Εμπειρίες από την προσπάθεια κατασκευής μπουζουκιού

Γιά πές, γιά πές γιατί είμαι και 'γω σε σκέψεις για ένα τέτοιο εργαλείο . . .

Φιλικά, Γιώργος.

Γιώργο δεν θα σου πω θα σου δείξω τι θέλω να κάνω… αλλά θέλει λίγο μελέτη το πράγμα.

Πασχάλης

αχ μην δίχνεις τέτοια :079: απογοητευομαι :slight_smile: λοιπων αισθανομαι οτι ειμαι λιγο πίσω χαχαχα… anyway… μετα απο 2 ωριτσες στην χαοαποθικη μου μπορω να πω οτι τελιωνω και εγω το καλουπι yeah!!! peplo αν σε πετυχω skype να σου πω για μανικι κτλ αν και δε διαβασα ολα τα ποστ πρεπει να διατυπωθικε ενα λαθος δε εχει το μανικι κλιση προσοχη αλλα η ταστιέρα επίσεις να προσεχεις να βαλεις χοντρα ταστα για να παρει κληση το μανικο ταστιερα προς τα πισω μετα ερχετε , ευκολα η με τον καιρο η με τακο και σεσουάρ… επισεις τα ξυλα να μπουν κντρα τα νερα απαραιτητος! παω να κανς ενα μπανακι γιατι ειμαι άσπρος…




και ΤΑΤΑΝ… η αποθικη μου αμα παιζει να με κοντραρει κανεις σε χαος ας ζυγώσει !

Η τεχνική που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι δίνει κλίση στο μάνικο προς τα πίσω και η ταστιέρα ακολουθεί αυτήν την κλίση. Όταν μπουν οι χορδές οι τάσεις στρέφουν το μάνικο προς τα πάνω μειώνοντας ή μηδενίζοντας την κλίση. Συνήθως στην ταστιέρα δίνεις περισσότερο πάχος στο πίσω μέρος ούτως ώστε όταν και αν σκευρώσει να έχει παραπάνω πάχος για να μπορεί να πλανιστεί και να διορθωθεί.

Φίλε Δημήτρη βλέπω ότι είσαι αρκετά ψαγμένος και γράφεις ενδιαφέροντα πράγματα. Είμαι υπό μελέτη. Απο ότι γράφεις έχεις κάνει κατασκευή-ες για πες μου. Και κάτι άλλο μιλάω σε όλους σας σκέφτομαι μάνικο με 5 ξύλα ένα κεντρικό και απο δύο εκατέρωθεν τι λέτε και αν μπορούμε να το συζητήσουμε στη βάση των πιο κοινών στην αγορά απο αυτά.
Κώστα στο σχεδιάκι που μου έστειλες γράφεις πλάτος 4εκ υποθέτω υψος 2; Το τραπεζοειδες έχει βάθος 1,8 πλατος 2 στο κάτω μερος που ανοίγει και στο πάνω μέρος που στενεύει πόσο;
Δεν ξέρω αν σε μπέρδεψα αν ναι θα το κάνω και εικόνα όταν τα πουμε.
Τόλη μή φοβάσαι για το εργαστήριο σου υπάρχουν και χειρότερα σε “ευταξία”. Βλέπω ότι βαδίζεις φορτσα προχώρα. Το βράδυ αφού έβλεπα και σου έγραφα πρέπει να ήταν θαυμα…
Πασχάλης

Φίλε Πασχάλη,
Ωραίο το εργαλείο αλλά μου φαίνεται, κοματάκι μεγάλο γιά ντούγιες.

Εγώ βρήκα ένα σχέδιο για “τριβείο πάχους” πολύ πιο μικρό.
Σχεδιάζω να το κάνω 13-15cm μήκος στον κύλινδρο, πράγμα που μου φαίνετε αρκετό γιά ντούγιες.
Το δικό μου σκάλωμα είναι στο μοτεράκι και στην οδήγηση.
(Σε πόσες στροφές να γυρίζει τελικά.)

Δές και το σχεδιάκι, να πάρεις μιά γεύση…

Φιλικά, Γιώργος

image

Γιώργο βασικά μιλάμε για το ίδιο πράγμα. Το μόνο που αλλάζει κατα τη δικές σου ανάγκες είναι οι διαστάσεις του. Εγώ θα το προτιμούσα να είναι λίγο μεγαλύτερο για να κάνω και μεγαλύτερες δουλειές. Η εργασία η ίδια θα είναι περίπου σε χρόνο κατασκευής. Για το μοτεράκι που λες ένα μοτέρ 3/4 του ίππου είναι καλό αλλά ο 1 ίππος μου ακούγεται καλύτερος. Οι στροφές στο μοτερ νομίζω στα κανονικά ειναι γύρο στις 1250 ανα λεπτό και βάζοντας τη μισή σε διάμετρο τροχαλία στον άξονα τυμπάνου διπλασιάζεις. Δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι περισότερο. Άλλωστε στην πράξη θα δεις καλύτερα τα αποτελεσματα. Για το σύστημα οδήγησης κάντω λίγο πιο αναλυτικά κάτι σαν ξεχονδριστήρας δηλ. πες μου και τα λέμε
Πασχάλης

θα ηθελα να ρωτησω αν η κλασικη κορδελα μπορει να κοψει ντουγιες 2,5 χιλιοστα ?

Τόλη η κορδέλα μπορεί να κόψει 2,5 αρκεί να είναι πολύ καλά ρυθμιζμένη και κατα μήκος αλλά και καθετότητας στον οδηγό της. Αλλά γιατί 2,5 δεν θα τις χαμηλώσεις άλλο τις δούγες; Θα τις αφήσεις έτσι όπως βγαίνει κοντροκοπια απο την κορδέλλα; Εγώ έκοβα 3,5 και την κατέβαζα με τρίψιμο ή μικρή πλάνη. Γι΄αυτό μελετάω το τριβείο που είδες.

μαλιστα απλα ρωτησα , πατριδα οπου νανε τελειώνω και τρελενομαι η μπροστα στρογγυλαδα μου βγαίνει καλουτσικη μεχρι τώρα… :):090:

Το τριβείο για τις ντούγες πρέπει υποχρεωτικά να συνοδεύει ένα σύστημα για την απορρόφηση της σκόνης.Αλλιώς προτείνω πλάνη χειρός που δίνει και καλύτερο φινίρισμα.

εμενα μου λες … ε μπας και εχει επιπτωσεις το πριονιδι στην υγεία… εχω φαει μερικά γραμμάρια :112:\

+1 για αποροφυτήρα

Προτιμώ να πλανίζω 1 μήνα παρά να αναπνέω σκόνες.

Ρε παιδιά το συγκεκριμένο εργαλείο υπάρχει ήδη στην αγορά και ονομάζεται τανκ. Είναι πολύ χρήσιμο και γλιτώνει από πολύ κόπο και χρόνο. Αλλά για πιο σωστή χρήση η χοντρή δουλειά καλύτερα να γίνεται με το ροκάνι, ή ακόμη και την κορδέλα και ο σχηματισμός των ίσιων επιφανειών με το τανκ. Το μήκος καλο είναι να είναι μεγάλο (αν είναι δυνατόν ακόμη και 80 εκατοστά και με πλάτος καμιά 20αριά πόντους). Με αυτές τις διαστάσεις μπορείς να τρίβεις και τις ταστιέρες και ακόμη το ίδιο το σκάφος πριν βάλεις το καπάκι. Τα γυαλόχαρτα που παίρνουν επάνω μπορούν να αλλάξουν σε πιο χοντρά η ψιλά ανάλογα με τη δουλειά που θες να κάνεις. Οι τιμές τους ξεκινάνε από καμιά διακοσαριά ευρώ τα κινέζικα και ανεβαίνουν.

Ο πιο συνηθισμένος συνδυασμός είναι φλαμούρι, έβενος, φλαμούρι, έβενος, φλαμούρι, έβενος, φλαμούρι. Το κεντρικό κομμάτι εβένου να είναι και το πιο παχύ (5 χιλιοστά). Οι υπόλοιπες κόντρες από έβενο στα 2 χιλιοστά. Αντί φλαμούρι μπορείς να βάλεις ακόμη και μαονάκι ή καρυδιά. Το φλαμούρι είναι μαλακό ξύλο και όταν είναι σε εξωτερικές επιφάνειες καλό είναι να βάφεται (συνήθως μαύρο) ή να ντύνεται με πιο σκληρά ξύλα όπως στο ούτι ή στις λάφτες για καλύτερες αντοχές.

Ώπα.
Πού τα πουλάνε αυτά ? ? ?
(Ο προυπολογισμός μου με ρουλεμάν μοτέρ κλπ ήτανε κάμποσο πάνω απο 100 ευρώ. Άν παιζουν στα λεφτά που λές, μπορεί να μήν αξίζει τον κόπο να τραβηχτώ με ιδιοκατασκευές).

Φιλικά, Γιώργος.

Δημήτρη το τανκ που λές ειναι κάτι άλλο απο αυτό το τριβείο ταινίας χεριού; υπάρχει και το τριβείο ταινίας σταθερής βάσης που είναι και μεγαλύτερο. Το θέμα είναι ότι αν αυτά τα εργαλεία δεν είναι κλειστού τύπου για να βγάζουν ισόπαχα κομμάτια ενώ κάτι ανάλογο όπως στο σχέδιο του Γιώργου και αυτό της φωτό της δικής μου κάνουν ακριβώς ισόπαχα κομάτια. Και έχει και αναρόφηση σκόνης που δεν χρειάζεται να εισπνέουμε όπως λέει και ο Γιάννης Τ.
Δημήτρη για το μπράτσο αναφέρεις 7 κομάτια ξύλου συνολο 17 χιλ. μιλάς για τρίχορδο; γιατί εγώ μιλάω για τετράχορδο.

Μπορείτε να δώσετε περισσότερες πληροφορίες για το Τάνκ;

Για τηρα εδω.http://www.ergo-protection.gr/ferm/fbs-1200tribeiotanks.htm

Με το τανκ δύσκολα γινεται δουλεια(Προσωπική θέση).Έχω ενα σταθερό τριβείο ταινίας με ωφέλιμο μηκος ταινίας 70 εκ και πλάτος 20.
Παρόλα αυτά δηλώνω φανατικός οπαδός των stanley.