Επιλογή τζουρά

Χαιρετώ το Φορουμ!

Ναι ξερω οτι έχουν γίνει κ άλλα παρομοια θεματα αλλα αθ ήθελα να μου δωσετε την συμβουλη σας

Σκεφτομαι να αγοράσω ενα τζουρα μια κ το μπουζουκι ειναι μεγαλο ενω ο μπαγλαμας μικροσκοπικός και να ασχοληθω και με αυτο το ρεπερτοριο. Έχω καταληξει με βάση την τσεπη μου να δωσω 200? που ουτε για ο πιο φθηνός ειναι αλλα και αρκετα καλος για να μαθω και να δω αν μου αρεσει τελικα βρε αδερφε!

Εχουμε και λέμε λοιπόν αυτους τους τρεις


http://www.prostage.gr/page/default.asp?id=24&la=1&prID=9046
http://musica.gr/pegasus/products01/show00.php?code=6007966&pcode=SHOW_PROD6007966

Εχετε δοκιμάσει κανέναν?ειστε ικανοποιημένοι?ποιόν προτεινετε?τι διαφορές έχουν?
Γενικα αναμένω σχόλια
Ευχαριστω και καλώς σας βρήκα!

Μα βιομηχανικό τζουρά θα πάρεις; Να έψαχνες καμιά ηλεκτρική, να πω μάλιστα, υπάρχουν εταιρερίες με σεβαστή παράδοση.

Δεν ξέρω κανένα από τα μοντέλα, ούτε τις δύο από τις τρεις επιχειρήσεις. Για την τρίτη, τον Νάκα, ξέρω ότι αν φημίζεται για κάτι, δεν είναι τα μπουζουκοειδή του.

Αλώνισε λίγο εδώ μέσα τις σελίδες για μαστόρους. Μη φαντάζεσαι ότι το χειροποίητο είναι υποχρεωτικά πιο ακριβό, ή ότι το φτηνό χειροποίητο αντιστοιχεί σε χαμηλότερη ποιότητα από το έτοιμο ίδιας τιμής. (Ούτε βέβαια ότι το κάθε χειροποίητο είναι υποχρεωτικά υψηλής ποιότητας, έτσι;)

Βέβαια κάποιος που να ξέρει αυτή την αγορά ίσως σου υποδείξει ένα αξιοπρεπές έτοιμο μοντέλο για ξεκίνημα, δεν μπορώ να το αποκλείσω (αν και…)

Δεν έχεις άδικο…Βασικά μακάρι να αξιωνόμουν να έχω χειροποίητο απλά από όσο γνωρίζω και με το λίγο που έψαξα είδα πως χειροποίητος σε αυτή τη κλάση τιμών είναι δύσκολο να βρω αφού όλοι ξεκινάν από 300+ στη καλύτερη περίπτωση…

Έστω υπάρχει καμιά πρόταση κατασκευαστή που έχει σχετικά φθηνά όργανα γιατί είδα εδώ στο φόρουμ τόσους πολλούς που για να μαι ειλικρινής πελάγωσα…:112:

Όλα τα όργανα χειροποίητα είναι.

Για τα τρία προαναφερθέντα λες φίλε Δημήτρη?
Αν έχεις κάποια συμβουλη θα χαρω πολυ να την ακουσω…

Ναι, και για αυτά τα τρία. Υπάρχει και ο Μάτσικας που πρέπει οπωσδήποτε να δεις πριν αποφασίσεις.

Αγαπητέ μου φίλε πράγματι - θα συμφωνήσω και εγώ με τον Δημήτρη Ν.- όλα τα όργανα είναι χειροποίητα. Αν θές όμως να αγοράσεις κάτι που θα σε βοηθήσει να εκπληρώσεις τον στόχο για τον οποίο το αγοράζεις, τότε θα σου πρότεινα να περιμένεις λίγο, να μαζέψεις 100-150Ε ακόμη και να απευθυνθείς σε κάποιο οργανοποιό. Είμαι σίγουρος πως με αυτά τα χρήματα θα βρείς κάτι πολύ καλύτερο. Και το κυριότερο, θα ξέρεις που να απευθυνθείς όταν χρειαστείς κάτι. Δεν γνωρίζω πολλά για την αγορά της Αθήνας, αλλά σίγουρα, αν μπορούσες κάποια στιγμή να βρεθείς Θεσσαλονίκη, θα έβρισκες σε αυτά τα χρήματα πολύ καλό όργανο.

Αγαπητέ φίλε, πριν λίγο καιρό σε αγγελία βρήκα μεταχειρισμένο τζουρά, από γνωστό οργανοποιό, όχι δικής του κατασκευής, αλλά δικής του “επιμέλειας”, στα 200 ευρώ. 1000 φορές καλύτερα μια τέτοια περίπτωση. Και όπως λέω συνέχεια, πάρε ένα τηλέφωνο στους οργανοποιούς της περιοχής σου, μπορεί να έχουν κάτι σε προσφορά ή μεταχειρισμένο σε αυτά τα λεφτά.

Και εγω φιλε μου τα ιδια εχω να σου πω…Ειναι πραγματικα ‘‘εγκλημα’’ να παρεις ενα τοσο ομορφο οργανο απο καθε αποψη και να ειναι βιομηχανοποιημενο.Ο κατασκευαστης του δινει το δικο του στυλ και εναν ακομα καλυτερο ηχο απο το βιομηχανοποιημενο προιον.Τετοια οργανα πρεπει να ειναι χειροποιητα γιατι τοτε βγαινει η μαγεια του οργανου και της μουσικης που εκπροσωπουμε…Το πρωτο μου μπουζουκι ηταν βιομηχανοποιημενο…μετανιωσα την ωρα και την στιγμη που το πηρα ενω οταν επιασα το χειροποιητο στα χερια μου καταλαβα ακριβως τι παει να πει μπουζουκι.

Κι εμενα η γνωμη μου ειναι να πας στους οργανοποιους πρωτα και αν τελικα καταληξεις να παρεις καποιο τζουρα απο αυτους που μας δειχνεις θα σε συμβουλευα να μην παρεις καποιον απο αυτους


http://musica.gr/pegasus/products01/show00.php?code=6007966&pcode=SHOW_PROD6007966

Εχει τυχει να δοκιμασω αρκετα οργανα αυτης της σειρας και ειναι καπως βαρια…δε με βολεψαν στο παιξιμο και δεν ειχαν καποιον ιδιαιτερο ηχο.