Εκπομπές ραδιοφώνου

Σκέφτηκα πως θα ήταν καλά να φτιάχναμε ,αν γίνεται φυσικά, μία λίστα από ραδιόφωνα σε όλη την Ελλάδα που παίζουν κυρίως Ρεμπέτικα αλλά και λαικά.Αν για παράδειγμα κάνω κανένα ταξιδάκι,θα ήταν ωραία να συντονίσω το ραδιόφωνο μου σε ένα σταθμό που παίζει ρεμπέτικα.Οπότε όποιος ξέρει σταθμούς,συχνότητες και ώρες εκπομπών,ευχαρίστως να μας ενημερώσει.
Επίσης και ραδιόφωνα ιντερνετικά.

Βρήκα και έναν σταθμό με διάφορες εκπομπές στο ίντερνετ.Για αυτό παραθέτω το παρακάτω λινκ το οποίο βρήκα μέσα από το site της πριγκιπέσσας:

Για όλους τους λάτρεις του ραδιοφώνου!

φιλε μου Αποστολε

το μονο ραδιοφωνακι που παιζει ρεμπετικα 24 ωρες το 24ωρο , μαλιστα και με την δικη μου
παρεμβαση (παραγγελιες τραγουδιων) , ειναι το μη εμπορικο ραδιο του rebetiko.sealabs.net
το οποιο δεν εχει αναμεταδοση , παρα μονο μεσω internet …

εαν υπαρχει στη σημερινη εποχη καποιος ερασιτεχνικος (πειρατικος) σταθμος , δε γνωριζω …
και για ρεμπετικα , μαλλον “απιθανο” , εκτος αν προκυψει κανενας “μερακλης” , ταμενος απ’
τη μανα του , διοτι θα πρεπει να ειναι και νεος σχετικα στην ηλικια …:089:

μη την ψαχνεις επομενως …
(ειστε πολυ λιγοι στην ηλικια σου , οι “γουσταροντες το ειδος”) …:088:

Υ.Σ. μονο εαν προκυψει κανενας τοπικος , μικρης εμβελειας , οπως μου ετυχε στη Σιφνο
πριν χρονια … απο κει μεσα κατι παλληκαρια τον ειχαν στησει ως φαινεται , και καποια
στιγμη ακουσα τον “κοκαινοποτη” και τρελαθηκα … αυτα …

Την ψάχνω γιατί όποιος ψάχνει βρίσκει.Όντως το ραδιόφωνο του rebetiko.sealabs.net είναι πάρα πολύ καλό και έχει πάρα πολλά τραγούδια που μπορείς να τα ακούσεις άμεσα.Απλώς λέω μήπως υπάρχουν και άλλα.

1 «Μου αρέσει»

Και κλασσικά, ο 902 το βράδυ. (εξαιρώντας τις μόνιμες εκπομπές των Αρη,Πάρη)

Ραδιο Ενωση 97,3 κάθε μέρα στις 2 τα μεσάνυχτα.
Για όσους μένουν Βοιωτία,ΑττικοΒοιωτία,Φωκίδα,Βόρεια Πελλοπόνησο (προς Κορινθιακό πλευρά).

φιλαρακια

εαν ειναι να κραταμε “λαμπαδα” της Αναστασης καθε μερα για να ακουσουμε ρεμπετικα
με μεταμεσονυκτια μεταδοση … αστο δε θα παρω …:026:

καθομαι στο ταβερνακι η στο ρεμπεταδικο , αλλα μετα τις 10.30 - 11 μ.μ. , αρχιζουν οι ανθρωποι …
μεχρι να τσιμπησουμε κατι , να πουμε δυο λογια , αρχιζει και το προγραμμα …

αλλα , να καθομαι σαν το βρυκολακα στο σπιτι για ν` ακουσω τους μερακληδες ,
ευχαριστω πολυ … δωσαμε … δωσαμε …:mad:

ΕΡΩΤΗΣΗ = την ημερα τα ρεμπετικα ειναι δυσπεπτα ???

Ραδιοφωνικός Σταθμός Μεσολογγίου- www.mesradio92.gr-
Και για δημοτικό τραγούδι.
Βραδινές ώρες εννοείται!!!

Υ.Γ. 1. Ξέχασα να γράψω την συχνότητα, 92.00 FM
2. Ίσως ακούσετε κι εμένα σε μία ρεμπετοεκπομπή, θα δούμε.

[/QUOTE][QUOTE=pelagia;184299]φιλε μου Αποστολε

μη την ψαχνεις επομενως …
(ειστε πολυ λιγοι στην ηλικια σου , οι “γουσταροντες το ειδος”) …:088:

αγαπητη Πελαγια οι νεοι ρεμπετολατρεις πολλαπλασιαζονται σαν τα μικροβια!!!!:092::092::092:
Κι οσο υπαρχουν δασκαλοι θα βγαίνουν μαθηταδες:112::112: (αυτοπαρηγορούμαι τώρα)

Για ρεμπέτικα και λαϊκά ο Νέαρχος Γεωργιάδης (ο γνωστός) έχει εκπομπή στον Άστρα κάθε απόγευμα ( 92.8 FM στην Κύπρο και διαδικτυακά http://astra.mywebreview.com/ )

www.planet-radio.gr:slight_smile:

φιλες και φιλοι , καλως ορισατε στο Planet 90,6 FM , μουσικο ενημερωτικο ραδιοφωνο
και με εκπομπη αφιερωμενη στο ρεμπετικο καθε Τριτη βραδυ 10 με 11 με κειμενα και
τραγουδακια που αφηγειται και επιλεγει απο την Ιεραπετρα της Κρητης ο Διονυσης Φραγκιαδακης!!!

καλη σας ακροαση …:088:

Εγω νομιζω οτι κανεις καποιο λαθος ως προς τους νεους ρεμπετολατρες. Απο προσωπικη μου εκτιμηση, νομιζω οτι ακουμπανε πολυ επιφανειακα πλεον οι νεοι( φοιτητες κυριως) το ρεμπετικο, τεινοντας περισσοτερο στο πανηγυρτζιδικο ρεμπετικο και με πολυ… μα παρα πολυ…κουβεντα, την ωρα που στο παλκο παιζονται καποια αριστουργηματα της μουσικης μας και μη δινοντας σημασια στο τι ειναι αυτο που ακουνε.Υποψιν, δεν αναφερομαι σε ατομα της σελιδας, αλλα σε καταστασεις που βλεπω να δημιουργουνται στις εξοδους μου…:slight_smile:

Άλλοι αυτοί που ασχολούντε με το ρεμπέτικο τραγούδι και άλλοι αυτοί που πάνε σε ένα καπηλειό να πιούνε ένα κρασάκι και να ακούσουνε( εκεί και μόνο εκεί) ρεμπέτικα τα οποία φυσικά και δεν γνωρίζουν.Εγώ όπου σταθώ κι όπου βρεθώ θέλω να ακούω ρεμπέτικα εκτός από τα κολλήματα που τρώω και ακούω από παραδοσιακά μέχρι και metallica , αρεά και που.

Εχεις δικιο απολυτο , χωρις να παρουμε στο λαιμο μας ολα τα φοιτητονιατα , αλλα ειναι και θεμα
που το ανοιξαμε πολλες φορες σε αλλες μας συζητησεις , οτι γουσταρουν πιο πολυ να γεμιζουν
τα “χοροπηδαδικα” , απο το να παλουκωθουν και να ακουσουν με κατανυξη “αγνωστα” γι αυτους
ρεμπετοασματα , να ρωτησουν ενδεχομενως ποιος το εγραψε , ποιος ο ερμηνευτης , κ.λ.π.

Κακα τα ψεμματα φιλε μου , εαν δεν καθισεις να ασχοληθεις απο “αγαπη” και μονο με το αθλημα,
να ξεριζωνεται μεσα απο την καρδια σου , “ποτε” δε θα μπορεσεις να ακουσεις ρεμπετικα “ποτε”!

Pelagia αγαπητη, σε ευχαριστώ για το … προξενιό!! :088:Και του φορουμ τουτου, και της εκπομπής μου στο Πλανετ απο το φορουμ τουτο… ψψψ … παραλιγο θα μου βγαινε έμμετρο!!:slight_smile:

Παρεπιπτοντως τα ρεμπέτικα δεν είναι δυσπεπτα καμία ώρα … και είναι πράγματι κρίμα να εξοβελίζονται στις αζήτητες ώρες …:026:

Χωρίς να έχω την παραμικρή διάθεση να περιαυτολογήσω θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την προσωπική μου εμπειρία.Κάνοντας αρκετές εκπομπές γιά το ρεμπέτικο στην Κεφαλλονιά στόν ‘‘ΔΑΜΩΔΟ FM’’ επέστρεψα στα Τρίκαλα θέλοντας να συνεχίσω την προσπάθεια μου.(εννοείται αφιλοκερδώς).Στην πόλη των Τσιτσαναίων,του Καλδάρα,του Βίρβου,του Παπασίκα και τόσων άλλων η απάντηση στίς κρούσεις μου σε τοπικούς ραδιοσταθμούς ήταν πως ενοχλεί ο ήχος του γραμμοφώνου, να κάνω το πρόγραμμα πιο ελαφρύ(λες και πρόκειται για γιαουρτάκι) και ότι θέλουν να κάνουν τον σταθμό σύγχρονο και μοντέρνο.Φίλοι μου τι να πει κανείς.Δύσκολοι καιροί για πρίγκηπες.(προς αποφυγή παρεξηγήσεων η καταγωγή μου είναι ταπεινά προλεταριακή.)Ευτυχώς έχουμε τις τακτικές συναντήσεις σε κουτουκάκια με τους μπουζουκομπαγλαμάδες μας για να βγάλουμε τα μεράκια μας.

  1. Στο Sealabs για κάποιο καιρό έκανε εκπομπή το βράδυ(νομίζω κάθε Πέμπτη ήταν,πρέπει να έχουν περάσει κανα 2 χρόνια) ένα μέλος του sealabs.Επειδή δεν τα πάω καλά με το sealabs,μπορεί να με βοηθήσει κάποιος να τις βρω?

2)Κάθε Κυριακή 9:00 με 11:00 το πρωί,στο ελεύθερο ραδιόφωνο Πτολεμαΐδας 99 fm,η εκπομπή : “Από την Πόλη έρχομαι”.
http://99fmstereo.blogspot.com/

1: Νομίζω πως εκπομπές τέτοιου είδους γίνονται μόνο ζωντανές, όταν γίνονται ή όταν επαναλαμβάνονται. Και τα δύο λογικά θα ανακοινωθούν στο φόρουμ του sealabs. Άλλος τρόπος από το να το επισκεφθείς δεν υπάρχει.