ΕΡΤ3 18.00 Ελλήνων Δρώμενα " Το μπουζούκι-Οι πρώτες πενιές

Και μια ηχογράφηση εδώ με τον Αντώνη Διαμαντίδη 1931.
Υπάρχουν πάμπολες παραλλαγές.

3 «Μου αρέσει»

Καλέ Ντουντου δε ντρέπεσαι! Με το Στράτο, στα χρόνια της παρακμής. 60 τόσο.el-mpouzouki και τζάζμπαντ!
Αν είσαι Στράτος τα αντέχεις όλα.

2 «Μου αρέσει»

Και Γιώργος Μουφλουζέλης.
Αυτή την εκτέλεση γνωρίζουν οι Νέο Ελληνες.

3 «Μου αρέσει»

στην ιδια μουσικη ειναι και το καλογερακι, και μαλιστα μοιραζονται και ιδιους στιχους και ο νταλγκας και ο στρατος με τους στιχους απο το καλογερακι. ο μουφλουζελης λεει αλλη εκδοχη, μπαγλαμαδιστικη. αλλωστε οταν ηρθε στον πειραια, για ενα διαστημα ηταν οικοτροφος στο καφενειο του μπατη…

1 «Μου αρέσει»

Τελικά κατάφερα και την είδα, δε με χάλασε τόσο η σκηνοθεσία αυτή τη φορά όσο στην εκπομπή του κρητικού μαντολίνου, ή εγώ τους συνήθισα, ή δεν ήταν τόσο χάλια. Θα ήταν καλά να έγραφαν ποιός μιλά όμως, για εμάς που δεν τους ξέρουμε από πριν να τους αναγνωρίσουμε.

Μου επιβεβαίωσε κάποιες σκέψεις μου, π.χ. ότι οι παλιοί μπουζουξήδες στους τεκέδες έπαιζαν σόλο, γι αυτό και τα ντουζένια, ή με μπουζουκομπαγλαμάδες (όπως και η τετράδα), και οι κιθάρες μπήκαν στα στούντιο ηχογραφήσεων.

Η Αθηναϊκή σχολή μπουζουκιού, όπως την περιγράφει στην εκπομπή και στο άρθρο του ο Κουρούσης, φαίνεται να έχει κοινό ρεπερτόριο με την κιθάρα της εποχής, όπως φαίνεται στις παρτιτούρες: Ελληνικοί και ευρωπαϊκοί χοροί, κανένα κλασικό κομμάτι, δημώδη άσματα, καντάδες και αθηναϊκό τραγούδι.

1 «Μου αρέσει»

εκει κανει λαθος αυτος που λεει για την τετραδα. στο παλκο οταν ανεβηκαν ειχαν κιθαρα. η φωτογραφια ειναι απλως για διαφημιση για το μαγαζι που ειχε κανει ο μαρκος. για παρτυ τους οταν την πιναν, τοτε δεν ειχαν κιθαρες. γενικως ο ταμπουρας ηταν σολο και μοναχικο οργανο, γι’αυτο και τα συγκεκριμενα κουρδισματα που ειχε, ηταν μελετημενα ετσι ωστε να αυτοσυνοδευεται καταλληλως σε καθε δρομο-ηχο που επαιζε. αυτα ανηκουν στην παραδοση του ταμπουρα-μπουζουκιου και οι ρεμπετες ας τους πουμε, απλως τα βρηκαν απο τους προηγουμενους.

2 «Μου αρέσει»

Δηλαδή ποιός έπαιζε κιθάρα, ένας από τους 4; Ας πούμε ο Ανέστος στα τραγούδια του Μάρκου κλπ; Ή υπήρχε πέμπτος αφανής ήρωας κιθαρίστας;

1 «Μου αρέσει»

Το επεισόδιο είχε και δεύτερο μέρος που προβλήθηκε, νομίζω, αυτή την εβδομάδα. Το δεύτερο μέρος εστιάζει στην μετάβαση στο τετράχορδο.

Τα θέματα των δύο επεισοδίων λίγο πολύ είναι γνωστά στους αναγνώστες του φόρουμ. Σε παλιότερο επεισόδιο το θέμα ήταν οι οργανοπαίκτες μπουζουκιού κατά την περίοδο που η διασκέδαση πήγε στην παραλιακή, από το τέλος της δεκαετίας του 60 και μετά. Προσωπικά, το βρίσκω ενδιαφέρον. Λέμε “μπουζούκια” για την διασκέδαση από το 65 και μετά αλλά οι οργανοπαίκτες της περιόδου αυτής δεν είναι προβεβλημένοι όπως οι τραγουδιστές ενώ οι ίδιοι δεν συνθέτουν ώστε να αναφέρονται ως δημιουργοί. Γίνεται μια περιγραφή για το πώς λειτουργούσε και πώς εξελίχθηκε το σύστημα τότε. Εκτός από τον Μωραίτη, που είναι γνωστός εδώ μέσα και είναι ο μεγαλύτερος, τους υπόλοιπους δεν τους ξέρω.

1 «Μου αρέσει»

Παραθέτω το 2ο μέρος για οσους δεν το είδαν.

Επισης απο το 2ο μέρος υπαρχουν απαντήσεις και πληροφορίες προς αλλά νήματα.
Όπως κατα δήλωσή του Βαρλα ότι αυτος ήταν ο πρωτος που έβαλε το όνομα του σε καπάκι, οπως ότι τα όστρακα “κόβουν” ηχο (κάτι που βρίσκει αντίθετο τον Κάρολο Τσακιριαν) και αλλά διάφορα.

Είδα και το δεύτερο
Δεν θα πάμε καλά με αυτη την παραγωγή .
Ένα επεισόδιο για το 8χορδο.ελαχίστη κουβεντα για Τσιτσάνη, (και τους μαθητες του), τίποτα για Παπαιωάννου, Καρνέζη Παπαδόπουλο.! Θα εχει και συνέχεια?
Δεν είναι σωστό να ακούγεται πως ο Χιώτης, πήγε στον Ζοζέφ και του έβαλε Τετάρτη χορδή.
Τα 8χορδα υπήρχαν 70 χρόνια πριν τον Χιώτη
Ο Χιώτης το κούρδισε σε διαστήματα 4ης(κιθάρας). Αυτό έκανε. Δεν το ανακάλυψε.
Τα ονόματα? Πρέπει να γνωρίζω ποιος μηλαει?
Το μόνον όφελος η αφήγηση του ίδιου του Χιώτη.
Απαράδεκτη παραγωγή. Περίμενα περισσότερο επαγγελματισμό?.
Ένα κουραστικό και ανακριβές τρέιλερ.

1 «Μου αρέσει»

Αυτός ο (κυριολεκτικά!) βομβαρδισμός του θεατή / ακροατή με ατάκες ατάκτως κεκομμένες, ανακατεμένες και ερριμμένες χύμα στο χρόνο και στο χώρο, να σε μπερδέψει μόνο μπορεί. Κανείς τους, ούτε καν ο Σταύρος που μάλλον είναι ο μόνος που το ξέρει, δεν πέρασε στους θεατές το σημαντικό μήνυμα ότι το μπουζούκι ουσιαστικά οκτάχορδο ξεκίνησε, με τρίχορδο όμως αρμάτωμα, έπαιξε μεταξύ τετράχορδου και τρίχορδου αρματώματος και κατέληξε στα χέρια των Μάρκου, Μπαγιαντέρα, Τσιτσάνη και των υπολοίπων τρίχορδο, μέχρι να εμφανιστεί άλλο τετράχορδο, νεώτερης κοπής και χρήσης. Πώς βέβαια να περάσει μήνυμα, όταν οι πληροφορίες μας πετροβολούν με τον συγκεκριμένο τρόπο!

Με συγχωρείτε, δεν θα πάρω! Μέχρι το 5ο λεπτό περίπου άντεξα. Καλή ακρόαση σε όσους αντέξουν παραπάνω….

4 «Μου αρέσει»

ειχανε καποιον χειλα, που επαιζε κιθαρα. καπου τα ελεγε ο γενιτσαρης αυτα. τωρα που, δεν θυμαμαι… :thinking: και καπου υπαρχει μια συνεντευξη απο ενα σερβιτορο που λεει λεπτομεροιες απο τοτε του σαραντοπουλου.

1 «Μου αρέσει»

Σήμερα με το Αυγουστιάτικο φεγγάρι το εβαλαν επανάληψη. πολύ ωραία.
τη πρώτη φορά που το είδα “εκνευριστικό”, ειπα.
Είναι το μακρύτερο τρέιλερ που έχω δει ποτέ μου.
άδικα περιμένεις το θέμα. δεν ξεκινάει.
μάλλον ο τίτλος του ντοκιμαντέρ (που θα δούμε κάποτε), θε είναι “ΜΗ ΒΑΡΑΤΕ ΤΟ 8ΧΟΡΔΟ”.
γεμάτο διγνωμίες. πολύ κουβέντα για τις φυγούρες στο καπάκι αν επιρεαζουν τον ήχο η όχι.
Μα όλοι αυτοί παίζουν με μαγνήτες! τι τους αφαιρεί το όστρακο και το πλαστικό?
Η “φυγουρα” είναι για φυγούρα…
Αν επιμένεις να το αποκαλείς ντοκιμαντέρ, υποχρεούσαι να βάλεις λεζάντα στον κάθε έναν τη
στιγμή που μηλάει. όχι στο τέλος.
μηλησαν και για την αναβίωση του μπουζουκιού από τους νέους σήμερα! μα η αναβίωση είναι για 6χορδο και την λαϊκή κιθάρα όχι για 8χορδο!
Ο Χιώτης δεν ανακάλυψε το 8χορδο.το κούρδισε
σαν κιθάρα (ένα τόνο χαμηλότερα), γιατί τον βόλευε σαν κιθαρίστας που ήταν.
Δεν βοηθάει τον θεατή, στο να μάθει σωστά κάποια πράγματα για το μπουζούκι.
Δυστυχώς πρέπει να γνωρίζεις πάρα πολλά, πριν το δεις, αλλιώς θα σε μπερδέψουν περισσότερο.

1 «Μου αρέσει»

Αν και ακόμα δεν πέρασαν χρόνια, να θεωρήσω ότι η απάντηση είναι “Μάλλον όχι”; Οπότε, βγείτε ν’ απολαύσετε τουλάχιστον το αυγουστιάτικο φεγγάρι…

1 «Μου αρέσει»

Σπύρο συμφωνώ σχεδόν σε όλα μαζί σου.
Λίγο πολύ κανένας δεν ανακάλυψε τίποτα, αλλά η αλήθεια είναι ότι ο Χιώτης το θέσπισε το 8χορδο, το κατασκεύασε με μαστορους, άλλαξε την μουσική και την πορεία του οργάνου.
Δεν θα κάνω υποθέσεις του στυλ "αν δεν ήταν ο Χιώτης " όμως του χρωστάμε πολλά όλοι λίγο πολύ… είτε παίζω εγώ στο τριχορδο το απόψε θέλω να μεθυσω είτε κάποιος 8χορδος παίζει κάποιο άλλο τραγούδι του παπατζιδικα.
Δεν νομίζω ότι υπάρχει ελληνικό hall of fame χωρίς Χιώτη.
Οπότε τώρα αν λεκτικά χρησιμοποιηθούν ανακριβείς εκφράσεις για να μεταφερθεί στον κόσμο η σπουδαιότητα του ανθρώπου αυτού, τότε δέχομαι και το “ο Χιώτης ανακάλυψε το 8χροδο” :slight_smile:

Θα το έθετα ως εξής:

Η παράδοση του 4χορδου ξεκινάει με τον Χιώτη.

Το ότι μπουζούκια με τέσσερις χορδές (διπλές, τριπλές, μονές, δεν έχει σημασία, γι’ αυτό λέω 4χορδο και όχι 8χορδο) υπήρχαν και παλιότερα είναι ένα γεγονός που δεν έχει ασκήσει καμία επίδραση στη μετέπειτα μουσική. Συνέβη, αλλά είναι σαν να μη συνέβη.

Λόγοι ιστορικής πληρότητας, μουσικολογικής ακρίβειας κλπ. επιβάλλουν να αναφέρουμε και αυτά τα παλιά 4χορδα και όσους ξέρουμε που να τα έπαιζαν ή να τα έφτιαχναν, αλλά αυτό είναι άλλο ζήτημα. Αυτό που εννοεί ο καθένας σήμερα λέγοντας 4χορδο είναι κάτι που ανάγεται στον Χιώτη.

2 «Μου αρέσει»

Πολύ σωστά. Όμως, ακριβώς για λόγους ιστορικής πληρότητας θα πρέπει πάντα, όταν αναφερόμαστε στην ιστορία του «τετράχορδου» μπουζουκιού, να μην παραλείπουμε τη διασύνδεση αυτού του οργάνου με την κιθάρα, δηλαδή να μην ξεχνάμε ότι η προσθήκη τέταρτης χορδής σε ένα ήδη ως «τρίχορδο» καθιερωμένο σολιστικό όργανο του ρεμπέτικου, αποκλειστικό σκοπό είχε την «εκμετάλλευση» από τον Μανώλη Χιώτη της ήδη υπάρχουσας δεξιοτεχνίας του στην κιθάρα, κάτι που δεν ίσχυε (σε τέτοιον πολύ υψηλό βαθμό) για το τρίχορδο μπουζούκι το κουρδισμένο ρε λα ρε.

1 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα μετά από 365 ημέρες. Δεν επιτρέπονται πια καινούριες απαντήσεις.