Εμπειρίες από την προσπάθεια κατασκευής μπουζουκιού

Αδερφε μου, αυτο που βλεπω ειναι τελειο!
Δεν μιλαω σαν γνωστης του θεματος, αλλα σε “παρακολουθω”, και σενα και τους αλλους οργανοκατασκευοψαχτουρηδες, και οτι βλεπω, ακουω, μαθαινω, ειναι προικα και για το δικο μου εγχειρημα. Θα φτιαξω και εγω το μπαγλαμα μου…

Καλησπέρα,
peplos συγνώμη που δεν απάντησα αλλά έλειπα εκτός πόλης βλέπεις…είδα τις φωτο και δεν βρίσκω λόγια…είναι φοβερό μπράβο σου…λεπτομερής και καθαρή δουλειά…
Οι διαστάσεις του σκάφους είναι μια χαρά,απλά μέτρησε το πλάτος που έχει ο μπροστινός τάκος…αυτό θα παίξει μεγάλο ρόλο για το εαν θα το κάνεις τρίχορδο ή τετράχορδο?Αν είναι τρίχορδο,3,5εκ είναι καλά.Εγώ γιατί το βλέπω όμως ότι πάει για τετράχορδο?Είναι βλέπεις το μανίκι,το πόσο χοντρό θα βγει…καταλαβαίνεις?
Το μανίκι γίνεται,όπως πιθανότατα θα διάβασες, από κόντρες ξύλου…συνήθως μπαίνει στη μέση ένα δυνατό/σκληρό ξύλο όπως έβενος ή βένγκε(έχω κάποιες επιφυλάξεις για αυτό!!!) και στα άκρα κάτι πιο ελαφρύ όπως φλαμούρι.Επίσης,μπορεί να μπει και διπλή κόντρα από τα δυνατά ξύλα (πχ έβενος) τα οποία μπορούν να χωρίζονται από μια κόντρα οξυάς, δηλαδή έχουμε:
Φλαμούρι-έβενος-οξυά-έβενος-φλαμούρι.
Γεγονός είναι ότι υπάρχουν αρκετά ξύλα που μπορούν να χρησιμοποιηθούν για μανίκι οπότε θα ακούσεις πολλούς συνδυασμούς…
Όπως επίσης μπορεί να γνωρίζεις για την ένωση του μανικιού με το σκάφος,κάνεις πρώτα στον τάκο ένα αυλάκι σε σχήμα χελιδονοουράς το οποίο θα έχει στο πάνω μέρος πλάτος 2-2,2εκ και στον πάτο θα ανοίγει σαν τραπέζιο…Το βάθος μπορεί να είναι μέχρι και 1,8 εκ ανάλογα όμως θα το δεις εσύ πόσο σε παίρνει…πρόσεχε μην τρυπήσεις και βγεις στις ντούγιες…Το αυλάκι μπορεί να γίνει με ρούτερ σιγά σιγά μέχρι να φτάσεις στο επιθυμητό επιτρεπτό βάθος.
Μην ξεχάσεις τέλος να βάλεις μπορντούρα γύρω γύρω στο εσωτερικό μέρος του σκάφους…
Δεν ξέρω αν ήμουν κατανοητός…αυτά είναι τα βήματα που ακολουθώ…Οι διαστάσεις και οι μετρήσεις είναι επίσης υποκειμενικές.Αν χρειάζεσαι διευκρινίσεις,ρώτησε με…
Πάντως χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή όταν θα κολλάς το μπράτσο με το σκάφος,αφού:
1)είναι κρίσιμο σημείο για την αντοχή του μανικιού κια συνεπώς όλου του οργάνου
2)χρειάζεται μια ελαφριά κλίση το σκάφος όταν θα θυληκώνει στο μανίκι,δηλαδή θα πρέπει, όταν το ακουμπάς κάτω και ανάποδα,η άκρη του σκάφους,από την μεριά της κολλάντζας να απέχει περίπου στο 1-1,2 εκ από το τραπέζι…
Αυτά προς το παρόν…
Καλή συνέχεια,και είμαι σίγουρος ότι θα τα καταφέρεις με βάση αυτά που έχω δει ως τώρα.
Τα λέμε!

Φίλε μουζικος να είσαι καλά για τα καλά σου λόγια να παρακολουθείς γιατι σίγουρα κάτι θα βγεί για όλους μας απο όλους μας.
kostasthessaloniki χαίρομαι που σε ξανακούω. Ανεβάζω ένα σχεδιάκι αν και βγήκε λίγο παράξενο αλλα κάνει τη δουλειά του. Το 1,2 εκ που λές ότι πρέπει να απέχει το σκάφος απο κάτω στο μέρος της κολλάντζας θα ξεκινάει απο πιο σημείο να παίρνει την ανηφορική αυτή κλίση μήπως απο την άκρη του τάκου του μανικιού; Δηλ. για να γίνω πιο κατανοητός εφάπτεται ο τάκος του μανικιού πλήρως και με σημείο 0 στο εσωτερικό του δίνω 1-1,2 στην άλλη άκρη;
Και κάτι άλλο η μπορντούρα γύρω γύρω στο εσωτερικό μέρος του σκάφους να είναι τι πλάτος και αν χρειάζεται να κάνω μισοτομές για να λυγίσει και να κολήσει ή λύγισμα πηχάκι με τον παραδοσιακό τρόπο;

Α και κάτι άλλο που ξέχασα να σου απαντήσω το μπουζούκι εξαρχής το πάω για τετράχορδο γι΄αυτό το βλέπεις έτσι στον τάκο. Το ημικύκλιο που σχηματίζεται στο μέρος του μπράτσου είναι ακτίνας 2,7 εκ μεγάλο ε;

Καλησπέρα,
η κλίση που έκανες στο σχεδιάκι είναι ακριβώς αυτή που σου έλεγα,απλά διευκρινίζω ότι γίνεται κατά την ένωση του μανικιού με το σκάφος…ακουμπώντας δηλαδή κάτω όλο το μανίκι,το οποίο είναι κολλημένο με το σκάφος,πρέπει να έχει κλίση 1-1,2εκ.
Τη μπορντούρα μπορείς να την κάνεις με όποιο τρόπο σε βολεύει…πλάτος 1,2-1,5εκ,πάχος 0,3-0,4εκ…

Αν όπως λές είναι ακτίνας 2,7εκ,τότε ο τάκος έχει πλάτος(όχι πάχος)5,4εκ?
(βλ εικόνα.)

Φίλε peplos,

Άν όντως είναι 5,4cm το πάχος στην ένωση του μπράτσου, έχεις πρόβλημα.( Γιατί φαντάζομαι θές το μπράτσο πιό λεπτό ).
Θα σου πρότεινα λοιπόν, να προεκτείνης τον τάκο του μπράτσου με ένα κομμάτι ΕΜΦΑΝΟΥΣ ξύλου, τώρα.
Κόλησε με την πιό γερή κόλα που έχεις ένα τακάκι, και φέρε το στο σωστό σχήμα (Κάτι σαν προέκταση του σχήματος -προς τα πίσω- ώστε να φτάσεις στο τελικό πάχος του μπράτσου, που θές).
Έτσι μπορείς να “σβήσεις” την κολάντζα πάνω στο τακάκι αυτό, και να το κάνεις να μην φαίνεται πολύ.

Γιά την κλίση προς τα πίσω του μπράτσου, το κυρίως ζήτημα είναι ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ ΚΑΒΑΛΑΡΗ.
Μιάς και οι χορδές τράβάνε το μπράτσο πρός τα πάνω, ξεκινάς με μιά γωνία αρνητική -δηλ. το μπράτσο προς τα πίσω.
Ανάλογα με τήν γωνία αυτή, το ύψος του έβενου και των τάστων, το πάχος και το είδος του καπακιού (με κλίση - επίπεδο - κυρτό κλπ), και γενικώτερα τις ελαστικότητες του οργάνου (μπράτσο - σκάφος), ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ΤΙ ΥΨΟΣ ΚΑΒΑΛΑΡΗ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΕΛΙΚΑ.
Δές ένα σχετικό άρθρο απο μιά άλλη κουβέντα για τους καβαλάρηδες εδώ . . .
http://www.rembetiko.gr/forums/showpost.php?p=147130&postcount=19

Για την εσωτερική μπορντούρα.
Άν κάνεις μισοτομές, έχεις απλώς μιά μεγαλύτερη επιφάνεια να πατάει το καπάκι.
Άν λυγίσεις και εφαρμόσεις πηχάκι εσωτερικά, νομίζω οτι, προσθέτεις ένα καλό δομικό στοιχείο στην ακαμψία του στεφανιού του σκάφους σου.

Φιλικά, Γιώργος.

πατριδα ειναι τελειο ρε σι , εισαι μερακλης τελικά μπηκα μετα απο πολλες μερες και εγω στον αγωνα ειμαι αγορασα ξυλοστοκο σημερα για τις τελευταιες λεπτομέριες :088: θα τα πουμε απο skype το βραδακυ αν σε πετυχω :slight_smile:

Κώστα όντως ο τάκος του μανικιού έχει αυτή τη στιγμή 5,4 εκ.
Όπως λέει και ο φίλος jojos Γιώργος υποθέτω ότι αυτό θα βγάλει χοντρό μανίκι στη βάση του. Δηλαδή απο την δική σας εμπειρία ποιό είναι το ιδανικό η το συνηθέστερο ας πούμε για να το ξεκινήσουμε απο εδώ.
Γιώργο η παραπομπή σου είναι πολύ ενδιαφέρουσα βέβαια με τα Αγγλικά μου δεν τα πάω και πολύ καλά θα το παλέψω…
Όσο για το μανίκι που λές Κώστα πέρα απο την οποιαδήποτε κλίση που πρέπει να του δώσω υποθέτω ότι αυτό γίνεται λοξοτομώντας το σημείο επαφής με τον τάκο πριν την ένωση ή κάνω λάθος;
Ας μηλίσουμε όμως για τις διαστάσεις που είπαμε και βλέπουμε στη συνέχεια…
Τολάκο που είσαι ρε φίλε σε χάσαμε… Είπαμε μετά τις βόλτες και κανένα μπουζουκοφόρουμο χαλαρώνει.
Εδώ είμαι και στο Skype.

Φίλε peplos εγώ κολάω κανονικά το μπράτσο και στη συνέχεια το πλανίζω περίπου από το 10 τάστο και πίσω ώστε να δώσω σταδιακά την επιθυμητή κλίση. Ετσι μειώνεται ο κίνδυνος σοβαρού λάθους, γιατί λίγο μεγαλύτερο φάλτσο στην ένωση θα δώσει μια πολύ μεγάλη κλίση προς τα πίσω στο μπράτσο και αυτό διορθώνεται δύσκολα! :089:
Ελπίζω να βοήθησα…

Άρα φίλε theos1960 κατά τηνδική σου τεχνική κολλάς σε κάθετη τομή μπράτσο και μανίκι σε ένα φλάτ επίπεδο και τα δύο και μετά του δίνεις με το πλάνισμα την κλίση του όπως λές. Το πλάνισμα υποθέτω ότι το κάνεις με πλάνη χειρός και όχι ηλεκτρική ετσι;
Το 1 η 1,5 εκ. που πρέπει να χαμηλώσεις απο επάνω προφανώς πρεπει να το έχεις δώσει επιπλέον στο μπράτσο για να μη χαμηλώσει πολύ στην κορυφή ή όχι;

Και για τις διαστάσεις που λέγαμε με τα παιδιά στον τάκο ποιά είναι η αποψή σου αρχή και τέλος τελειωμένο.

:088:Ακριβώς αυτό κάνω! Το μπράτσο που βάζω έχει τον απαιτούμενο “αέρα”… Το πλάνισμα το κάνω με την ηλεκτρική πλάνη χειρός, (αξιαγάπητο εργαλείο), που την στερεώνω στη μέγγενη για καλύτερη εργασία.
Για τις διαστάσεις του μπουζουκιού δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά γιατί προς το παρόν κάνω μόνο τζουρά και μπαγλαμά.

Οκ φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ και προσμένω και τη δική σου βοήθεια όποτε τη χρειαστώ. Αυτές τις μέρες μελετάω ένα τριβείο για δούγες που αν πετύχει θα κάνει πάταγο.
Πασχάλης

Γεια σας και πάλι,
βλέπω αυξάνεται η παρέα κι αυτό μου αρέσει πολύ…:slight_smile:
Λοιπόν,peplos,δεν πειράζει το λάθος έγινε,διορθώνεται όμως όπως πολύ σωστά σου έχει πει ο jojos,απλά στο τέλος θα βάλεις και έναν καπλαμά(είναι ο συνήθης καπλαμάς από ξύλο που θα ταιριάζει με το δρυ και το οποίο το βάζουν πολλοί οργανοποιοί για να καλύψουν τις ατέλειες που υπάρχουν στην ένωση των ντούγων στην αρχή του τάκου) για να καλύψεις το πρόσθετο τάκο που θα έχεις κολλήσει.
Όσον αφορά τώρα το μανίκι,αφού δημιουργήσεις την τραπεζοειδή τομή στον τάκο,παίρνεις το τραπεζοειδές σχήμα του τάκου και το ζωγραφίζεις με ενα μηχανικό μολύβι(για μεγαλύτερη ακρίβεια) στο μανίκι.Αυτό γίνεται με το να ακουμπάς το μανίκι στον ήδη σκαμμένο τάκο και να παίρνεις το περίγραμμα όσο ακριβέστερα μπορείς…
Προτού γίνει όμως αυτό,θα πρέπει να μετρήσεις και να δεις που θα μπει ο καβαλάρης σου,δηλαδή τι μήκος χορδής θα έχει το μπουζούκι σου,πόσο μακρύς είναι ο τάκος και συνεπώς πόσο μέσα στον τάκο θα μπει το μανίκι…Για παράδειγμα, σε ένα μπουζούκι με μήκος χορδής 67εκ,εγώ κάνω το μανίκι γύρω στα 43,3εκ+6,5εκ(μήκος τάκου).Η μέτρηση των αποστάσεων αυτών ξεκινάει από το σημείο που θα μπει ο πανω καβαλάρης(στην μεριά που είναι το κεφαλάρι).Σε κάθε περίπτωση πάντως άφησε λίγο αέρα 2-3εκ στο μανίκι σου για μικροδιορθώσεις σε τυχόντα λάθη(άνθρωποι είμαστε).Χαρακτηριστικά,εγώ έχω μετρήσει το μήκος που έχει το μανίκι+κεφαλάρι πρίν κοπεί το μανίκι για την ένωσή του με το σκάφος, και το βρήκα 66εκ(ο αέρας που λέγαμε).Σημειώνω ότι το μανίκι καλό είναι να είναι κολλημένο με το κεφαλάρι προτού κολλήσεις το μανίκι με το σκάφος.Παρακάτω έχω φτιάξει πολύ πρόχειρα δυο φωτο που πιστεύω να σε βοηθήσουν.
Συνεχίζοντας,όσον αφορά τον τρόπο του theos1960,είναι ενδιαφέρουσα ιδέα την οποία δεν έχω εφαρμόσει ακόμα.Το πρώτο πράγμα όμως που σκέφτηκα τώρα που το διάβασα είναι ότι με το πλάνισμα αφαιρείται ξύλο από το μανίκι που πιστεύω ότι είναι πολύτιμο για την μηχανική αντοχή του μανικιού στην πίεση των χορδών,και πολύ περισσότερο όταν οι χορδές είναι 8 κι όχι 6 όπως στο τρίχορδο όπου το “τράβηγμα” τους είναι μεγαλύτερο και ακόμα περισσότερο όταν πρόκειται για μπουζούκι όπου το μήκος του μανικιού είναι το μέγιστο δυνατό από τα έγχορδα που συζητούμε(μπουζούκι,τζουράς,μπαγλαμάς) και συνεπώς είναι περισσότερο ευλύγιστο από έναν μπαγλαμά όπου το μήκος μανικιού είναι το μισό σχεδόν.
Παρόλα αυτά,σου προτείνω να ακολουθήσεις όποιο τρόπο επιθυμείς,απλά παρέθεσα την άποψη μου έτσι όπως αντιλαμβάνομαι τον τρόπο αυτό.
Ελπίζω να ήμουν κατανοητός…καλό βράδυ και καλή συνέχεια!!!
Φιλικά,
Κώστας.

image image

Φίλε peplos οι διαστάσεις του τάκου σου πρέπει να είναι πολυ μεγάλες. Δεν μπορώ να σου πω με ακρίβεια γιατί ουδέποτε ασχολήθηκα με τετράχορδα, αλλά λάβε υπόψη σου ότι το τελικό πλάτος στο τρίχορδο είναι από 3-3.5 το πολύ εκατοστά ειδάλως θα πρέπει να είναι πολύ αραιές οι χορδές ή να αφήνει μεγάλα κενά πάνω και κάτω στο μάνικο. Με τα παραπάνω δεδομένα δεν πρέπει στο τετράχορδο να ξεπερνάει σε πλάτος τα 4-4.5 εκατοστά. Στο πλάτος αυτό πρέπει να υπολογίσεις και το πάχος της κολάτζας άρα να αφαιρέσεις 3-4 χιλιοστά από το στάδιο που είσαι τώρα. Η πρόταση του Κώστα, άν δεν κάνω λάθος, να προσθέσεις ένα κομμάτι θα έχει προβλήματα αισθητικής φύσης και ίσως και αντοχής. Αντίστοιχο πρόβλημα που είχα και εγώ το αντιμετώπισα ξεκολώντας τις 2-3 τελευταίες ντούγιες από τις δυο μεριές, στο πλάτος του τάκου μόνο και όχι ολόκληρες, και με υπομονή και προσοχή λέπτεινα τον τάκο κατά πλάτος. Το τελικό σχήμα-διατομή του τάκου βγήκε όχι μηκυκλικό όπως το δικό σου αλλά ελαφρώς ωοειδές πράγμα που δεν είναι καθόλου άσχημο. Μετά ξανακολλάς καλά τις ντούγιες και μόλις πέσει από πάνω και η κολλάντζα ούτε γάτα ούτε ζημιά.

Όσον αφορά το μάνικο συμφωνώ με τον Κώστα εκτός από το πλάνισμα που αναφέρει. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις χοντρότερο ξύλο από αυτό που επιθυμείς και ανάλογα με την κλίση που θέλεις να αφαιρέσεις από την πάνω ή την κάτω μεριά για να το φέρεις εκεί που θέλεις διορθώνοντας έτσι λίγο και την κλίση του μάνικου. Το καράολο καλύτερα να κολλήσεις μετά κατά την γνώμη μου, γιατί πάντα υπάρχει και ο κίνδυνος στρέψης του μάνικου.

Και μην το ξεχάσω όχι ηλεκτρική πλάνη για το πλάνισμα. Δεν συγχωρεί λάθη. Έπαθα πρώτα και μετά έμαθα

Φίλε kostasthessaloniki η τεχνική μου είναι εντελώς αυθαίρετη, μου πήγε καλά στο πρώτο και την εφαρμόζω. Το σημαντικό είναι να έχει το μπράτσο “αέρα” προς όλες τις διαστάσεις, όπως συμφώνησε και ο sakkalis… Το ξύλο που θα αφαιρεθεί ήταν “περισσευούμενο” εξ αρχής. Αφού λοιπόν κολληθεί το μπράτσο και αποτελέσει ενιαίο σύνολο με το σκάφος και διαμορφωθεί η κλίση τότε το μετράω και το κόβω εκ του ασφαλούς (σε φάλτσο) και κολλάω το καράουλο.

Το πλάνισμα το κάνω σιγά σιγά και προσεκτικά με χαμηλή ρύθμιση στον οδηγό. Να τονίσω εδώ ότι, (όπως τα περισσότερα ηλεκτρικά εργαλεία), Η ΠΛΑΝΗ ΛΑΤΡΕΥΕΙ ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ, (έτσι για γνωριμία, στην αρχή μου έκανε ευτυχώς μόνο ένα μανικιούρ στο δείκτη του δεξιού χεριού… Ευτυχώς που λόγω κιθάρας διατηρώ νύχια στο δεξί χέρι, αλλοιώς θα μου έπαιρνε μεζέ!) :slight_smile:
ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΧΡΗΣΗ ΤΩΝ ΗΛΕΚΤΡΙΚΩΝ ΕΡΓΑΛΕΙΩΝ ΚΟΠΗΣ ΚΑΙ ΛΕΙΑΝΣΗΣ!:088:

Α ρε τι γίνεται εδώ… χαμός πραγματικά.
Ευχαριστώ όλους σας φίλοι μου για την ανταπόκριση σας στην προσπάθεια αυτή. Πραγματικά δεν υπάρχει πιό ωραίο πράγμα απο την υγειή αντιπαράθεση απόψεων και τεχνικής. Είπαμε μάλλον είπανε κάποιοι φίλοι σε άλλες συζητήσεις ότι στην Ελληνική οργανοποιία δεν υπάρχουν κάποια στανταρ σε σχεδιασμό και τεχνική να λοιπόν το πιό απλό παράδειγμα εδώ. Καλό όμως είναι αυτό γιατί μόνο με τη διαφορετικότητα των απόψεων οδηγούμαστε μετά απο τη μελέτη αυτών σε ορθότερα συμπεράσματα.
Θέλω να συνεχίσουμε έτσι σε αυτή την παρέα.
Μου έχετε δώσει τόσο υλικό για μελέτη που θα αρχίσω αμέσως.
kostasthessaloniki το σχεδιάκι σου ειναι πολύ κατατοπιστικό και θα βοηθήσει. Αυτή η αυλακιά μπορεί να γίνει και με μπιτ χελιδονοουράς στο ρούτερ έτσι;
theos1960 εσύ φίλε έχεις προχωρήσει τεχνολογικά αφού καταφέρνεις με την ηλεκτρική πλάνη να φαλτσάρεις δάκτυλο, εγώ έχω μείνει πίσω διότι με απλή χειρός έκανα μπιζουτέ τον παραμεσο του αριστερού με μια δούγα.:090:
Φίλε sakkalis και εγώ τη φοβάμαι την ηλεκτρική σε λεπτοδουλειές προτιμώ την απλή χειρός γιατί ελέγχεται καλύτερα αλλά κουράζει περισσότερο.
Λοιπόν την πέφτω στη μελέτη και τις μετρήσεις και τα λέμε σύντομα.
Πασχάλης