Στα μπουζούκια δεν υπάρχει κανένας λόγος να βερνικωθούν οι ταστιέρες,πέρα από την περι ορέξεως κολοκυθόπιτα.Ο τεχνίτης βερνικώνει την ταστιέρα της ηλ.κιθάρας αλλά “ελευθερώνει” τα τάστα από το βερνίκι,ώστε οι χορδές να ακουμπούν μέταλλο,και όχι βερνίκι.Στο μπουζούκι,και το πιο φθηνό,έχουμε έβενο,ή ροδόξυλο,ή βέγγεν.ΔΕΝ ΒΕΡΝΙΚΩΝΟΥΜΕ.ΟΥΤΕ ΒΕΡΝΙΚΩΝΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΟΙ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑΔΕΣ.Οι τσαμπουκάδες,(φαντάσου να έχουμε και κλάρα).είναι από πλαστικό ή όστρακο,ή και κόκαλλο.και δεν έχουν καμμία ανάγκη να βερνικωθούν,γυαλίζουν και μόνοι τους από το επιμελημένο φινίρισμα.Υπάρχουν συζητήσεις στο φόρουμ για την συντήρηση των οργάνων.ρίξτε τους μια ματιά,αξίζει τον κόπο.

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ για την πληροφορία

Να σαι καλά kirmis και καλές συζητήσεις.