Εμπειρίες από την προσπάθεια κατασκευής μπουζουκιού

Ευχαριστώ φίλε για την πληροφορία. Κοίτα να φτιάξεις το μηχανάκι γιατί αλλοιώς το μπουζούκι το βλέπω για του χρόνου.:slight_smile:

Καλησπέρα στην παρέα,
Πασχάλη εδώ είμαι(για την ακρίβεια όποτε έχω χρόνο)…
Είχα κατασκευάσει έναν μπαγλαμά για αρχή(υπάρχουν φώτο κάπου στο φόρουμ),ο οποίος ήταν η αιτία για να το κάνω χόμπυ,αφού με το πρώτο άνοιξε και η όρεξη για δεύτερο,τρίτο…,…
Γενικά μιλώντας,εγώ πιάστηκα με οργανοκατασκευές απο το 2005 και στάθηκα κάπως τυχερός αφού είμαι έδώ και λίγους μήνες κοντά σε έναν οργανοποιό,πολύ καλό άνθρωπο και μάστορα κα μου μαθαίνει πολλά πράγματα…
Τώρα κατασκευάζω κάτι τζουράδες(έχω κάνει μπαγλαμάδες και 2-3 μπουζούκια) και ο χρόνος δεν προλαβαίνεται…εκτός από αυτό υπάρχει γενικά πολύ τρέξιμο με άλλες δουλειές…
Να είστε καλά!Τα λέμε!

…τα λεμε κωστα peplo την μηχανη την εφτιαξα επιτελους τυφλα να χουν τα μαστορια αφουξεχασανε να μου συνδεσουνε μια φυσα απο τον ανορθωτη (το τριφασικο αν ξερεις ) οπωτε ηταν σα να μην ειχα ανορθωτη φαντασου σ να δουλευει το μηχανακι με επαναφορτιζομενες μπαταρίες. :slight_smile: anyway το παλεψα και εφτασα στο μπροστα τακο και απο οτι βλεπω αυριο θα φαω μεγαλα ζόρια… παρε και τις φρεσκες φωτογραφιες… ( τα καμαρια θελουν λιγο στρωσιμο να ρθον στα ισα τους… ):063:

oktaxorde βλέπω ότι προχωράς σε κάλό δρόμο και απο μηχανή και στην κατασκευή. Όντως τα καμάρια και γενικά το καλούπι θέλει μεγάλη προσοχή στη συμμετρία του. Δοκίμασε αυτό που σου είπα με το αρνιτικό καλούπι, τουλάχιστον μέχρι σε ένα σημείο θα σε βοηθήσει γιατι απο ένα σημείο και πιο κάτο το καλούπι αυτό νομίζω ότι ακολουθεί πιο ευθεία γραμμή και όχι κυκλική.
Εγώ κοντεύω να τελειώσω το πέτσωμα ανεβάζω και δύο φωτό.Πάει μπορώ να πώ αρκετά καλά. Οι δούγες είναι απο δρυς η οποία όπως μου είπαν κάποιοι φίλοι στο θέμα το άλλο που έχω ανοίξει <<Ξυλεία για το σκάφος >> δέν είναι και ότι καλύτερο και θα με παιδέψει. Τέλος πάντων θα δούμε στη συνέχεια. Τα καρφάκια αυ΄τά που βλέπεις είναι που σου είπα πριν μερικές μέρες. Αφού δεν έβρισκα μεταλικές πινέζες ανακινώσεων σκέφτικα αυτό που βλέπεις είναι με ατσαλοπροκάκι 2Χ40 και το ξυλαράκι του 10Χ10Χ27 χιλ. Το τρυπάω απο κέντρο σε κέντρο περνάω το προκάκι και το λιμάρω με το Ντρέμελ για να γίνει 1χιλ και πιο μυτερό. Φαίνεται λίγο ογκώδες αλλά με εξυπηρετεί καλά.

kostathesaloniki βλέπω προχωρημένα πράγματα με΄αυτά που μου λές και χαίρομαι όταν βλε΄πω ανθρώπους με πρακτικές και κατασκευαστικές ανησυχίες στην ζωή τους. Ελπίζω να τα λέμε εδώ πέρα και αν χρειαστώ καμιά βοήθεια σαν πιο έμπειρος απο μένα να βοηθήσεις.
Τα λέμε

image image

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια Πασχάλη,προσπαθώ να βοηθάω όσο περισσότερο γίνεται και όσο προλαβαίνω,αφού κι εγώ ήμουνα στη θέση που είναι τώρα πολλοί από εμάς…εξάλλου όσο και να λεει κάποιος ότι ξέρει,πιστεύω ότι πρέπει να ακούει που και που και τους άλλους,αφού οι τρόποι για να κατασκευάσεις ένα όργανο είναι πολλοί,που σημαίνει ότι σε διαφορετικά άτομα συναντάς διαφορετικές απόψεις…και που ξέρεις ο δικός σου τρόπος μπορεί να είναι ευκολότερος και πιο αποδοτικός από τον δικό μου…:slight_smile:
Τα λέμε!

Υγ:Έχω βάλει στόχο να φτιάξω και να δημοσιεύσω εδώ έναν στοιχειώδη οδηγό κατασκευής μπουζουκιού,ώστε να βοηθηθούν όλοι οι επίδοξοι ερασιτέχνες οργανοποιοί…το μόνο που μένει είναι να βρεθεί χρόνος και αρκετή…υπομονή!

Παρεπιμπτόντως,πολύ καλό το σκάφος σου μέχρι τώρα…έχω μείνει έκπληκτος…μπράβο…:088:
Επίσης,πολύ εφευρετικές και οι πινέζες-καρφάκια σου…:110:
Οχτάχορδε:πολύ καλό το καλούπι σου συνέχισε έτσι είσαι στο τέλος…Και…καλοτάξιδο το μηχανάκι σου!!!

ευχαριστω παιδια σημερα αλλαξα μερικα καμαρια τα εκανα με νοβοπαν ετσι επρεπε να τα κανω απο την αρχη, εχω φτασει στον εμπρος τακο και εδω μαλλων ειναι και τα πρωτα ζορια…

Γουστάρω… τέτοια να βλέπω, οργανοχειρούργοι, οργαναράδες και οργανέμποροι να παθαίνουν αϋπνίες!:088:

και υιοθετείστε την αρχή μου:
“Το καλλίτερο όργανο είναι το δικό μου”:019:
Ατάλαντος κιθαρωδός,
γκαβάδι οργανοποιός
Guitarkiller

Νά΄με και εγώ… φίλοι μετά απο μια βραδιά γεμάτη χορευτικά και μπάλλα είπα να καθίσω λιγάκι να τα πούμε. Δεν ξέρω ποιοι στεναχωρηθήκανε σήμερα με τον τελικό και ποιοι χαρήκανε απο εσάς αλλά εγώ ήμουνα με τους Άγγλους όχι για κανέναν άλλο λόγο αλλά γι΄αυτό που κάνανε ο Αντζελότι και η παρέα του σε μια Ελληνική ομάδα την ΑΕΚ στο προκριματικά, γιατί αν δεν είχε συμβεί αυτό τοτε πραγματικά θα είμουν με τους γειτόνους μας.
Στο θέμα μας τώρα να πούμε μερικές κουβεντούλες.
theos1960 σε βλέπω ενθουσιασμένο και όχι αδίκως το μεράκι μας το κάνουμε και αυτό είναι που μας γεμίζει απο ικανοποίηση και ψυχική ευφορία, δεν έχει αυτή η προσπάθεια μας καμία σχέση αντιπαλότητας με επαγγελματίες οργανοποιούς και εμπόρους. Αυτό που κάνουμε το κάνουμε για μας και όχι για να βλάψουμε κάποιους άλλους. Αυτός που θέλει ένα οργανάκι απο επαγγελματία θα πάει σε επαγγελματία να το πάρει και εγω που θέλω να πειραματιστώ και να φτιάξω κάτι μόνος πετυχημένο ή όχι θα πάω σε μένα έτσι γιατί περνάω ευχάριστα και δημιουργικά.
Αυτό που με εκπλήσει και δεν θυμάμαι αν το έχω ξαναπεί είναι ότι με στεναχωρεί η απόλυτη μυστικοπάθεια και τα μισόλογα στο χόρο της κατασκευής των οργάνων αυτών τη στιγμή που στο εξωτερικό και μέσα στο internet γίνεται χαμός απο πληροφορίες και ανταλλαγή τεχνογνωσίας . Ίσως λοιπόν έχει φτάσει η ώρα και εδώ να μιλάμε και να μεταδίδουμε τις γνώσεις μας πιο απλόχερα και χωρίς το φόβο μήπως αυριο μείνουμε απο δουλειά και πεινάσουμε. Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα μην τρελαθούμε. Ωπ πήρα φόρα… βγαίνει πραγματικά απο μέσα μου αυθόρμητα.
kostasthessaloniki να σε και καλά φιλαράκι και χαίρομαι που σου άρεσε η κατασκευή. Ξέρεις ένα απο τα πολλα μου ενδιαφέροντα είναι και η προσπάθεια να κατασκευάζω εργαλεία μόνος μου. Το τί πλυντήρια ρούχων και πιάτων έχω διαλύσει για τα μοτερ τους δεν το συζητάμε. Κάποτε είχα φέρει δυο ρούχων κάτω στην αυλή και σημερα αυριο να τα ανοίξω πέρασε καιρος και στο τέλος κόντεψε να με χωρίσει η γυναίκα μου:090:
Αυτό που λές για τον οδηγό κατασκευής μπουζουκιού ακούγεται πολύ καλό, θέλει δουλειά και χρόνο αλλά αν ξεκινήσεις όλα τα άλλα έρχονται σιγα σιγα. Αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι μου λές.
oxtaxordos προχώρα αλλα δεν μπορώ α καταλάβω γιατί ασχολείσαι με νοβοπάν. Το νοβοπάν είναι για να στο πώ έτσι απλά πρεσαριστό υλικό σαν χοντρό πριονίδι. Δυό τρία καρφώματα και θα αρχίσει να ανοίγει κατι που δεν θα το ήθελες στην διάρκεια κατασκευής του σκάφους. Το καλύτερο απο όλα είναι μασιφαριστό καλούπι για να αντέχει στα καρφώματα. Το δικό μου είναι απο δεκάρι κοντραπλακε τα πλαϊνα και το κεντρικό με 25άρι 3 στρώματα στο πίσω μέρος και πάλι υποφέρει σε στραβοκαρφώματα. Αυτά φίλοι μου πάω να την πέσω γιατι νυστάζω και απο αύριο πάλι στα οργανάκια μας και στην παρέα
Καληνύχτα.

τα περισσοτερα καμαρια ειναι απο ελάτη 18αρα απλα εκρινα πως ειναι καλο να αλλαξω 1-2 ζευγαρια θα ανεβασω φωτο οταν κατεβω… heh

Οι πινεζες, η¨ καρφακια για τις δουγες που ψαχνετε, ειναι τα λεγομενα πρετσινια, ειναι αλουμινενια, εχουν διαφορα παχη και μηκη, και ειναι οτι πρεπει, γιατι εχουν μακρυ κεφαλι και εκει που καταληγει, κανει ενα πλατωμα σαν ροδελα. (πωλουνται δε, σχεδον σε ολα τα σιδηροπωλεια)
Νικολας.

Φίλε μουζικος σε ευχαριστώ για την πληροφορία. Αυτο που με προβληματίζει όμως στα περτσίνια είναι ότι το κεντρικό στέλεχός τους είναι απο μαλλακό μέταλλο πράγμα που σημαίνει στράβωμα πολύ εύκολα ενώ το άλλο έχει ατσάλινο καρφί λεπτο και πολύ μυτερό. Πάντως με αυτά που έφτιαξα βολέυομαι καλά ώς τώρα.
Μια παράληψή μου και ας μου το συγχωρέσει είναι που δεν απάντησα στο μύνημα του jojos που τον ευχαριστώ και αυτόν.

εγω παλι εφτιαξα το μηχανακι εφτιαξα 2 υπολογιστες αλλα το καλουπι μπροστα το κυκλικο στον εμπο τακο ακομα να βρω τρόπο…

Τόλη το κυκλικό του καλουπιού ή τον τάκο ενοείς ρε φιλαράκι;

το κυκλικο μερος μαζι με τον μπροστα τακο το σημειο που εχεις κανει με φιλετάκια :083:

Σου έχω γράψει πως δούλεψα εγώ αλλά δεν καταλαβαίνω γιατι δεν ξεκινάς με το τρόπο που σου είπα. Θες να κάνεις κάτι άλλο λοιπόν όπως έχεις το στρογγύλό του καλουπιού πάρε ένα ράμα και με κορυφή τη μύτη της βάσης του καλουπιού και κορυφή το πίσω μέρος του στρογγυλού άρχισε να το τρώς με τη ράσπα η το ντρέμελ μέχρι να το φέρεις κολητά με τον τάκο. Με τον τρόπο αυτό φαλτσάρεις ταυτόχρονα και το στρογυλλό γιατί όλα τα καμάρια θέλουν τα φάλτσα τους. Όταν τραβήξεις με το ράμα τον πρώτο οδηγό κάνε άλλους δυο τρεις εκατέρωθεν του κεντρικού και τότε με την ρασπα προσεκτικά φέρνεις την καμπύλη. Τον μπροστά τακο φυσικά θα τον βιδώσεις πρώτα απο κάτω και αν προεξέχει πολύ τον κατεβάζεις με το σκαρπέλο. Θέλει υπομονή όλη η διαδικασία και χρόνο.
Εγω τελειώνω το πέτσωμα και όταν το ετοιμάσω θα το ανεβάσω.

ολις γυρισα απο μπανακι προσπαθω να καταλαβω αυτο που λες… το επεξεργαζομαι αυτην την στιγμη… πριν κανω τα παραπανω απο οτι καταλαβαινω θα πρεπει να προσαρμοσω και τον τάκο του μανικιου και τον εμπρος τακο και μετα να βαλω τις φετες ? :slight_smile:
υπ η μηπως να χαραξω τις δουγιες πανω στα ξυλα και να βαλω περισσότερα απο ενα ράμα… μπορεις να μου στιλεις mo to skype σου /?
η καλυτερα μπες στο chat του φόρουμ

Αυτό που προέχει είναι να τελειώσεις το καλούπι μην μπερδεύεσαι ακόμα με τις δουγες γέμισε το καλουπι σου προς το χορδοστάτη κάνε το αρνητικό και προχώρα όπως σου είπα.

Αν και δεν βλέπω κίνηση στο θέμα ας παραθέσω την συνέχεια της κατασκευής. Ώρα 23.30 και μόλις έβγαλα το σκάφος απο το καλούπι του. Ξεκίνησα για μήκος 42 οκ αυτό βγήκε σωστά. Πλάτος όμως έφυγε κατα 2,5 εκ. το πήγαινα για 31 και βγήκε 33,5 . Είναι απόλυτα συμμετρικό όμως. Ποιά είναι η αποψή σας για τις διαστάσεις αυτές; Θα βγεί μπουζούκι ή Λαούτο;:019: Ήθελα να ανεβάσω και φωτό αλλά να είναι καλά οι πιτσιρικάδες κάπου φωτογραφίζοντας την παρατήσανε και έχω ξεμείνει για σήμερα :108:αν την βρώ θα το κάνω αύριο.
kostathessaloniki θα χρειαστώ τη βοήθεια σου φίλε.

Σήμερα κατάφερα όπως έγραψα και χθες να βγάλω τις φωτό του σκάφους στο οποίο και λείπει η κολάντζα. Τό έχω τρίψει ένα χεράκι και το έχω πλανίσει γύρω γύρω εκεί που θα κοληθεί το καπάκι αργότερα. Το μέγιστο πλάτος είναι 31,5 εκ και το μήκος του απο πίσω μέχρι μπροστα που κολλάει το μπράτσο 40,5 εκ. Το ξύλο του όπως είπα πιο παλιά είναι δρυς με Νιαγκόν τον τάκο στο μπράτσο και δρύινο τάκο στον άλλο. Αν γνωρίζετε κάποιοι για το μπράτσο να συζητήσουμε θα με βοήθούσε πολύ για να συνεχίσω. Εγώ συμβουλεύτικα τα στοιχεία του περιοδικού www.klika.gr που στο κεφάλαιο οργανοποιίας αναφέρεται στην κατασκευή του μπράτσου.

image image